Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá

Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá

Zahradní inspirace, vydáno 31. 12. 2010

Pokud plánujete velkou silvestrovskou oslavu, nebo jen malé, decentní uvítání Nového roku v rodinném kruhu, neměli byste zapomínat na květinové aranžmá. Květiny jsou i vhodným dárkem k této příležitosti. Konec konců, jak se říká: „Jak na nový rok, tak po celý rok!“, proto byste neměli váhat s obdarováním vašich blízkých nádhernou květinou. Pak budou mít všichni provoněný celý rok, plný krásy a štěstí.

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...
Silvestrovské oslavy i drobné sešlosti vždy osvěží vhodně vybrané květinové dekorace. Květinová úprava pro večerní novoroční party ve vaší okrasné zahradě by měla být sestavena převážně z pastelových barev, jež v temné noci krásně vyniknou. Aranžmá z květin je možné vyhotovit v elegantním, bláznivém i pestrém stylu. Květiny lze zapichovat do aranžérské pěny, pomocí drátku vázat do věnců, nebo z jejich částí vytvořit mnoho rozlišných dekorativních prvků, které jen nedbale rozmístíte ve vaší zahradě.

Tak například pro drobnější party ve vaší okrasné zahradě, je nasnadě květy zabodat do aranžérské pěny ve tvaru koule a přivázat je ke šňůrám s balónky, naplněnými heliem. Dostanete tak efekt vznášejících se květin, což na vaše hosty i vaši rodinu jistě zapůsobí. Stejně tak krásné jsou droboulinké dekorace z květin, které se svážou pomocí aranžérského drátku (většinou v zelené barvě – tak, aby nebyl drátek vidět). Kvítky, společně s šípky, či suššími větvičkami smotejte do zhruba 10 cm dlouhé „nudličky“. Tímto květinovým „provázkem“ poté obvažte nožičky sklenic a oba konce svažte například tenkou stužkou. Vzikne vám tak kouzelný květinový věneček, který zkrášlí každou sklenku.
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
Mělká skleněná mísa překypující růžovým a bílým vřesovcem, karmínovými a krémovými pryskyřníky, doplněná o hlavičky růží, bude prozařovat večer ještě dlouho potom, co vaše oslava skončí. Prostory vaší zahrady skýtají pro potřeby novoroční oslavy vynikající příležitost také pro aranžmá, složené z girland a závěsů květinových stuh naaranžovaných kolem stolu s občerstvením, nebo zdobících dveře či venkovní zdi a kmeny stromů.
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
Pokud máte rádi exotické rostliny, dřeviny a barvy, které jsou tedy četně zastoupeny i na vaší okrasné zahradě, pak tuto svou vášeň neopouštějte ani v novém, nastávajícím roce. Pro exotické aranžmá se na silvestrovské oslavy hodí lilie, různě barevné růže, ale i některé druhy kaktusů a masožravek. Kombinovat můžete i pokojové rostliny, jako zlatoplodou palmu - Chrysalidocarpus lutescens, listem ozdobnou Kalateu - Calathea warscewiczii a mohutné banánovníky, jako například Musa Bananarama s úchvatnými listy.
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
Na silvestrovském stole se bude vyjímat bohatě kvetoucí Čulnatec - Cymbidiumananasovník Champaca i výrazně růžový druh orchidey, Můrovec Phalaenopsis. Kouzelnou dekoraci vytvoříte, pakliže jako středobod aranžmá zvolíte například tři ohnivě červené kališní listy Palnice žláznaté - Vriesea "Fire", a tři kališní listy téže rostliny v její modré barvě- Aechmea "Blue Rain". Právě kombinováním květin Alstroemeria a etnických předmětů dosáhnete překvapivých a efektních výsledků. Výrazná orchidej, Vanda, je ideální na sváteční příležitosti spojené s koncem roku, protože působí velmi exkluzivním dojmem. Díky zajímavému vzoru na okvětních plátcích a na pohled příjemné výrazné barvě vynikne Vanda v každém aranžmá.
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
TIP na hvězdníkové aranžmá
Hvězdník má úchvatné sametové květy, které vydrží i dva týdny. Svůj název, Hippeastrum neboli "rytířská hvězda", dostala tato rostlina podle okvětních plátků, uspořádaných do tvaru hvězdy.
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
Jak na to:

1. Připravte si devět stonků hvězdníku, čtvercovou vázu nebo misku, vystříhaná filcová srdíčka, listy aspidistry, drátky, lepidlo, lepicí pásku a třpytky. Silné stonky svažte do spirály a úvazek zpevněte provázkem, svázaná kytice už bude stát sama.
2. Listy aspidistry podélně rozřízněte a vytvořte na nich uzel. Takto svázané listy připevněte k úvazku. Zamaskujete ho, kytici dodáte na bohatosti a ještě získá zajímavý detail.
3. Na lepicí stranu pásky položte drátek, na vnější stranu pásky přilepte filcová srdíčka. Pásku se srdíčky, vyztuženou drátkem, obtočte okolo stonků.
4. Hotovou kytici naaranžujte do vázy, dolijte vodu a přisypte třpytky. Výsledné aranžmá působí plasticky, protože v kytici jsou zkombinovány květy ve dvou odstínech červené.
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
Dnešní svět je plný kontrastů a změn. Nejinak je tomu i v designu květinového aranžmá. Letošní zimní trend se inspiruje klasickou krásou, ale zároveň využívá nezvyklých kombinací a barevných kontrastů, což kyticím propůjčuje noblesní vzhled, který nepůsobí tolik sladce. Tak směle do toho – stačí si jen vybrat, v jakém duchu se bude silvestrovská oslava ve vaší okrasné zahradě odehrávat.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: scrumptiousswirls.blogspot.com, theblossomroom.co.nz, harveydesigns.com, alibaba.com, fiskarscraft.typepad.com, apartmenttherapy.com, setidesign.com, shoponline2011.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha