Malé stylové zahrady - plánování  a inspirace - část 3. - Zahrada obytná

Malé stylové zahrady - plánování a inspirace - část 3. - Zahrada obytná

Zahradní inspirace, vydáno 30. 01. 2015

V předchozích dílech naší minisérie jsme upozorňovali na zkušenosti při zakládání malých stylových zahrad v relaxačním a pěstebním duchu. Dnes, v poslední části našeho miniseriálu se zaměříme na malé stylové zahrady budované s co největším důrazem na možnost jejich obývání.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

 

Posezení s odpočívadlem a travnatou plochou

U malých domů či v řadových zástavbách je obytný prostor v přírodě velmi důležitou součástí obytné zahrádky. Rozhodně v něm nesmí chybět větší odpočívadlo umístěné kupříkladu u besídky nebo bezprostředně u domku, na něj obvykle navazuje travnatá plocha a u ní jsou osázené okraje. Ty chrání posezení s odpočívadlem před nežádoucími pohledy zvenčí. Dům vytváří pro posezení příjemné závětří a díky tomu, že je odpočívadlo blízko, není problém kdykoli zaskočit pro cokoli dovnitř domu. Pro radost z výhledu do blízkého okolí by měla být v blízkosti odpočívadla založena květinová zahrádka.

Péče o okraje trávníku

Pro podstatné zjednodušení péče o trávník a jeho okraje se doporučuje zarámovat jej úzkými dlaždicemi.  Ty vytvoří skvěle ohraničený prostor a oddělí trávník od okrajové výsadby. Nezapomeňte na to nejdůležitější – uložit dlaždice ve shodné výšce s půdou, jinak budete mít problémy při přejíždění s travní sekačkou. Obecně se nedoporučují ani úzké pruhy trávníku.

Trávník má být místem k odpočinku i ke hře

Rodina a hlavně děti by měly mít možnost se dostatečně vydovádět na trávníku v obytné zahradě. Rozhodně by nikdo neměl pociťovat jakákoli omezení s ohledem na růst trávníku. Proto je důležité na tyto plochy vybírat kvalitní travní směs určenou pro hodně zatěžované travní plochy. Luxusní trávníky tedy vysévejte jen tam, kde se má zelená plocha stát pastvou pro oči. V malé obytné zahradě však takové plochy naleznete zcela minimálně.


Ostatní části zahrady

 Pokud jsou ještě k dispozici nějaké volné části zahrady, mohou sloužit k pěstování ovoce a zeleniny.  Založte například několik menších jahodníkových záhonků anebo k okraji zahrady umístěte v malých skupinkách ovocné stromky nebo keře. V obytných zahrádkách řadových domků je třeba často se vzdát mnoha věcí, nikdy by však nemělo chybět chráněné místo k posezení. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: garden-of-eva.com, enviroscapela.com, shootgardening.co.uk, laidlawlandscape.com, englishlawns.com, mnkyimages.com, lglalandscape.com, agrotec.com, aldalandscapes.co.uk, lajohnny.com, houzz.com, lunar.thegamez.net, homenewdesign.com, raindogdesigns.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 08. 2015 Reagovat
Ondřej: Dobrý Den máte moc hezký sezení a chtěl jsem se zeptat a poprosit o víc fotek které by byli lépe vidět?Děkuji mocbza odpověď.Hezký Den Malecha Ondřej

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha