Oblékněte dům do kabátu z loubince

Oblékněte dům do kabátu z loubince

Zahradní inspirace, vydáno 05. 12. 2013

Často vídáme nejrůznější popínavé rostliny přikrývat domy anebo alespoň jejich části svými okrasnými listy. Tak, jak se mění zabarvení listů v průběhu roku, mění se s nimi i vzhled těchto domů, které zvláště na podzim získávají opravdu okouzlující barevný nádech. Nejčastěji vídáme domy zahalené do rostlinných kabátů z břečťanu anebo loubince, čili přísavníku.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Parthenocissus quinquefolia – známý i pod lidovým názvem psí víno je u nás již v podstatě považován za zdomácnělý druh, ačkoli k nám byl přivezen ze Severní Ameriky, a to v průběhu 17. století. Bývá nazýván také loubinec, neboť popíná loubí, tedy místa krytá lehkou konstrukcí, která bývají porostlá různými druhy popínavých rostlin. Tato dobře známá popínavá rostlina má široce vejčité pětičetné pilovité listy až 10 cm veliké. V létě mají spíše matně zelenou barvu, zatímco na podzim jasně oranžovou až krvavě červenou barvu, která září do dálky. Díky svým ovíjivým úponkům dokáže vyšplhat do výšky až okolo 10 metrů a souvislou zelení svých listů pokrýt do výšky i šířky značnou plochu zdí, ale i pergol, loubí a plotů. Jedinou jeho nevýhodou je, že ke svému růstu potřebuje vhodnou oporu. Přísavník pětilistý patří k velmi významným medonosným rostlinám. To znamená, že poskytuje včelám velké množství pylu pro jejich obživu a také nektaru a medovice pro vytvoření medu a pryskyřice potřebných k výrobě propolisu. Přísavník pětilistý prospívá stejně dobře na slunci jako v polostínu a v průběhu května rozkvétá zcela nenápadnými květy.

Známé jsou i další druhy přísavníků, například přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata), jehož listy jsou trojhroté, velké a lesklé a na stěnách se vzájemně překrývají, čímž vytvářejí krásnou celistvou zelenou plochu. Na podzim se jeho listy vybarvují do oranžovožlutých odstínů a nakonec se předvedou v krásné šarlatově červené barvě. Přísavník trojhrotý dorůstá až do 12 metrů a navíc se rozprostírá do značné šířky.  Má rád výživnou zahradní půdu a slunné stanoviště, snese i polostín. Mladé rostliny je třeba u opory zprvu udržovat než se jejich přísavné destičky uchytí samy.
 
Třetím známým druhem je Parthenocissus engelmanii. Jedná se o varietu s ozdobnými pětidílnými listy, které jsou celkově jemnější, a jejich podzimní zbarvení je velmi pěkné – zářivě hnědočervené. Tento druh rostlin je využíván k zakrytí plotů, pergol, loubí, sloupů a také zdí. Daří se jim jak na slunci, tak v polostínu a prospívají dobře v každé zahradní půdě.

Všechny tyto druhy patří k samopnoucím popínavkám, neboť mají přísavné destičky, kterými se tyto rostliny samy zachytávají na zdech a jiných oporách. Dokážou tedy velmi spolehlivě za několik sezón obléci váš dům do slušivého barvu měnícího kabátu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sbs.utexas.edu, treknature.com, newplantsandflowers.com, cepolina.com, policegreen.com, artofbonsai.org, plants.gertens.com, galéry.deoblog.com, coloradogardening.com, crocus.co.uk, intersemillas.es, northwesthorticulture.com, reinoplantae.com, geograph.org.uk, dyg.ie, gardensonline.com.au, mancunianwawe.blogspot.com, davesgarden.com, luirig.altervista.org, monepage.eircom.net, tradebit.org, naturefg.com,  florafinder.com, vanbelle.com, gozzovivai.it, alienplantsbelgium.be, tcf.bh.cornell.edu, src.sfasu.edu, kwiaty.poral.net, reinoplantae.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 08. 2014 Reagovat
Dana: Udrží se přísavník i na skle,nebo na omělohmotné desce

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha