Okouzlující aranžmá ze suchých květin pro vaši inspiraci

Okouzlující aranžmá ze suchých květin pro vaši inspiraci

Zahradní inspirace, vydáno 17. 02. 2014

Zima je obdobím, kdy můžeme zužitkovat nejrůznější výpěstky z našich zahrad a nemusí to být jen zelenina, ovoce či bylinky, mohou to být také nasušené rostliny, které jsme si v minulé sezóně vypěstovali. Možností, jak je využít k aranžování, k dekoracím v bytě anebo k výrobě dárků pro přátele je mnoho.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Jaké rostliny k sušení si můžeme na našich zahradách vypěstovat sami, o tom jsme již psali v našem dřívějším článku s názvem „Vybíráme květiny k sušení“, ve kterém jsme se také zmiňovali o tom, jaké způsoby jejich sušení můžeme uplatnit. Nyní se podívejme na to, jak krásné a poutavé mohou být dekorace vyrobené ze sušených trav, květin, listů, větviček či plodů nebo šišek.
 
Velmi poutavě vypadají zvláště nejrůznější věnce, květinové girlandy či závěsy, snopy z obilí anebo jen svázané květy levandule do úhledné pravidelné kytičky, která dokáže provonět celou místnost. Menší kytičky můžeme podložit vhodnými manžetami například ze sušených listů, papírových krajek anebo i z krajek textilních, manžetou z krepového papíru anebo jen jednoduše svázat lýkem nebo režným provázkem, abychom podtrhli jejich rustikální půvab.

Jako výplňový materiál, který nám pomůže udržet zvlášť dobře kulatý tvar kytic, můžeme použít sušenou třezalku tečkovanou, ale i plody řepky olejky, obilné klasy anebo nejrůznější větvičky například z borůvčí. Dostatek vhodného materiálu vám poskytnou i květy hortenzií nebo celík zlatobýl.
 
Jako obilnina pěstovaný bér italský (Setaria italica) nebo čirok obecný (Sorghum bicolor), proso seté (Panicum miliaceum) případně pšenice obecná (Triticum vulgare) vám mohou být dobrým pomocníkem při tvorbě kytic ze sušených rostlin, ale stejně dobře jimi můžete přes zimu krmit ptactvo na krmítku.

Z květin vhodných k sušení jsou v kyticích okouzlující například pivoňky velkokvěté (Paeonia lactiflora), černucha damašská (Nigella damascena) nebo  Nigella orientalis. Zajímavě v aranžích  působí i molucella takzvaný „Irský zvonek“ nebo molučenka, rostlina, která při rychlém sušení zůstane krásně zelená. Při pomalém sušení spíše bledne, ale tento druh můžeme také sušit formou preparace glycerínem, případně sířit, čímž dosáhneme u rostlin hezké slámové barvy. Použít pak můžeme jejich jednotlivé zvonky, které jistě najdou uplatnění v moderních aranžmá. Je možné je tam zakomponovat také lepením.  
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: blog.builddirect.com, etsy.com, botanicalsplashwholesale.com, blog.wilsonkelseydesign.com, placesinthehome.com, notonthehighstreet.com, drieddecor.com, flowerpowervt.com, pinterest.com, countryliving.com, teresasplants.com, greenbrideguide.com, meredith.com, weddingideaschat.com, swiatkwiatow.pl, flower.onego.ru


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha