Květinové dekorace k Svátku matek

Květinové dekorace k Svátku matek

Zahradní inspirace, vydáno 23. 04. 2012

Maminky si jistě alespoň jednou v roce zaslouží vychutnat v klidu svůj svátek, který se slaví druhou květnovou neděli. Je mnoho způsobů, jak v tento den udělat našim maminkám radost. Při této příležitosti rozhodně nemá být kytička opomenuta.

Rostlina dne

Hortenzie

Hortenzie

Tato keříkovitá rostlina má obrovské kulovité květy mnoha barev – růžové, modré, lila, bílé, ale i světle zelené nebo...

Svátky, které tak či onak vzdávaly hold ženám, mají ve světě dlouhou tradici. Už ve starém Řecku uctívali ženy jako dárkyně života.  I v pozdějších dobách se svátek matek uznával například v Anglii, kde se konala tzv. Mateřská neděle.  Novodobá podoba svátku matek je spojena s Američankou Annou Reevers Jarvisovou, matkou jedenácti dětí, která se koncem 19. století začala angažovat za práva matek.  Zemřela druhou neděli v květnu v roce 1906.
 
K oslavám svátku matek patří samozřejmě především květiny. Ať už jsou to květiny v klasické kytici, nebo vypichovaná aranžmá. Od věci není ani darovat květinu v květináči. Kytice můžete věnovat i s vhodnou vázou – nemusí být jen ze skla nebo keramiky, ale může jít i o pěkný košík, nebo pletený obal, do nějž sklenici s květinami postavíte.

Okouzlující květinové srdíčko se ideálně hodí pro tuto sváteční příležitost. Nejprve do vlhké aranžovací hmoty ve tvaru srdce zapíchněte několik výhonků břečťanu a hmotu obalte bílým kokosovým vláknem. Rozvrhněte si rozložení konvalinek. Konvalinku kdysi mnichové popsali jako květinu plnou půvabu a nevinnosti.


 
Pestrá paleta barev nejrůznějších květin je v tomto období je již dobře dostupná. K vytvoření působivého aranžmá můžeme využít jak květiny s kratší, tak delší trvanlivostí.  K dispozici máme mnoho barev nejrůznějších odstínech. Lze vytvořit luxusní aranžmá z netradičních květin stejně jako využít strohou klasiku a třeba zakoupit kytici růží. Maminku potěší jistě i květinové aranžmá určené do interiéru.

Klasikou, která mluví za vše, jsou vypichovaná aranžmá ve tvaru srdce.  Srdce je znázorněním citu, lásky a vztahů, takže se ke dni oslav svátku matek velmi dobře hodí. Zvolíme-li k jeho ztvárnění maminčiny oblíbené květiny, bude jistě okouzlena a my potěšeni, že jsme jí udělali radost.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha