Motýlí záhon plný barev

Motýlí záhon plný barev

Zahradní inspirace, vydáno 20. 05. 2016

Zahrada není jenom prostor odpočinku, aktivního vyžití a místem pro seberealizaci každého zahrádkáře, je to i místo pro užitečné drobné živočichy, mezi které bezpochyby patří denní a noční motýli. Právě tito živočichové se starají o opylování okrasných i užitkových rostlin a zapojují se do přirozeného koloběhu života. Připravte pro ně i na své zahradě barevnou oázu, ve které objeví vhodné stanoviště.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Některé druhy motýlů jsou silně ohrožené právě kvůli neustálému úbytku přirozených stanovišť. Na svých zahradách navíc rádi používáme na ochranu rostlin pesticidy, které poškozují celé populace motýlů, a to nejen těch, jejichž larvy považujeme za nezvané škůdce.

Motýly ovšem řadíme do skupiny hmyzích opylovačů, které se starají o přirozený přenos pylu mezi rostlinami, díky čemuž dochází k opylení a následné tvorbě plodů a semen. Vzhledem k tomu, že je přirozených stanovišť stále méně, je dobré těmto hmyzím pomocníkům poskytnout útočiště na zahradách.

Vybudovat můžete například motýlí záhon plný kvetoucích dřevin a trvalek, ale pomůže i instalace motýlího krmítka, do kterého vložíte kusy šťavnatého ovoce nebo houbičku namočenou ve vodě s rozpuštěným cukrem nebo v ovocné šťávě.

Kde vybudovat motýlí záhon

Motýlům vyhovují pestrobarevné trvalky a kvetoucí dřeviny, z jejichž květů mohou pomocí svinovacího sosáku získat nektar. Nočním motýlům vyhovují hlavně vonné květy. Záhon určený pro tuto skupinu hmyzu vytvořte na slunném stanovišti, na kterém rychle oschne ranní rosa i dešťová voda.

V říši rostlin objevíte celou řadu druhů, které budou motýly lákat, takže se můžete těšit na zajímavou podívanou. Tematický záhon může navíc posloužit i pro výuku vašich dětí, které se touto přirozenou cestou poučí o životě hmyzu a rozšíří si znalosti o různých druzích.

Druhy rostlin vhodných do záhonu

Na trhu se setkáte například s motýlím keřem, což je již zlidovělý název pro komuli Davidovu (Buddleia davidii), jejíž vonné a pestré květy představují pro motýly neodolatelné lákadlo. Komuli vysaďte na slunné a pokud možno i chráněné místo, v silných holomrazech může totiž namrzat. Seženete ji v mnoha barevných kultivarech, výjimkou nejsou barvy květů v bílé, smetanové, žluté, růžové, fialové až karmínově červené či modré.

Spolehlivým lákadlem je také ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis), ibišek syrský (Hibiscus syriacus) nebo různé druhy šeříků (Syringa). Ve výsadbě se dobře uplatní různé letničky.

V úspěšnosti u motýlů bude kralovat sporýš argentinský (Verbena bonariensis), tabák křídlatý (Nicotiana alata) a mnoho dalších. Z trvalek lze jmenovat například levanduli úzkolistou (Lavandula angustifolia), dobromysl obecnou (Origanum vulgare), různé druhy šalvějí (Salvia), zavinutku podvojnou (Monarda didyma), agastache (Agastache), třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), záplevák podzimní (Helenium autumnale) nebo třeba plamenku latnatou (Phlox paniculata).

Housenky jako žravé stroje

Mnoho druhů motýlů se objevilo v knize chráněných druhů také díky svým housenkám, které dokáží během chvilky spořádat obrovské množství organické hmoty. Až na několik druhů, které se živí listy kulturních rostlin, se housenky většiny motýlů živí listy plevelů, jejichž úbytek prakticky ani nezaznamenáme, proto je hon na motýlí housenky zcela neoprávněný a zbytečný.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha