Pohledové dominanty zahrady

Pohledové dominanty zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 04. 02. 2013

Zahrady jsou krásné a jedinečné, každá svým způsobem. Poutají naše pohledy a přitahují zájem pěstitelů. Ať je zahrada vybudována v jakémkoli stylu, vždy však potřebuje svou dominantu, místo, kam se upřou pohledy všech, takzvaný zlatý hřeb. Upoutání pohledu může být zprostředkováno díky nejrůznějším možnostem, některé z nich si dnes představíme.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Pohledové dominanty jsou důležitým prvkem každé zahrady. Obzvlášť na malé nebo omezené ploše mají svůj velký význam. Soustřeďují pohledy do jednotlivých bodů a pomáhají nám pozorovat zahradu po úsecích.

První a snad nejznámější mezi pohledovými dominantami jsou osazené nádoby. Květiny pěstované v květináčích, nádobách, sudech, truhlících, konvích, vozících a koších se při osazení působivými cibulovinami nebo letničkami stanou vždy lákavým pro pohledy všech, a to zvláště v období jarním, kdy zahrady i nádoby dlouhou dobu zely prázdnotou. Snažte se je však osázet tak, aby byly zajímavé po dlouhou dobu v roce.

Vždyzelené rostliny doplňte rostlinami sezónními, a tak zajistíte celoročně nádhernou podívanou. Kamenné žlábky mohou být osázeny jak menšími koniferami, skalničkami, vřesy nebo i travinami.

Například dřevěná kolečka osázená dřevinami a květinami také dokážou oživit nepříliš poutavý kout zahrady. Nebo i různé předměty pro domácnost jako například barevné hrnce, staré dřezy, necky umyvadla, zkrátka nejen dekorační, ale i užitné předměty již vyřazené z domácnosti se v zahradě mohou stát krásnými dekoracemi. Jestliže je takové kolečko ještě funkční, můžete s ním popojíždět a stěhovat takovýto poutavý květináč kamkoli po zahradě.

Tím, co upoutá zcela jistě všímavý pohled, mohou být například osázené staré boty, nebo holínky. Zvláště vesele budou vypadat například různobarevné holínky po vašich odrostlých dětech zavěšené na pěkném dřevěném plotě a osázené například aksamitníky.

Výtvarné doplňky zahrad mají jistě svůj úkol pohledových dominant mnohem jednodušší. Důležité je u nich jejich správné umístění.  Zvláště vhodné jsou pro ně místa, která se dají ozvláštnit rostlinami jen velmi obtížně. Oživí tak například tmavé kouty, kde by rostliny neměly dostatek světla ke svému růstu a jen by zde živořily. Sochy zde pouze umístíte a dál se již o ně nemusí starat. Nebudou  potřebovat ani světlo ani zálivku. Zvláště mezi listnatými keři bude socha po nějakém čase vypadat,  jako by byla k takovému účelu přímo stvořená. 

Pohledovou dominantu v zahradě ale mohou tvořit i rostliny samotné, které jsou poutavé již svým vlastním typickým růstem anebo zabarvením svých listů. Vysazené jako solitéry jsou již přímo předurčené k funkci dominant zahrady a navíc naprosto přirozené, které vždy bez obav zapadnou do jakéhokoli typu zahrady.Například i zajímavá zahradní lavička, šachovnice, geometricky osázený záhon, nebo aranžmá z kamenů, osamocený balvan či zahradní jezírko, i to jsou další pohledové dominanty, které dokážou působivě dotvořit celkový ráz vaší zahrady. Jeden velký kámen dostatečně vysoký a vhodně umístěný vytvoří na zahradě stejný dojem jako třeba socha. Je v podstatě jen na vás a na typu vaší zahrady, jakou pohledovou dominantu pro ni vyberete, aby vkusně doplnila vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  notanothergardeningblog.com, plantselectpetites.org, lazybfarm.files.com, 4.bp.blogspot.com, wildgingerfarm.com, 3.bp.blogspot.com, mylovelyhome-reny blogspot.com, ivillage com, gardenvisit.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha