Nechte svůj plot rozkvést

Nechte svůj plot rozkvést

Zahradní inspirace, vydáno 03. 02. 2014

I když váš plot kolem domu nebo zahrady už něco pamatuje a možná by potřeboval i nový nátěr, vy si pořád říkáte, kde vzít čas na jeho předělávku? Nemusíte se do ničeho tak složitého pouštět, možná úplně postačí, když svůj plot necháte rozkvést.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Nejrychlejších výsledků zcela určitě dosáhnete jarní výsadbou letniček. Ty totiž velmi rychle rostlou a navíc brzy kvetou. Na výběr máte opravdu pestrou škálu od letniček nižšího vzrůstu, například afrikány, hledíky, přes trochu vyšší krásenky až po ty snad nejtradičnější - slunečnice. Velkou oblibu si získaly také popínavé letničky, jako například hrachory, kvetoucí v mnoha pastelových barvách, nebo fialové povijnice, žlutě s hnědým očkem kvetoucí černooké Zuzany anebo pestrobarevně kvetoucí fazole. Těm jako skvělá opora poslouží klidně i váš dosluhující plot.
 
Podobným způsobem pro výsadbu v okolí plotů můžete využít i trvalky, a to zvláště ty střední a vyšší. Už na jaře vám mohou vykvést mnohé z nich. U dřevěných plotů se budou zvláště skvěle vyjímat bohatě kvetoucí pivoňky, svěží kosatce v různých barvách a rozhodně byste neměli zapomenout ani na náprstníky nebo denivky. Zvláště denivky by se mohly stát vašimi oblíbenci, neboť jsou to rostliny naprosto nenáročné, pravidelně a výrazně kvetoucí a navíc s hustou násadou listů držících se spíše v nižším rostlinném patře, takže částečně mohou při husté výsadbě suplovat i zazelenění trávníku podél plotu. Během léta budou váš plot zdobit vysoké rostliny žlutého zlatobýlu, ještě vyšší modré a modrofialové ostrožky, barevné květy čechrav anebo modré zvonky

Z popínavých trvalek má při zdobení plotů, plůtků, branek i zdí a pergol nezastupitelné místo Clematis neboli plamének. Ten dokáže využít jako oporu stejně dobře zídku i plot a navíc každé zákoutí s ním vyhlíží přímo pohádkově. Zvlášť kouzelně budou vypadat u bílého laťkového plotu jeho růžově anebo fialově kvetoucí odrůdy.

Podobně jako letničky nebo trvalky můžeme k výsadbě u plotů využít i okrasné keře, jen je zapotřebí zvážit správné vzdálenosti jednotlivých keřů od sebe a také od plotu, abyste se nedočkali nemilého překvapení, jaké velikosti může dosáhnout po pár letech jeden malý keřík!

Ve venkovských zahradách se odjakživa k plotům a do předzahrádek vysazovaly hortenzie, kaliny pustoryl a šeříky. Stejně tak si mnozí nedovedou představit svůj plot bez pnoucích nebo keřových růží, které jsou nádherné v jakékoli barvě. Zkrátka růžím to u plotu vyloženě sluší.  Velmi pěkného kontrastního efektu můžete docílit velmi snadno výsadbou žlutě kvetoucích kérií (Kerria japonica) před hnědý dřevěný plot. Nesmíme zapomenout, že některé okrasné keře hodící se k plotům kvetou ještě v zimě, před nástupem prvních jarních dní, například vilíny nebo zimnokvěty.

U plotů, zvláště u těch nižších laťkových, můžete pěstovat také nejrůznější druhy léčivých bylin, například mátu, levanduli, routu ale i léčivý kostival, který je pro růst u dřevěného plotu svým mohutným vzrůstem zvláště vhodný.

Mnoho inspirace na téma rostliny u plotu a na plotech naleznete v naší velké fotogalerii, kterou jsme pro vás k dnešnímu článku připravili.   
   
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: allposters.com, inspirationformoms.com, pinterest.com, homegoods.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha