Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Zahradní inspirace, vydáno 21. 09. 2010

Díky nám už víte, jak na zahradu přivábit motýly, ptáci ale taky nejsou jako společníci špatní. Zase stačí znát pár dobrých fíglů a můžete se těšit ze zpěvu malých opeřenců. Na vaši zahradu spolu s nimi přiletí i příjemná atmosféra a dobrá nálada, kterou kvůli stále se blížícímu podzimu určitě oceníte.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...


Zkuste před zimou nachystat budky. Nejenže uděláte radost dětem, ale rozhodně i přírodě. Nezapomeňte na to, že mnoho ptáků na zimu odlétá pryč, patří k nim hlavně oblíbené vlaštovky nebo jiřičky, které vítají místa pod krovy, ale i husa velká, čáp, špačci, skřivani nebo kukačky.

Pokud budete mít zahradu, která bude atraktivní nejen pro vás, ale i pro ně, určitě si k vám najdou cestu i po zimním období. Ti, kteří zůstávají v naší zemi i při mrazivých teplotách, ale také stojí za to. Takže začněte klidně hned teď.

Ptáci na zahradě – budky, ale i vysoké stromy

Vyzbrojte se ptačími budkami, krmítky a napajedly. Teď na zimu hlavně krmítka ptáci ocení. Na jaře potom neváhejte a pořiďte napajedla, která sice ptáci tolik nevyužijí, ale když už je zaujmou, vám se naskytne nádherná podívaná. Využijte například prohlubně v kamenech nebo mělké nádoby přírodních barev i tvarů, které umístěte raději výš, aby koupajícího opeřence nevyrušila například kočka od sousedů.

Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Nemusíte ale jen stloukat nová obydlí, výborné jsou totiž i vysoké stromy a husté keře, kde najdou ptáci útočiště a skrýš. V těch ovocných se rády usidlují jedni z nejběžnějších ptáků u nás – pěnkavy, ale i hrdličky, stehlíci nebo lejsci – menší ptáci se světlým bříškem, kteří se rádi uhnízdí i ve stavbách.​
Ptáci na zahradě – zpěváci i lékaři

Nemusí být nijak velkou vzácností, pokud k vám zabloudí „ptačí lékař stromů“ datel nebo jeho kolega strakapoud. Na strakatého opeřence hýřícího barvami určitě nebudete čekat dlouho. Černý datel s červenou čepičkou je vzácnější, ale o to větší bude radost, pokud skutečně přiletí.

Nemusíte vsázet jen na stromy, ptáky vábí i husté keře. Tam může zavítat drozd, kos, červenka nebo střízlík. Například kosi mají rádi vyvýšená místo, proto je hledejte i na komínech nebo anténách, odkud mají výborný rozhled po okolí.

Pozor na ptačí zloděje

Ptáci na zahradě ale nepřináší jen radost a pohodu, někteří vám můžou dokonce i zkazit náladu. Pozor dejte proto na špačky, kteří dokáží nepozorným majitelům sezobat celou úrodu třešní. To je ale jen maličkost, kterou opeřeným zpěvákům ve srovnání se sezobaným počtem hmyzu a příjemným zpěvem určitě odpustíte.

Martina Tlachová
Foto: fotoales.cz, sciencedaily.com, trevorsbirding.com, sweb.cz, peclarke.co.uk, bbc.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha