Okenní truhlíky v jarní náladě

Okenní truhlíky v jarní náladě

Zahradní inspirace, vydáno 27. 03. 2014

V současné době se květinové truhlíky těší velké oblibě. Téměř neexistuje balkon, který by nebyl ozdoben truhlíky plnými krásných květin s bohatými květenstvími. Vy je ještě nemáte? Možná je načase to změnit.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Právě truhlíky jsou snad nejobvyklejšími pěstebními nádobami. Současný trh nabízí asi největší množství truhlíků plastových, ale na výběr jsou i truhlíky, kameninové, keramické, dřevěné či proutěné. Každý z materiálů, z nichž jsou truhlíky vyráběny, má své klady, ale i negativa. Plastové truhlíky mají snad největší problém z hlediska stability, kdy zvláště při vyschnutí zeminy uvnitř mohou být velmi nestabilní a při větrném počasí se pak snadno převrátí, či dokonce spadnou z okna.

Naproti tomu keramické truhlíky mají nejen vyšší stabilitu, ale rovněž nesporně vyšší estetickou hodnotu. Jejich vyšší hmotnost však může zkomplikovat snadnost manipulace, zvláště po osazení rostlinami a doplnění zeminy.

Jak jsme se již zmínili, jarní náladu v okenních truhlících zcela zaručeně přivolají cibuloviny, kvetoucí v těch nejveselejších barvách právě na jaře. Sázkou na jistotu jsou v tomto případě hyacinty, narcisy, tulipány, krokusy a modřence. Pro pěstování cibulovin v truhlících je třeba použít takový objem zeminy, aby to zaručilo rostlinám co nejstálejší teplotu kořenové soustavy. Pokud by byly truhlíky příliš malé, teplota okolního substrátu, případně i nádoby by mohla být při silném jarním slunci tak vysoká, že by cibule rostlin mohly být trvale poškozeny. A to by byla jistě škoda.

K osázení truhlíků je samozřejmě možné použít nejrůznější druhy květin, cibulovin a trvalek, ale také dřevin. Malá vrba jíva, brslen, nebo zlatice budou vysazené v truhlících společně s cibulovinami naprosto kouzelné.


  
Pro ty, kteří se domnívají, že jejich prsty nejsou zrovna „zelené“ a mají pocit, že si s osázením truhlíků sami neporadí, máme nápad: nechejte si okenní truhlíky osázet v některém zahradnictví. Sdělte jim, které rostliny máte nejraději, na kterou stranu je okno určené pro truhlík orientované a odborníci si s tím hravě poradí za vás. Nebo vyzkoušejte služby prvního online zahradnictví  v Čechách Truhlíkov.cz Objednáte si truhlíky plné květin až domů a úplně bez práce.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, interiorsbystudiom.com, hometalk.com, hpottergardenblog.com, homelife.com. au,  redonline.com.uk, thegardenbuzz.com, rowhouse-magazine.blogspot.com, bhg.com, tumblr.com, themeadowbrookblog.blogspot.com, brooklynroofgarden.com, brabournefarm.blogspot.com, littlerockfamillyhousing.com, centsationalgirl.com, timescolonist.com, migonishome.com, housetohome.co-uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha