Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Zahradní inspirace, vydáno 28. 04. 2011


Sotva se najde někdo, kdo by nedůvěřivě zvažoval tvrzení, že terasa dokáže zahradu proměnit z fádní a obyčejné na komfortní a atraktivní. Pár dřevěných latí či nějaká ta dlažba a vaše zahrada, jakoby prošla "liftingem". Nevěříte? Pojďte se podívat....


Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Zahrada, která prošla impozantní proměnou nevypadala před tím nijak katastrofálně. Trávník na zahradě  za domkem byl upravený, nějaké to zahradní sezení v podobě kovového nábytku také nechybělo a záhony se zeleninou byly obehnány čtyřmi dřevěnými laťkami tak, aby vše působilo upraveně.

Majitelé domku však na ploše zahradního dvorku viděli příliš mnoho nevyužitého prostoru, který by se dal jistě proměnit v něco daleko originálnějšího.

Po několika návrzích, jak by mohla "zadní terasa" za domkem vypadat, rozhodli se majitelé pro romantické zátiší, vzdáleně trochu připomínající zenovou zahradu.

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Na ploše zahrady byl odstraněn trávník, který nahradil světlý štěrkový výsyp malých oblých kamínků. Do zpevněného štěrku byla zasazena nepravidelná, atypická dlažba v podobě plochých  břidlicových dlaždic, rozházených nepravidelně po ploše terasy.

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Zeleninové záhony zůstaly utříděně ve svých dřevěných "ohrádkách". Vzhledem k tomu, že však po proměně terasy stojí záhonky přímo na štěrkové ploše, dostaly tak díky kontrastu hlíny a zelených rostlin spolu s břidlicí a oblázky štěrkové terasy zajímavý "šmrnc".

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Celý prostor terasy majitelé obehnali pálenými cihlami, které ji oddělují od trávníku, kde dominuje nízký zahradní gril. Celé zátiší zahrady je pak za večerního šera osvětlováno dekorativní zahradní lampou ve tvaru velké lucerny.

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Ačkoliv je štěrkový výsyp zpevněný, aby se do něj nohy nábytku zcela nezabořily, bylo rozhodnutí majitelů zahrady pořídit nový zahradní nábytek zcela správné a vhodné. Nový, ratanový nábytek působí nejen dominantněji, ale nabízí svým majitelům i daleko větší komfort než původní, kovový. Více o zahradním nábytku a péči o něj si můžete přečíst v článku "Moderní zahradní nábytek? Pohodlí jako v obýváku!"

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Proměna zahradní terasy za domkem dostala konečný ucelený ráz také díky novým rostlinám, které byly vysázeny kolem cihlového předělu. Nové druhy sukulentů, jarní květiny jako například narcisy, kosatce apod. doplňují i okrasné keře a zakrslé jehličnany, vysázené po celé ploše zahrady.

Před a po: Úžasná proměna zahradní terasy

Text: Lucie Sýkorová
Foto: casasugar.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha