Nemáte dvorek? Udělejte si ho!

Nemáte dvorek? Udělejte si ho!

Zahradní inspirace, vydáno 12. 04. 2013

I na velmi malé ploše se dají dělat doslova kouzla a vytvořit zde krásné přírodní prostředí pro relaxaci. Skutečná krása totiž spočívá v maličkostech a v jednoduchosti, takže i malý prostor, pokud se stane místem, kde zapůsobí tvůrčí fantazie a kde necháme působit své vlastní estetické cítění, se může stát oázou osvěžení a pohody.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Pokuste se probudit v sobě touhu přetvořit své okolí na prostor stále krásnější, bez ohledu na to, zda žijete ve městě či na venkově. Můžete tak vytvořit klidné místo určené k odpočinku po návratu z práce nebo po každodenním shonu.

Většina našich měst a vesnic je plná různých zákoutí, dvorků a prostor, které přímo vybízejí k nejrůznějším úpravám. Různé polorozpadlé kolny, zahradní zídky, ploty a přehradní zdi by měly ustoupit a uvolnit prostor pro slunce a rostliny. Zkrátka a dobře udělat místo pro nové úpravy. Například mnohé venkovské zahrady vznikají v místech bývalých hospodářských dvorů, které již dosloužily svému účelu. Můžeme zde nyní vykouzlit kvetoucí zahradu i přesto, že světlo a květiny tu bývaly pouze vzácnými hosty. 

Zvláště v létě jsou dvory a dvorky přetvářeny v obytnou a takřka trvale obývanou součást domů.  Nutně se v nich pak objevují stále častěji rostliny a případně i stromy.

Můžete se zde také pustit do takzvaného vertikálního zahradničení. Zvláště, pokud se jedná o dvorky opravdu miniaturní a není kam rostliny zrovna vysazovat.

Zahradu, i když je to pouze zahrada miniaturní zamýšlená na dvorku, je třeba rozvrhnout podle toho, jak bude využívána a v čem by podle nás měla doplňovat funkci domu. Nelze zcela opomenout ani to, v jakém vztahu bude živá zeleň k architektuře stavby.
 
Základním pravidlem uspořádání takzvaného zeleného dvora je, že jakákoli velmi pracovně exponovaná plocha by neměla být vidět z místa venkovního sezení. Na oči nemusíme vystavovat ani hnojiště nebo kompostér, případně věčně neodplevelený záhon, na který nám nezbude nikdy dost času.

Tam, kde povětšinu dne leží stín a žádným rostlinám by se tam stejně nedařilo dobře, můžeme umístit dětské pískoviště, a to bez obav, že by se nám dítě spálilo na horkém letním slunci. Stejně tak dobře může takové místo posloužit k výstavbě jednoduché prolézačky pro děti.

Pergola, zahradní nábytek a nádoby s květinami mají být zkombinovány tak, že nemají na pohled vyvolávat přílišný neklid. Měly by spíše působit klidně a pohodově. Na zahradu rozhodně nepatří nábytek vyřazený z interiéru. Zahrada není žádnou odkladnou plochou. Celek se musí nenásilně přizpůsobit okolní přírodě, v tom spočívá největší tajemství jednoduché krásy.Mnohdy lze bez vysokých investic, jen s trochou umu, fantazie a s přispěním šikovných rukou vytvořit kousek nádherné přírody, jež bude patřit pouze nám a našim blízkým. Zeleň v okolí domku, tedy i dvory, předzahrádky atd. to vše je šperkem každé stavby.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  farm8.staticflickr.com, img4-2.southernliving.timeinc.net, erieosbs.com, 3.bp.blogspot.com, garden-design-pictures.com, api.ning.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha