Okouzlující zahradní cesty a cestičky

Okouzlující zahradní cesty a cestičky

Zahradní inspirace, vydáno 27. 06. 2013

Zkuste vylepšit svou zahradu pěkným dekorem a udělejte z ní ještě hezčí místo k bydlení a relaxaci. Zvolíte-li kamennou dlažbu, bude váš chodníček ještě blíž k přírodě. Na výběr je mnoho způsobů, jak takovou zahradní cestičku či chodník ozvláštnit, můžete se inspirovat v naší fotogalerii.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Cestička k domovu známě se vine, ale nejen cestička k domovu, také cesty a cestičky v zahradách se mohou vinout mnoha různými způsoby a v nepřeberném množství okouzlujících provedení. Vždyť kdo by nechtěl dennodenně kráčet svou krásnou zahradou po neméně krásném chodníčku, který by bezstarostně vedl jeho kroky tím správným směrem.

Pokud se podíváme na zahradní pěšinky, chodníčky a cesty z hlediska použitého materiálu, je třeba uznat, že kamenné chodníčky jsou okouzlující právě proto, že vypadají nadmíru přirozeně, a to i tehdy, pokud jsou vyskládány například různými barvami a velikostmi oblázků do těch nejroztodivnějších tvarů a ornamentů. Kamínky, valounky a oblázky jsou poměrně dostupným materiálem, který si mnozí z nás ve větším či menším množství přivážejí domů z dovolených u moře, dají se však i zakoupit, a to v různých tvarech barvách i velikostech. Pak už stačí si jen dostatečně vyhrát s návrhy a nakonec kamínky vyskládat do zahrady místo tradiční dlažby. Mohou se stát rovněž vhodným masážním prostředkem, neboť chůze v létě na boso je pro klenbu našich chodidel to pravé.
 
Velké kameny, menší kamínky, oblázky, mozaiky z nich smíchané s valounky, zkrátka vyzkoušejte, co bude vaší zahradě slušet nejlépe. Krásu těchto cest a cestiček ještě podtrhnou kobercové trvalky, kopečky mechu anebo sukulenty, případně jiné skvěle vypadající rostliny, které vysadíte v bezprostřední blízkosti nově vzniklého chodníčku. Brzy nepravidelně přerostou jeho okraj a vytvoří tak malebné přechody mezi cestou a trávníkem nebo záhony.

Lemy doslova jako z mechových polštářků květin, které budou zkrášlovat váš chodníček, vás budou nutit setrvat uprostřed té kvetoucí nádhery spojené ornamenty a mozaikami chodníků, co nejdéle. 
Zvláště, pokud máte zahradu v japonském stylu, je třeba dbát na to, aby zahrada jako celek vyhlížela přirozeně, pak je použití kamenů pro zbudování cest takřka nevyhnutelné. Zenové zahrady jsou nakonec bez prvků jako kámen a voda, nemyslitelné.

Ať chceme nebo ne, cesty a chodníky vytvářejí v našich zahradách jistou atmosféru a náladu. Ovlivňují vnímání okolí a přiznejme si, že obdiv našeho okolí potěší každého z nás, i když upne svou pozornost „jen“ na chodníček nebo zahradní pěšinu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: disdigs.com, hippychicksgarden.blogspot.com, lajohnny.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Některé oblázkové mozaiky jsou lepené na síťkách, aby se jimi lépe pokládaly i větší plochy. Nejčastější rozměr takové síťky je 30x30 cm. K lepení se používá rozmíchávané lepidlo na venkovní dlažbu.
17. 09. 2013 Reagovat
Zuzana: Dobrý den, mohu se optat, zda ty kamínky se dávají do betonu, nebo čím se zalijí, aby držely? děkuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha