Prvky japonské zahradní architektury i ve vaší zahradě

Prvky japonské zahradní architektury i ve vaší zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 19. 09. 2013

Asijský design s orientálním nádechem je něco, co má v sobě veskrze hluboký a přirozeně uklidňující dojem. Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami. Je to styl, který ovlivňoval principy života po několik staletí, je to styl hluboce spojený s přírodou, danou oblastí, který nabízí jedinečný vhled do každého aspektu života.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Sloučení všech těchto faktorů dává výsledný tvar japonské kultury a životního stylu v nádherné, estetické a přirozeně relaxační formě. Japonské zahrady jsou zkrátka úžasným darem, který kultura Dálného východu poskytla mnoha moderním lidem a jejich okolí ve formě uklidňujícího prostředí.

Každý z projektů, které jsme vybrali do dnešní fotogalerie k článku, má svou jedinečnou kombinaci prvků, které mají v japonské zahradní architektuře svůj pevný význam. Při pohledu na takto zařízené, osázené a inspirující zahrady přímo cítíte ozdravný klid a pohodu, která z nich na vás dýchne. 

Kouzelné japonské zahrady také představují širokou škálu nádherných rostlin, bez nichž si již takové prostředí ani nedovedeme představit. Jsou to především japonské javory, které v zahradě nabízí vkusný barvený kontrast k zelené jednotvárnosti mnoha dalších rostlin

Originální styl své vlastní japonské zahradě můžete poskytnout také díky orientálně laděnému vstupu do zahrady, kde v prostorách kolem plotu využijete zajímavou výsadbu bambusů, neodmyslitelných společníků všech japonských zahrad. 

V jiné domácí zahradě zase naopak vynikne rybníček s malou vodní kaskádou, osázený travinami, který navodí atmosféru japonské zahrady kdekoli na světě, třeba i v srdci Evropy. Jedním z nejdůležitějších prvků japonských zahrad je asymetrie, která jim přidává na zvláštní přitažlivosti.

Přesto, že japonské zahrady byly zpočátku modelem, který si vypůjčoval nejrůznější prvky z čínských zahrad, za dobu několika set let si tyto zahrady vyvinuly své vlastní, nenapodobitelné a zcela charakteristické rysy. Tyto typické japonské zahrady jsou vlastně miniaturní verze rozlehlejších krajinných území. Představují příjemný idealizující pohled na okolní přírodu a na vše nejlepší z ní.

Japonská zahrada to je více než jen vizualizovaná krása tamní přírody a daných prvků, je to atmosféra, kterou musíte osobně nasát, která se nedá popsat, která se dá jen prožít. Základem japonské zahradní architektury je rovnováha, daný postoj a smysl pro přírodní krásy, kde není nic vynuceno, kde vše má svůj přirozený původ a podstatu. Zatímco vaše zahrada bude přeměněna v zahradu s japonskými prvky, tento otevřený interiér dá zcela nový význam srdci vašeho domova. V poklidné zahradě se můžete procházet a třídit své myšlenky, relaxovat a čerpat sílu do dalších dnů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha