Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Malé stylové zahrady – inspirace a plánování – část 1. – Zahrada relaxační

Zahradní inspirace, vydáno 13. 01. 2015

Počátkem roku většinou vždy plánujeme, dáváme si různá předsevzetí a možná právě letos jste si dali také jedno: už konečně předělat pozemek kolem dostavěného domu a udělat z něj hezkou oku lahodící zahradu určenou k relaxaci, nikoli k neustálé dřině.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...


Kde všude lze hledat inspiraci


Za pomocí časopisů, zahrádkářských příruček a internetu můžeme diskutovat nejen s rodinou a plánovat zahradu doslova nekonečně dlouho. Času ale není až tolik, abychom ho mohli jen tak nechat uplynout v planých řečech. Je třeba toho do jara stihnout opravdu mnoho. Je třeba uvažovat o možnostech vybavení zahrady, jejího ideálního způsobu využití, přitom je nutné vytvořit plánek zahrady a pro osvěžení paměti ještě jedenkrát projít celý pozemek, kde má zahrada vzniknout.


Zahrada jako harmonické místo k soužití s přírodou


Dnešní zahrady jsou koncipovány především tak, aby poskytly svým majitelům v prvé řadě pohodlné obývání a dostatek možností k relaxaci. Péče o takovou zahradu by měla být především bez větší námahy a měla by přinést jejím vlastníkům co největší radost a příležitost k zotavení. Bylo by chybou domnívat se, že takovou zahradu vytvoříme díky nekonečnému anglickému trávníku a několika luxusně vypadajícím keřům či stromům. Domov a zahrada nesmí být vnímána jako místo oddělené od okolního světa, ale naopak jako přirozená součást větší části krajiny, která vás a vaši zahradu obklopuje a díky bohatosti vrstev původní flóry zajistí i na vaší zahradě rozmanitost včetně potřebných ekologických funkcí.


Toužíte po zahradě s terasou?


Na vhodné  straně domu vytvořte velké posezení anebo alespoň částečně krytou terasu. K ní by měla přiléhat  vlastní obytná zahrada s velkou travnatou plochou. Ta může tvořit posléze těžiště zahrady.  K výzdobě místa k odpočinku využijte a již nyní naplánujte kbelíkové rostliny (např.: oleandr a další  dřeviny společně s letničkami). Na každé zahradě, pokud to její velikost dovoluje, je vždy velmi působivá vodní nádržka. Břeh mohou zdobit vonné růže a pod nimi vysázené divoké tulipány. Hodit se sem budou i další nízké květiny, které budou doslova vyzařovat slunce.


Zvyšte obyvatelnost své zahrady


Na západní straně můžete část  trávníku ohraničit treláží s popínavými růžemi, v pozadí trávníku zbudujte vzhůru čnící jakoby okraj  lesa pomocí zelené stěny křovin. Nezapomeňte ani na stálezelené listnáče a jehličnany, které můžete využít jako solitérní zeleň. Vše společně utvoří  působivý zahradní prostor, který bude pro vás a vaši rodinu útulný a příjemný a i za horkých letních dnů, kdy vám vyšší rostliny pomohou utvořit stín. Pokud je to jen trochu možné i ve vaší malé stylové zahradě byste neměli šetřit místy k posezení.  Vytvořte například ještě mimo plochu terasy v zahradě alespoň jedno odpočívadlo s lavičkou ve stínu keře bobulovin. Nebudete-li šetřit na zahradě místy k posezení, výrazně tím zvýšíte obyvatelnost vaší zahrady.

V dalším díle naší série o malých stylových zahradách se zaměříme na zahradu pěstební.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homepouch.com, minimalisti.comakikoi.vn, unar.thegamez.net.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha