Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Zahradní inspirace, vydáno 21. 09. 2010

Díky nám už víte, jak na zahradu přivábit motýly, ptáci ale taky nejsou jako společníci špatní. Zase stačí znát pár dobrých fíglů a můžete se těšit ze zpěvu malých opeřenců. Na vaši zahradu spolu s nimi přiletí i příjemná atmosféra a dobrá nálada, kterou kvůli stále se blížícímu podzimu určitě oceníte.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...


Zkuste před zimou nachystat budky. Nejenže uděláte radost dětem, ale rozhodně i přírodě. Nezapomeňte na to, že mnoho ptáků na zimu odlétá pryč, patří k nim hlavně oblíbené vlaštovky nebo jiřičky, které vítají místa pod krovy, ale i husa velká, čáp, špačci, skřivani nebo kukačky.

Pokud budete mít zahradu, která bude atraktivní nejen pro vás, ale i pro ně, určitě si k vám najdou cestu i po zimním období. Ti, kteří zůstávají v naší zemi i při mrazivých teplotách, ale také stojí za to. Takže začněte klidně hned teď.

Ptáci na zahradě – budky, ale i vysoké stromy

Vyzbrojte se ptačími budkami, krmítky a napajedly. Teď na zimu hlavně krmítka ptáci ocení. Na jaře potom neváhejte a pořiďte napajedla, která sice ptáci tolik nevyužijí, ale když už je zaujmou, vám se naskytne nádherná podívaná. Využijte například prohlubně v kamenech nebo mělké nádoby přírodních barev i tvarů, které umístěte raději výš, aby koupajícího opeřence nevyrušila například kočka od sousedů.

Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Nemusíte ale jen stloukat nová obydlí, výborné jsou totiž i vysoké stromy a husté keře, kde najdou ptáci útočiště a skrýš. V těch ovocných se rády usidlují jedni z nejběžnějších ptáků u nás – pěnkavy, ale i hrdličky, stehlíci nebo lejsci – menší ptáci se světlým bříškem, kteří se rádi uhnízdí i ve stavbách.​
Ptáci na zahradě – zpěváci i lékaři

Nemusí být nijak velkou vzácností, pokud k vám zabloudí „ptačí lékař stromů“ datel nebo jeho kolega strakapoud. Na strakatého opeřence hýřícího barvami určitě nebudete čekat dlouho. Černý datel s červenou čepičkou je vzácnější, ale o to větší bude radost, pokud skutečně přiletí.

Nemusíte vsázet jen na stromy, ptáky vábí i husté keře. Tam může zavítat drozd, kos, červenka nebo střízlík. Například kosi mají rádi vyvýšená místo, proto je hledejte i na komínech nebo anténách, odkud mají výborný rozhled po okolí.

Pozor na ptačí zloděje

Ptáci na zahradě ale nepřináší jen radost a pohodu, někteří vám můžou dokonce i zkazit náladu. Pozor dejte proto na špačky, kteří dokáží nepozorným majitelům sezobat celou úrodu třešní. To je ale jen maličkost, kterou opeřeným zpěvákům ve srovnání se sezobaným počtem hmyzu a příjemným zpěvem určitě odpustíte.

Martina Tlachová
Foto: fotoales.cz, sciencedaily.com, trevorsbirding.com, sweb.cz, peclarke.co.uk, bbc.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha