Okrasná zahrada – když začíná zima

Okrasná zahrada – když začíná zima

Zahradní inspirace, vydáno 30. 11. 2010

Zatímco některé druhy růží, komule nebo třezalky otevírají poslední květy tohoto roku, hvězdnice své představení teprve začínají. Zima se už chystá propuknout ve své největší síle a my všichni tajně toužíme vrátit se do těch okamžiků, kdy jsme se kochali barvami naší okrasné zahrady.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

O tom, že existují i rostliny, které snesou mráz, a zimní nečas vůbec, o tom není pochyb. Ne každý však ví, nebo spíše - je ochoten uvěřit tomu, že tyto odolné rostlinky dokážou poskytnout oku stejnou potěchu - co do pestrobarevnosti a svěžesti. Je tomu však skutečně tak! Následující článek vám přiblíží takový drobný \"monitoring\" toho, jak by mohla vypadat, popř. se vyvíjet okrasná zahrada v období, kdy \"paní zima\" již začíná zatínat drápky.

Rozchodníky

Velká růžová až růžovočervená květenství rozkvétající koncem srpna a pokud jste je utrhli, určitě už z nich máte působivou kytici sušených květů. V opačném případě budou díky rozchodníkům (Sedum telephium) trvalkové záhony atraktivní do začátku zimy, a dokonce i během ní; tak dlouho kvetou. Vyžadují suché písčité půdy na plném slunci. Rozchodníky vypadají dekorativně, i když nekvetou, protože mají krásné stříbrné listy (existují i druhy s listy do červena).
Okrasná zahrada – když začíná zima

Vřes

Patří ke klasice podzimu. Sice se nabízí jen jediný druh, vřes obecný (Calluna vulgaris), ovšem z něho byla vyšlechtěna řada odrůd nejrůznějších barev. Pokud jich zasadíte více vedle sebe, budete se těšit ze záplavy barev. Nebo ho zkombinujte s trávami a břečťanem do truhlíku, přinese vám radost až do konce zimy. Také je dobré pamatovat na jedno zásadní pravidlo – vřesy milují kyselé půdy.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Bramboříky

Bramboříky znáte většinou jako vánoční rostliny v květináči. Existují ale i mrazuvzdorné druhy. Během let se rozrostou a vytvoří kvetoucí koberce. Brambořík neapolský (Cyclamen hederifolium) kvete od září do listopadu. Rostliny se postupně vysemení a pěkně vypadají i jejich barevně vzorované listy podobné břečťanu. Potřebují zásaditou půdu a nejlépe jim bude ve stínu pod keřem.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Léčivá dekorace

Zlatobýl (Solidago virgaurea) jste patrně viděli někde u cesty. Hodí se do velké zahrady, velmi rychle se rozrůstá. Dorůstá do výšky 1 m a jeho žlutá květenství jsou vhodná i k sušení jako dekorace. Navíc nať této podzimní krásky léčí – podporuje látkovou výměnu a pomáhá při chorobách ledvin a močových cest.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Okrasné zelí

Kadeřavé listy svítí snad ve všech představitelných barvách, a to tím sytějších, čím je chladněji. Rostliny můžete sami zasít v květnu, nebo na podzim koupit v květinářství. A až se na ně do sytosti vynadíváte, okrasné zelí jednoduše snězte.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Pozdní podzim

Nejveselejší a nejbarevnější květy, které rozzáří zkracující se dny, nabízejí listopadky (Chrysanthemum). Především u vchodu do domu, na terasách a na balkonech jsou doslova nepostradatelné. Kromě klasických kompaktních keříků se středem zájmu stávají nezvyklé formy. Listopadky můžete pěstovat jako stromečky na kmínku nebo nově i jako převislé rostliny. Aktuální trend? Zahradní listopadky, které rozšiřují sortiment nádobových forem o rostliny odolné vůči mrazu.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Atraktivní hlízy

Toužíte po záplavě květů od jara do počátku zimy a máte balkon nebo terasu na stinném místě? Pelargonie ani petúnie vám příliš nepokvetou, tak vsaďte na atraktivní hlíznaté begonie. Při pohlednu na oslnivé, překrásně zbarvené květy a sytou zeleň pochopíte, proč begonie platí za favoritky mezi okrasnými rostlinami. Existuje takřka 1000 druhů begonií. Z těch, které rostou v horských oblastech Peru a Bolívie, vznikla skupina hlíznatých begonií milujících stín. Dělí se do čtyř základních skupin: velkokvěté (květy o průměru 10 až 16 cm), středněkvěté, drobnokvěté a převislé.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Přezimování

Begonie potřebují místo chráněné před větrem, ten by totiž tlusté a dužnaté stonky s těžkými květy snadno zlomil. Mají rády vodu, ale nesmí být trvale přemokřené. Pokud častěji přeschnou, opadají jim květy i poupata. Vyžadují dostatek živin, proto je během kvetení každých 10 až 14 dní přihnojujte. Ale pozor na to, že před hnojením nesmí trpět nedostatkem vody! Nechcete-li každý rok kupovat nové hlízy, správně je přezimujte. Než přijdou první mrazíky, truhlíky s begoniemi přeneste do suché, polotemné a mrazuvzdorné místnosti. Tam je nechte asi 14 dnů, než nadzemní části zaschnou a hlízy zatáhnou. Pak je vyndejte ze zeminy a zbytek lodyhy snadno odlomíte. Hlízy opatrně očistěte (a to včetně kořínků, které nesmíte odstranit). Dobře očištěné a neporaněné hlízy uložte do suchých pilin nebo rašeliny a přezimujte je v místnosti, kde by teplota neměla klesnout pod 5 °C.
Okrasná zahrada – když začíná zima

Text: Lucie Sýkorová
Foto: sevensisters.org.uk, tedmuller.us, taos-telecommunity.org, cs.wikipedia.org, heathersociety.org.uk, karya.deviantart.com, home-and-garden.webshots.com, ladezigns.com, home-and-garden.webshots.com, totalfreewallpaper.co.cc, theknittingandsewingcorner.com, janets-garden.blogspot.com, archive.constantcontact.com, chestofbooks.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha