Květinové dekorace k Svátku matek

Květinové dekorace k Svátku matek

Zahradní inspirace, vydáno 23. 04. 2012

Maminky si jistě alespoň jednou v roce zaslouží vychutnat v klidu svůj svátek, který se slaví druhou květnovou neděli. Je mnoho způsobů, jak v tento den udělat našim maminkám radost. Při této příležitosti rozhodně nemá být kytička opomenuta.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Svátky, které tak či onak vzdávaly hold ženám, mají ve světě dlouhou tradici. Už ve starém Řecku uctívali ženy jako dárkyně života.  I v pozdějších dobách se svátek matek uznával například v Anglii, kde se konala tzv. Mateřská neděle.  Novodobá podoba svátku matek je spojena s Američankou Annou Reevers Jarvisovou, matkou jedenácti dětí, která se koncem 19. století začala angažovat za práva matek.  Zemřela druhou neděli v květnu v roce 1906.
 
K oslavám svátku matek patří samozřejmě především květiny. Ať už jsou to květiny v klasické kytici, nebo vypichovaná aranžmá. Od věci není ani darovat květinu v květináči. Kytice můžete věnovat i s vhodnou vázou – nemusí být jen ze skla nebo keramiky, ale může jít i o pěkný košík, nebo pletený obal, do nějž sklenici s květinami postavíte.

Okouzlující květinové srdíčko se ideálně hodí pro tuto sváteční příležitost. Nejprve do vlhké aranžovací hmoty ve tvaru srdce zapíchněte několik výhonků břečťanu a hmotu obalte bílým kokosovým vláknem. Rozvrhněte si rozložení konvalinek. Konvalinku kdysi mnichové popsali jako květinu plnou půvabu a nevinnosti.


 
Pestrá paleta barev nejrůznějších květin je v tomto období je již dobře dostupná. K vytvoření působivého aranžmá můžeme využít jak květiny s kratší, tak delší trvanlivostí.  K dispozici máme mnoho barev nejrůznějších odstínech. Lze vytvořit luxusní aranžmá z netradičních květin stejně jako využít strohou klasiku a třeba zakoupit kytici růží. Maminku potěší jistě i květinové aranžmá určené do interiéru.

Klasikou, která mluví za vše, jsou vypichovaná aranžmá ve tvaru srdce.  Srdce je znázorněním citu, lásky a vztahů, takže se ke dni oslav svátku matek velmi dobře hodí. Zvolíme-li k jeho ztvárnění maminčiny oblíbené květiny, bude jistě okouzlena a my potěšeni, že jsme jí udělali radost.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha