Květinové závěsy - Obklopme se voňavou nádherou

Květinové závěsy - Obklopme se voňavou nádherou

Zahradní inspirace, vydáno 03. 05. 2010

Tu pravou a dokonalou květinovou zahradu vytvářejí nejen květiny na záhonech, kolem cest a v truhlících, ale také barevné květinové koule "o patro výš", před našima očima nebo nad našimi hlavami. Pod strop pergoly, na lampy nebo na verandu či terasu zavěsme bohaté aranžmá květin v závěsných nádobách.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...
Osázení závěsných květináčů je jednoduché a přitom výsledek je nadmíru efektní a trvanlivý - místo, kam je zavěsíme, bude zářit od jara do podzimu.  Může to být třeba v zahradním zákoutí, kde máme mezi zelení schované lehátko nebo stolek s křesílkem. Takový intimní kout na zahradě dotáhneme tak, že na dva dřevěné nebo drátěné podstavce (může to být konstrukce na popínavky, jednoduše posadíme květináče s převislými květinami. Stejně tak změníme dokonale vzhled zahradního domku a také otevřená letní kuchyně se rozzáří, když na její zděné sloupy nebo zídku pověsíme květiny.

Závěsy potřebují vodu

Květináče disponují závěsným systémem z ocelových řetízků a háčků. Nemusíme zasadit květinu přímo do něj, ale vložit do něho květináč menší s rostlinou. Je mnoho systémů těchto květináčů, většinou mají uvnitř drátěný koš a fólii bránící unikání vody a substrátu. každý závěsný květináč požaduje vydatnou a pravidelnou zálivku, aby květiny byly maximálně v kondici a krásné. Koupit už ale můžete i závěsné samozavlažovací květináče.
Květinové závěsy - Obklopme se voňavou nádherou
Typ květin do závěsů

Do závěsných nádob sázíme podobné rostliny jako do truhlíků. Většinou převislé druhy, pevné, zdravé a silné sazenice, které nepoškodí vítr, květiny, které mají rády slunce (dá se předpokládat, že budou více než jiné květiny vystaveny slunečním paprskům), které vytvářejí bohaté polštáře květů a košatí se do všech stran.

Jaké květiny konkrétně  zvolit

Vybírat můžeme třeba petúnie nebo ještě lépe o něco dražší surfinie, které nemají tendence rychle vybíhat do výšky. Velký půvab mají lobelky s jejich maličkými inkoustově modrofialovými kvítky. Převislé pelargonie jsou už klasikou, ladit květinové závěsy lze do ohnivé červené nebo celé škály růžových odstínů. Před dřevěnou stěnou vynikne bílá barva květů. Do níže pověšených květináčů zasadíme ale třeba i dahlie - jiřinky nebo begónie s jejich kulatými barevnými květy. Begónie ale nesnášejí prudké slunce.
​TIP: Dahlie \"Rembrandt\" je krásná novinka  na trhu. Plný, nádherně růžový květ se žlutým středem zaujme svým naprosto pravidelným uspořádáním okvětních lístků uprostřed zelené barvy listů. Tyto květiny jsou vysoké jenom asi 30 cm, a tak se hodí i do nižších do nádob.

O tom, jak vybudovat zelený koutek, čtěte také v článku Upletený plot, plot z vrbového proutí.

Alena Jansová

Foto: archiv autorky

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha