Nemáte dvorek? Udělejte si ho!

Nemáte dvorek? Udělejte si ho!

Zahradní inspirace, vydáno 12. 04. 2013

I na velmi malé ploše se dají dělat doslova kouzla a vytvořit zde krásné přírodní prostředí pro relaxaci. Skutečná krása totiž spočívá v maličkostech a v jednoduchosti, takže i malý prostor, pokud se stane místem, kde zapůsobí tvůrčí fantazie a kde necháme působit své vlastní estetické cítění, se může stát oázou osvěžení a pohody.

Rostlina dne

Divizna velkovětá

Divizna velkovětá

Dorůstá běžně přes metr výšky a někdy dosáhne až 2,5 metru. Je dvouletá. Nejdříve se vždy v prvním roce objeví podlouhle...

Pokuste se probudit v sobě touhu přetvořit své okolí na prostor stále krásnější, bez ohledu na to, zda žijete ve městě či na venkově. Můžete tak vytvořit klidné místo určené k odpočinku po návratu z práce nebo po každodenním shonu.

Většina našich měst a vesnic je plná různých zákoutí, dvorků a prostor, které přímo vybízejí k nejrůznějším úpravám. Různé polorozpadlé kolny, zahradní zídky, ploty a přehradní zdi by měly ustoupit a uvolnit prostor pro slunce a rostliny. Zkrátka a dobře udělat místo pro nové úpravy. Například mnohé venkovské zahrady vznikají v místech bývalých hospodářských dvorů, které již dosloužily svému účelu. Můžeme zde nyní vykouzlit kvetoucí zahradu i přesto, že světlo a květiny tu bývaly pouze vzácnými hosty. 

Zvláště v létě jsou dvory a dvorky přetvářeny v obytnou a takřka trvale obývanou součást domů.  Nutně se v nich pak objevují stále častěji rostliny a případně i stromy.

Můžete se zde také pustit do takzvaného vertikálního zahradničení. Zvláště, pokud se jedná o dvorky opravdu miniaturní a není kam rostliny zrovna vysazovat.

Zahradu, i když je to pouze zahrada miniaturní zamýšlená na dvorku, je třeba rozvrhnout podle toho, jak bude využívána a v čem by podle nás měla doplňovat funkci domu. Nelze zcela opomenout ani to, v jakém vztahu bude živá zeleň k architektuře stavby.
 
Základním pravidlem uspořádání takzvaného zeleného dvora je, že jakákoli velmi pracovně exponovaná plocha by neměla být vidět z místa venkovního sezení. Na oči nemusíme vystavovat ani hnojiště nebo kompostér, případně věčně neodplevelený záhon, na který nám nezbude nikdy dost času.

Tam, kde povětšinu dne leží stín a žádným rostlinám by se tam stejně nedařilo dobře, můžeme umístit dětské pískoviště, a to bez obav, že by se nám dítě spálilo na horkém letním slunci. Stejně tak dobře může takové místo posloužit k výstavbě jednoduché prolézačky pro děti.

Pergola, zahradní nábytek a nádoby s květinami mají být zkombinovány tak, že nemají na pohled vyvolávat přílišný neklid. Měly by spíše působit klidně a pohodově. Na zahradu rozhodně nepatří nábytek vyřazený z interiéru. Zahrada není žádnou odkladnou plochou. Celek se musí nenásilně přizpůsobit okolní přírodě, v tom spočívá největší tajemství jednoduché krásy.Mnohdy lze bez vysokých investic, jen s trochou umu, fantazie a s přispěním šikovných rukou vytvořit kousek nádherné přírody, jež bude patřit pouze nám a našim blízkým. Zeleň v okolí domku, tedy i dvory, předzahrádky atd. to vše je šperkem každé stavby.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  farm8.staticflickr.com, img4-2.southernliving.timeinc.net, erieosbs.com, 3.bp.blogspot.com, garden-design-pictures.com, api.ning.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha