Květinové treláže do všech zahrad

Květinové treláže do všech zahrad

Zahradní inspirace, vydáno 26. 06. 2013

Pro popínavé rostliny není bezvýhradně nutné pouze použití pergol. Další vhodnou konstrukcí pro ně je treláž, což je vlastně hustá mříž vyrobená nejčastěji z úzkých dřevěných latí, které jsou kladeny přes sebe. Dobře umístěná treláž dokáže s úspěchem ukrýt i méně pohledná místa domu nebo zahrady, můžeme jimi částečně zakrýt popelnice anebo okapové roury případně kompostér.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Trelážové dílce dnes běžně zakoupíme v kterémkoli zahradním centru. V zahradě je můžeme umístit na zdi, ale také mohou stát na volném místě. Kromě treláží dřevěných, které jsou nejčastější, se osvědčily i treláže plastové anebo kovové konstrukce. Použít můžete i armovací sítě a lanka. Pěkná treláž zcela v přírodním duchu může být vyrobena z vrbových prutů anebo z bambusu. Zkrátka záleží jen a jen na vás, zda dáte přednost treláži koupené anebo se rozhodnete si nějakou vlastnoručně vyrobit.

Treláže můžeme využít u domu, pergoly, altánku anebo malé zahradní chatky, nebo mohou kdekoli stát samostatně. Nikdy však nebudou dokonalé, pokud je nevyužijeme k pěstování a ovíjení popínavými rostlinami. Některým budeme muset uchycení na treláži zajistit sami, jiné se po nich budou šplhat směrem ke slunci samy anebo s pomocí ovíjivých úponků.
 
Veškerým popínavým rostlinám je vlastní růst ve směru růstu vzhůru, ke kterému potřebují oporu. Podíváme-li se na tyto rostliny z botanického hlediska, lze je zařadit do různých skupin. Podle způsobu uchycení se dělí na samopnoucí takzvané pravé, které dokážou samy šplhat po svislých stěnách vzhůru a dále na rostliny popínavé, které budou potřebovat nutně opěrnou konstrukci. 

Samopnoucí rostliny zdolávající stěny bez jakýchkoli dalších opor se podle způsobu uchycení k samotnému podkladu dělí na rostliny s přísavnými destičkami anebo terčíky a na rostliny s příčepivými kořínky.

K domácím popínavým rostlinám řadíme břečťan obecný (Hedera helix), plamének plotní (Clematis  vitalba), chmel obecný (Humulus lupulus) a zimolez německý (Lonicera periclymenum). Známé psí víno, správně tedy přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) už se také považuje za u nás zdomácnělý druh, přestože byl dovezen v 17. století ze Severní Ameriky.

K nejznámějším ovíjivým rostlinám patří vistárie čínská (Wisteria sinensis), opletka čínská (Fallopia aubertii), zimolez (Lonicera) a povijnice (Ipomoea). Tyto rostliny nevyvíjejí žádné speciální úchytné orgány. Svými mladými výhony však dokážou spolehlivě ovinout kůly, lana, pletivo, tyče nebo treláže a další druhy opor, aby po nich šplhaly vzhůru. Pro šplhání si vybírají svisle probíhající opory, zatímco příčné části u nich pouze brání sklouzávání těchto rostlin směrem k zemi. V případě žádoucího vodorovného vedení těchto rostlin je nutné je k opoře vyvazovat.

K úponkatým rostlinám řadíme například plamének (Clematis), dále hrachor vonný (Lathyrus odoratus) a vilec šplhavý (Cobea scandens).  Ke vzpěrným rostlinám řadíme jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), pnoucí růže a pnoucí ostružiník. Mezi samopnoucí rostliny s příčepivými kořínky patří břečťan obecný (Hedera helix), trubač kořenující (Campsis radicans), brslen Fortuneův (Eonymus Fortunei) a hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris).  Jako jediný ze zástupců popínavých rostlin s přísavnými destičkami má větší význam pouze přísavník (Parthenocissus). Nejspolehlivějším pnoucím se druhem je přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) a následně i přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homeklondike.com, eleven-p-one.blogspot.com, rose-gardening-made-easy.com, thetenaciousgardener.blogspot.com, blogbenches.co.uk, artgarden.bg, interiormags.com, facebook.com, squarefooter.co.nz, perennials-made-easy.com, farm4.staticflickr.com, terratrellis.com, thegardenglove.com, stockadesupply.blogspot.com, walmartimages.com, loveineverything.blogspot.com, wayraycontracting.com, tephenhogarden.com,elegantarbors.com,  jennybsspace.blogspot.com, delightbydesign.blogspot.com, shinchiku.homes.co.jp


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha