Schody v zahradě – věčné téma

Schody v zahradě – věčné téma

Zahradní inspirace, vydáno 12. 01. 2015

Schodiště anebo jednotlivé stupně budujeme v zahradách proto, abychom snadněji překonávali výškové rozdíly na zahradním pozemku. Všude, kde je stoupání přesahuje 10%, se mají zbudovat schody. Vzhledem k tomu, že se schody v zahradě dají poměrně jednoduše doplnit výsadbou a navíc i osvětlením, jsou schody i zajímavým architektonickým zahradním prvkem.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

 

Schody jako členící prvek zahrady

Někteří z nás mají to štěstí, že jejich zahrady jsou rozsáhlé a členité, s takovými pozemky je radost pracovat, plánovat je po architektonické stránce i po stránce výsadbové. Schody jsou také skvělým dělícím prvkem zahradního prostoru a přinášejí do něj různorodost a zajímavý prvek. S výstavbou schodů v zahradě je však třeba vzít to za správný konec. Jen schody, které dokonale ladí s okolním prostředím, jsou ty pravé schody do vaší zahrady. Těžko budete ospravedlňovat betonové schody zvolené v zahradě v blízkosti lesa anebo zdůvodňovat finanční nenáročnost starých vyřazených pražců, které jste použili na schody, ačkoli je všeobecně známo, že jsou napuštěné velmi škodlivými chemikáliemi, které z nich prostupují do okolí.

 
Volba materiálu dle prostředí

Schody v zahradách se nejčastěji budují z kamene, ale také z cihel, dřeva nebo litého betonu či z betonových desek. Stejně jako u materiálů použitých v zahradě ke zbudování cest a chodníků, platí u schodů totéž: povrch nesmí být hladký a kluzký, musí udržovat mírný spád rovných ploch. Jen tak se voda nebude držet na jednotlivých schodech. Pokud hodláme použít ke stavbě zahradního schodiště dřevo, musíme jej nejdříve důkladně impregnovat.


Proporcionální výpočty

Pro pohodlnou chůzi po schodech je velmi důležité určit správné rozměry stupňů a proporce schodiště. Pro dobrou schůdnost je nutné dodržovat zásadu: výška jednotlivých schodišťových stupňů má být 12 – 15 cm. Dvojnásobná výška stupně + šířka stupně = délka lidského kroku, která činí 64 cm.

Pečlivost při práci znamená bezpečí při užívání

Stavbu schodiště je třeba provádět a posléze i prověřit velmi pečlivě, zajistíme si tím nejen jeho trvanlivost, ale také bezpečí při jeho používání. V zahradě je třeba počítat s různými vlivy počasí, s námrazou, sněhem, ledem, vodou v případě deště a také s enormním vysycháním v době letních veder na silně exponovaných místech. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: countryliving.com, decoist.com, enatenewyork.tumblr.com, digsdigs.com, flowersgardenlove.tumblr.com, 2minutegardener.blogspot.com, robinsonslandscaping.com, lushome.com, indulgy.com, unpolished-life.blogspot.ca, beautiful-portals.tumblr.com, flitr.com, carex.tumblr.com, thegardenhoe.com, birdandatree.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha