Okrasná zahrada z kamenů

Okrasná zahrada z kamenů

Zahradní inspirace, vydáno 08. 10. 2010

Kameny a skály hrály v mytologii důležitou roli. Byly symbolem síly, nezlomnosti ducha, stálosti, pevnosti a i v současnosti se o nich mluví jako o nevyčerpatelném zdroji energie. Máte-li okrasnou zahradu, kameny by vám v ní neměly chybět.

Rostlina dne

Rakytník

Rakytník

Rakytník je trnitý keř, který dorůstá výšky až 6 m. Jeho štíhlé zelené listy se stříbrnými šupinkami na rozsochatých...
Zakomponovat kameny do designu zahrady není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. K určitým druhům kamenů se hodí pouze některé rostliny a navíc jistě chcete, aby byl vzhled zahrady vyvážený, musíte tedz najít vhodné místo, kde kompozice opravdu vynikne.

Kvalitní půda
Jedna z nejdůležitějších věcí, na které je nutné se zaměřit je kvalitní půda. Potřebujete dobrý mix zeminy bez plevele. Jakmile totiž kompozici usadíte na místo a osadíte rostlinami, nebudete s ní moci hýbat. A i tak budete muset vynaložit trochu úsilí a „skalku“ udržovat. Doporučuje se stávající zeminu pokrýt netkanou tkaninou a posypat pískem a štěrkem.​

Výběr kamene
Vybrat si ten správný kámen je opravdu stěžejní. Můžete ho pojmout jako solitér a v tom případě bude středobodem vaší kompozice. Kolem něho můžete poklást osázené nádoby. Vyberete-li si kámen vysoký a členitý s puklinami, můžete do nich zasadit keříky nebo květiny. Máte ale také možnost zvolit si kamenů několik a vytvořit něco jako zátiší nebo kamenný záhon.

                                                                                              Okrasná zahrada z kamenů

Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, je důležité, aby hlavní kameny designové dekorace byly stejného typu. Menší kamínky na obsypání, mohou být jak jiného druhu, tak i kontrastní barvy. Můžete vybírat z nabídky kamenictví v okolí, anebo si pro ty zajímavé a opravdu netradičně tvarované kusy zajeďte do lomu. Velmi oblíbené jsou v zahradní architektuře čedičové bloky, kde jeden metr krychlový váží přibližně 3 tuny. Jedna tuna vás orientačně vyjde na 350 – 400 korun a v dobrém lomu, jehož součástí je kamenictví a opracování kamene, vám kámen připraví i tak, abyste ho mohli využít jako neobvyklý sloup.
​Umístění kamene
Před instalací kamene je nutné vyhloubit jámu, která bude mít asi tak 45 – 50 centimetrů. Její zadní strana, o kterou se bude kámen opírat, by se měla kopcovitě svažovat dolů. V případě nějakých větrných kalamit, zůstane kámen na místě. Pokud by stál kolmo, mohl by se při velkém tlaku větru pohnout.
     
                                                                                                      Okrasná zahrada z kamenů

Rostliny
Vybírejte velmi pečlivě rostliny, kterými kámen osadíte. Berte v úvahu, že budou neustále na slunci, vystaveny jakémukoliv počasí. Také platí, že čím výš jsou květina nebo keř umístěny, tím menší by měly být. Velmi dobře se v kontrastu kamene vyjímají jehličnany, hosta a kapradiny.

V okrasné zahradě by kameny neměly chybět. Dodávají jí styl a jedinečnost. Tak jako každý kámen je originál, stane se jím i vaše zahrada.

Sabrina Harisová
Foto: no-crank.com, garden.ie, oteromastergardeners.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha