Okrasná zahrada z kamenů

Okrasná zahrada z kamenů

Zahradní inspirace, vydáno 08. 10. 2010

Kameny a skály hrály v mytologii důležitou roli. Byly symbolem síly, nezlomnosti ducha, stálosti, pevnosti a i v současnosti se o nich mluví jako o nevyčerpatelném zdroji energie. Máte-li okrasnou zahradu, kameny by vám v ní neměly chybět.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...
Zakomponovat kameny do designu zahrady není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. K určitým druhům kamenů se hodí pouze některé rostliny a navíc jistě chcete, aby byl vzhled zahrady vyvážený, musíte tedz najít vhodné místo, kde kompozice opravdu vynikne.

Kvalitní půda
Jedna z nejdůležitějších věcí, na které je nutné se zaměřit je kvalitní půda. Potřebujete dobrý mix zeminy bez plevele. Jakmile totiž kompozici usadíte na místo a osadíte rostlinami, nebudete s ní moci hýbat. A i tak budete muset vynaložit trochu úsilí a „skalku“ udržovat. Doporučuje se stávající zeminu pokrýt netkanou tkaninou a posypat pískem a štěrkem.​

Výběr kamene
Vybrat si ten správný kámen je opravdu stěžejní. Můžete ho pojmout jako solitér a v tom případě bude středobodem vaší kompozice. Kolem něho můžete poklást osázené nádoby. Vyberete-li si kámen vysoký a členitý s puklinami, můžete do nich zasadit keříky nebo květiny. Máte ale také možnost zvolit si kamenů několik a vytvořit něco jako zátiší nebo kamenný záhon.

                                                                                              Okrasná zahrada z kamenů

Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, je důležité, aby hlavní kameny designové dekorace byly stejného typu. Menší kamínky na obsypání, mohou být jak jiného druhu, tak i kontrastní barvy. Můžete vybírat z nabídky kamenictví v okolí, anebo si pro ty zajímavé a opravdu netradičně tvarované kusy zajeďte do lomu. Velmi oblíbené jsou v zahradní architektuře čedičové bloky, kde jeden metr krychlový váží přibližně 3 tuny. Jedna tuna vás orientačně vyjde na 350 – 400 korun a v dobrém lomu, jehož součástí je kamenictví a opracování kamene, vám kámen připraví i tak, abyste ho mohli využít jako neobvyklý sloup.
​Umístění kamene
Před instalací kamene je nutné vyhloubit jámu, která bude mít asi tak 45 – 50 centimetrů. Její zadní strana, o kterou se bude kámen opírat, by se měla kopcovitě svažovat dolů. V případě nějakých větrných kalamit, zůstane kámen na místě. Pokud by stál kolmo, mohl by se při velkém tlaku větru pohnout.
     
                                                                                                      Okrasná zahrada z kamenů

Rostliny
Vybírejte velmi pečlivě rostliny, kterými kámen osadíte. Berte v úvahu, že budou neustále na slunci, vystaveny jakémukoliv počasí. Také platí, že čím výš jsou květina nebo keř umístěny, tím menší by měly být. Velmi dobře se v kontrastu kamene vyjímají jehličnany, hosta a kapradiny.

V okrasné zahradě by kameny neměly chybět. Dodávají jí styl a jedinečnost. Tak jako každý kámen je originál, stane se jím i vaše zahrada.

Sabrina Harisová
Foto: no-crank.com, garden.ie, oteromastergardeners.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha