Moderní schody do zahrady pro vaši inspiraci

Moderní schody do zahrady pro vaši inspiraci

Zahradní inspirace, vydáno 15. 07. 2013

Uvažujeme-li o schodišti do zahrady, chceme s největší pravděpodobností vyřešit propojení různých výšek terénu. Schodiště má však kromě této funkce plnit i funkci estetickou. A právě z tohoto hlediska je zapotřebí při budování zahradních schodů pracovat s materiály, které již v zahradě či v okolí domu máme, aby exteriér ve výsledku působil kompaktně.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Zahradní schody mají opravdu nezastupitelnou úlohu na místech s příkrými svahy. Stejně dobře se však mohou uplatnit tam, kde má terén alespoň dvě úrovně anebo také u rozlehlejších skalek. Tvarově i materiálově mohou být schodiště velmi rozličná. V každém případě však musí být bezpečná. V delším svahu to znamená vést schodiště spíše delší cestou, aby jednotlivé schody nebyly příliš příkré. V místech jednotlivých ohybů je dobré zbudovat alespoň malá odpočívadla, případně opatřit schodiště vhodným zábradlím. Jednotlivé schody musí být bezpodmínečně zpevněné. V žádném případě nelze u schodiště opomenout i jeho dekorativní hodnotu, což však nemusí znamenat, že bude finančně náročné.

Z hlediska výběru materiálu je dobré zaměřit se na to, co jste již v okolí domu jako stavební materiál využili. Různé materiály lze však s poměrně zajímavým výsledkem kombinovat. Hodit se k sobě budou kulatina a štěrk, velké ploché kameny a oblázky, cihla a kámen, vzhledově odlišné typy betonu anebo dřevo s oblázky. Na základ schodiště se nejčastěji volí beton, kov, cihla, kámen, dřevo a dřevoplast.

Moderní mu typu zahrad bude zvláště dobře slušet beton ať už litý, nebo v komponentech. Dnes není problém sehnat beton přibarvovaný, takže možnosti výběru jsou opravdu široké. Setkat se můžete i s monolitickým betonovým schodištěm. V případě této volby je nutné počítat s komplikovanou manipulací, dopravou a taktéž s nutností naprosto přesného usazení ve zvoleném místě. Nejvyužívanější je tato varianta v případě překlenovacích můstků například k jezírkům anebo na rampy.

Moderní doba a materiály mají jedno společné a tím je plast. Vzhled dřeva můžete tedy snadno dosáhnout i tehdy, pokud dřevo nepoužijete vůbec, ale zvolíte variantu plastu se vzhledem dřeva. Takovýto materiál se nejčastěji využívá k tvorbě teras, ale jeho využití najde své opodstatnění i při tvorbě zahradního schodiště. Takový typ materiálu se zvláště dobře hodí do moderních zahrad. Navíc na rozdíl od dřeva tento materiál nabídne svým uživatelům bezúdržbovost, dlouhou životnost a odolnost. Je však dobré počítat s tím, že nevyniká neopakovatelným dekorem. Díky připevňování prefabrikátů pomocí zámků, čili bezešroubové techniky je u těchto povrchů zaručen čistý vzhled. Na trhu se s dřevoplastem můžete setkat v podobě mnoha typů obchodních názvů, například  Twinson, Woodplastic čili WPC anebo Grenadect.

Kámen jako materiál využívaný k tvorbě schodů v zahradě je stálicí, která ale vždy může překvapit.  Volit lze z nerostů, jako jsou pískovec, který se sice snáz vyšlape ale je příjemný na dotek, dále z břidlice, mramoru anebo třeba porfyru, či žuly.

Možností je mnoho, a tak se inspirujte v naší fotogalerii u článku a pusťte se do díla.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com, blog.willowlandscapedesign.net, kirsch-korff.com, louloupear.blogspot.com, blog.hopuseplans.com, myohiolandscape.com, baansanruk.blogspot.com, bellewood-gardens.com, londongardening.co.uk, hgtv.sndimg.com, aderastone.com, veranostone.com, freshpalace.com, katherine-edmonds.co.uk, stonemarket.co.uk, ajhrenovations.com, sparkboxes.com, all-doing.com, interamericaninstitute.org, distohome.com, lawnkingnursery.com, founterior.com, st.houzz.com, theurbanfarmhouse.typepad.com,  ciaonewportbeach.blogspot.com, rainingsideways.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha