Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Zahradní inspirace, vydáno 13. 01. 2015

Počátkem roku většinou vždy plánujeme, dáváme si různá předsevzetí a možná právě letos jste si dali také jedno: už konečně předělat pozemek kolem dostavěného domu a udělat z něj hezkou oku lahodící zahradu určenou k relaxaci, nikoli k neustálé dřině.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...


Kde všude lze hledat inspiraci


Za pomocí časopisů, zahrádkářských příruček a internetu můžeme diskutovat nejen s rodinou a plánovat zahradu doslova nekonečně dlouho. Času ale není až tolik, abychom ho mohli jen tak nechat uplynout v planých řečech. Je třeba toho do jara stihnout opravdu mnoho. Je třeba uvažovat o možnostech vybavení zahrady, jejího ideálního způsobu využití, přitom je nutné vytvořit plánek zahrady a pro osvěžení paměti ještě jedenkrát projít celý pozemek, kde má zahrada vzniknout.


Zahrada jako harmonické místo k soužití s přírodou


Dnešní zahrady jsou koncipovány především tak, aby poskytly svým majitelům v prvé řadě pohodlné obývání a dostatek možností k relaxaci. Péče o takovou zahradu by měla být především bez větší námahy a měla by přinést jejím vlastníkům co největší radost a příležitost k zotavení. Bylo by chybou domnívat se, že takovou zahradu vytvoříme díky nekonečnému anglickému trávníku a několika luxusně vypadajícím keřům či stromům. Domov a zahrada nesmí být vnímána jako místo oddělené od okolního světa, ale naopak jako přirozená součást větší části krajiny, která vás a vaši zahradu obklopuje a díky bohatosti vrstev původní flóry zajistí i na vaší zahradě rozmanitost včetně potřebných ekologických funkcí.


Toužíte po zahradě s terasou?


Na vhodné  straně domu vytvořte velké posezení anebo alespoň částečně krytou terasu. K ní by měla přiléhat  vlastní obytná zahrada s velkou travnatou plochou. Ta může tvořit posléze těžiště zahrady.  K výzdobě místa k odpočinku využijte a již nyní naplánujte kbelíkové rostliny (např.: oleandr a další  dřeviny společně s letničkami). Na každé zahradě, pokud to její velikost dovoluje, je vždy velmi působivá vodní nádržka. Břeh mohou zdobit vonné růže a pod nimi vysázené divoké tulipány. Hodit se sem budou i další nízké květiny, které budou doslova vyzařovat slunce.


Zvyšte obyvatelnost své zahrady


Na západní straně můžete část  trávníku ohraničit treláží s popínavými růžemi, v pozadí trávníku zbudujte vzhůru čnící jakoby okraj  lesa pomocí zelené stěny křovin. Nezapomeňte ani na stálezelené listnáče a jehličnany, které můžete využít jako solitérní zeleň. Vše společně utvoří  působivý zahradní prostor, který bude pro vás a vaši rodinu útulný a příjemný a i za horkých letních dnů, kdy vám vyšší rostliny pomohou utvořit stín. Pokud je to jen trochu možné i ve vaší malé stylové zahradě byste neměli šetřit místy k posezení.  Vytvořte například ještě mimo plochu terasy v zahradě alespoň jedno odpočívadlo s lavičkou ve stínu keře bobulovin. Nebudete-li šetřit na zahradě místy k posezení, výrazně tím zvýšíte obyvatelnost vaší zahrady.

V dalším díle naší série o malých stylových zahradách se zaměříme na zahradu pěstební.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homepouch.com, minimalisti.comakikoi.vn, unar.thegamez.net.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha