Maceráty, výluhy, zákvasy využijete ke hnojení a proti škůdcům. Jak na to?

Maceráty, výluhy, zákvasy využijete ke hnojení a proti škůdcům. Jak na to?

Zahradní inspirace, vydáno 12. 05. 2017

S velkým úspěchem se dají výtažky některých druhů bylin využít ke hnojení. V současné době, kdy se stále častěji vracíme k přírodním metodám odstraňování škůdců, k přirozeným způsobům výživy rostliny a využívání bylin, je pochopitelné, že máme tendenci uplatňovat stejné postupy i v našich zahradách.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Které rostliny jsou nejvhodnější pro bylinný zákvas

Pro přípravu bylinného zákvasu jsou nejvhodnější kopřiva, vratič, přeslička, pelyněk, kapradina. Bylinný zákvas můžete připravit jak z jednoho druhu bylin, tak ze směsi zelených bylin. Nejlepší je dát byliny do jutového pytle, ten zavázat a ponořit do vody v dřevěném nebo plastovém sudu. Na 100 litrů vody počítejte s 10 kg čerstvých bylin. Ovšem čerstvé rostliny můžete nahradit také bylinami sušenými, a to v množství 1–2 kg. Pytel ponořený ve vodě každý den obracejte. Počítejte však s tím, že voda při kvašení nejen pění, ale také nepříjemně zapáchá. Jakmile kvašení ustane, je nutné zákvas před použitím zředit, a to v poměru 1 : 10.

Nejčastěji je tento druh zákvasu využíván pro přihnojování dřevin, a to v době jejich maximálního růstu, což je do konce července. Pokud využijete jen menší množství zákvasu, postačí, když si jej vyrobíte pouze do kbelíku, přidáte vodu a 1 kg čerstvých anebo 200 g sušených bylin. Pro hustější zákvas se provede jeho vaření po dobu 20 minut, jakmile je předtím 24 hodin odleželý. Když vychladne, můžeme jej použít i v neředěném stavu.

Příprava výtažku

Výtažky se připravují vždy ze stejného druhu bylin. Rozsekají se na malé kousky a vsypou do smaltované nebo kameninové nádoby. V nádobě musí být voda, která přešla varem. Byliny v ní nechejte asi 15 minut vyluhovat. Přesličkový výtažek patří k jedněm z nejlepších. Připravuje se z 1 kg čerstvé nati nebo 150 g suché. Vždy v 10 litrech vody. Při pětinásobném ředění je ještě naprosto dostačující pro blahodárnou zálivku proti parazitům a plísním.

Stejně jako výtažek z přesličky se připravuje i výtažek z kopřiv. Má však mnohem silnější účinky na půdu, takže by se měl ředit pro zálivku dřevin desetinásobně a pro zálivku zeleniny až dvacetinásobně. Výtažek z listů a květů pampelišky můžeme používat neředěný.  Vyrábí se z 2 kg rostlin na 10 litrů vody.

Výtažek proti parazitům

Výluh z vratiče skvěle účinkuje proti parazitům vyskytujícím se na maliníku, jahodníku a ostružiníku. Připravujeme jej z 10 litrů vody a 3 kg sekaného vratiče. Ředí se dvojnásobně. Pelyňkový výtažek připravený z 10 litrů vody a 1 kg bylin se ředí trojnásobně a využívá se nejen proti parazitům, ale i při nedostatku draslíku.

Alternativy k zálivce

Nejen k zálivce, ale také k moření semen je možné využít vychladlý odvar z heřmánku. Připravuje se ze dvou polévkových lžic přelitých šálkem vody, která prošla varem. Vynikajícím prostředkem proti napadení rostlin houbovými chorobami je cibule máčená ve vlažné vodě. Máčí se několik dní cibulové plátky, a to množství 50–10 g na 1 litr vody.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha