Okenní truhlíky v jarní náladě

Okenní truhlíky v jarní náladě

Zahradní inspirace, vydáno 27. 03. 2014

V současné době se květinové truhlíky těší velké oblibě. Téměř neexistuje balkon, který by nebyl ozdoben truhlíky plnými krásných květin s bohatými květenstvími. Vy je ještě nemáte? Možná je načase to změnit.

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Právě truhlíky jsou snad nejobvyklejšími pěstebními nádobami. Současný trh nabízí asi největší množství truhlíků plastových, ale na výběr jsou i truhlíky, kameninové, keramické, dřevěné či proutěné. Každý z materiálů, z nichž jsou truhlíky vyráběny, má své klady, ale i negativa. Plastové truhlíky mají snad největší problém z hlediska stability, kdy zvláště při vyschnutí zeminy uvnitř mohou být velmi nestabilní a při větrném počasí se pak snadno převrátí, či dokonce spadnou z okna.

Naproti tomu keramické truhlíky mají nejen vyšší stabilitu, ale rovněž nesporně vyšší estetickou hodnotu. Jejich vyšší hmotnost však může zkomplikovat snadnost manipulace, zvláště po osazení rostlinami a doplnění zeminy.

Jak jsme se již zmínili, jarní náladu v okenních truhlících zcela zaručeně přivolají cibuloviny, kvetoucí v těch nejveselejších barvách právě na jaře. Sázkou na jistotu jsou v tomto případě hyacinty, narcisy, tulipány, krokusy a modřence. Pro pěstování cibulovin v truhlících je třeba použít takový objem zeminy, aby to zaručilo rostlinám co nejstálejší teplotu kořenové soustavy. Pokud by byly truhlíky příliš malé, teplota okolního substrátu, případně i nádoby by mohla být při silném jarním slunci tak vysoká, že by cibule rostlin mohly být trvale poškozeny. A to by byla jistě škoda.

K osázení truhlíků je samozřejmě možné použít nejrůznější druhy květin, cibulovin a trvalek, ale také dřevin. Malá vrba jíva, brslen, nebo zlatice budou vysazené v truhlících společně s cibulovinami naprosto kouzelné.


  
Pro ty, kteří se domnívají, že jejich prsty nejsou zrovna „zelené“ a mají pocit, že si s osázením truhlíků sami neporadí, máme nápad: nechejte si okenní truhlíky osázet v některém zahradnictví. Sdělte jim, které rostliny máte nejraději, na kterou stranu je okno určené pro truhlík orientované a odborníci si s tím hravě poradí za vás. Nebo vyzkoušejte služby prvního online zahradnictví  v Čechách Truhlíkov.cz Objednáte si truhlíky plné květin až domů a úplně bez práce.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, interiorsbystudiom.com, hometalk.com, hpottergardenblog.com, homelife.com. au,  redonline.com.uk, thegardenbuzz.com, rowhouse-magazine.blogspot.com, bhg.com, tumblr.com, themeadowbrookblog.blogspot.com, brooklynroofgarden.com, brabournefarm.blogspot.com, littlerockfamillyhousing.com, centsationalgirl.com, timescolonist.com, migonishome.com, housetohome.co-uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha