Mozaikové dekorace v zahradě

Mozaikové dekorace v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 23. 03. 2016

Rozbité hrnečky, dlaždice či nádoby z barevného skla nemusíte hned s pláčem vysypávat do odpadového kontejneru. Tím spíše, pokud měly předměty nápaditý dekor, či vám připomínají milované příbuzné nebo hezké chvíle strávené na dovolené. V mozaikách najdou tyto střípky nové využití y vy se z nich budete i nadále těšit, aniž by vám zbytečně zabíraly místo ve sklepě.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Pomocí mozaikové techniky můžete vytvořit či dozdobit celou škálu předmětů. Jestli s touto výtvarnou technikou začínáte, začněte s tvorbou na menší rovné ploše. Můžete si tak vytvořit například pevnou podložku pod konvičku nebo pod hrnec. Méně náročným a v zahradě nepostradatelným prvkem jsou i pítka pro ptáčky. Samozřejmě se pro nácvik techniky jeví jako příhodné zahradní cestičky z mozaikových dlaždic. U výroby tohoto prvku se však obrňte dostatkem trpělivosti.

Hledáte inspiraci pro vaši terasu či balkon? Čtěte: Balkóny a terasy jako z pohádky

K mozaikovému zdobení můžete využít běžně dostupné materiály, jako jsou střepy dlaždic a keramických nádob, rozbitá zrcadla, ale i ploché kamínky s výraznou kresbou či korálky. Vedle nich jsou v obchodech s kreativními potřebami dostupné speciální mozaikové kameny zvané tesserae, které můžete pořídit v rozmanitých barvách. Tuto dražší variantu pro mozaikové dekorování uvítáte zejména ve chvíli, kdy máte ujasněnou představu o výsledném tvaru a bylo by pro vás náročné shánět střepy v požadované barvě.

Pokud si chcete na zahradě ozdobit jen pár květináčů a vystačíte si s posbíranými střepy, není nutné pořizovat speciální nářadí. Nicméně rizikem je, že této aktivitě propadnete a vaše zahrada se bude pomalu přeměňovat  ve všemi barvami hrající antické nádvoří. V tom případě budete pro svého koníčka potřebovat speciální řezací kleště, které vám velmi pomohou s tvarováním dílků. Možnost upravovat si tvary střípků a kamenů oceníte zejména pro zdobení kruhových a kónických předmětů, jako jsou květináče.S podkladovým materiálem pro mozaiku si nemusíte příliš lámat hlavu. Nejsnáze se vám bude tvořit se savými materiály, jako je terakota, překližka či cementové desky. Pro upevnění mozaikových kamenů či střepů na hladké materiály, jako je sklo a plexisklo či kov, je vhodné využít speciální pletivo, které také zakoupíte v obchodech s kreativními potřebami. Předmět, který chcete dekorovat, nejprve očistěte od větších nečistot, které by mozaice překážely.

Nejdůležitější fází, která bude mít vliv na výsledný efekt, je samotné lepení tvarů. Jelikož dekorujete předměty, které budou využívány v exteriéru a jejich životnost bude ovlivňovat počasí, je nutné vybrat správné pojivo. Nejdostupnější jsou řemeslnická bílá lepidla, které však musí být vodou neředitelná. Velmi stabilní, avšak náročnější na použití, jsou epoxidové pryskyřice. Budete-li chtít zdobit transparentní předměty, jeví se jako ideální volba pryskyřice.

Neobávejte se barvy kombinovat a doplňovat rozmanitými tvary a předměty. V mozaice se budou vyjímat i skleněné květinky, mušle či korálky. Obklopíte-li se všemi barvy hrajícími předměty, můžete se při vstupu na zahradu cítit jako na tradičním nádvoří ve Středomoří.

Přečtěte si také: Z rovinatého plácku vznikla členitá zahrada v japonském stylu. Výsledek předčil očekávání

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Profimedia


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha