Skalka na podzim - víte, jak o ni pečovat?

Skalka na podzim - víte, jak o ni pečovat?

Zahradní inspirace, vydáno 09. 10. 2012

Podzim stejně jako kterékoli jiné roční období má na zahradě své opravdové kouzlo. Rostliny nám ukazují svou barevnou mnohotvárnost a na nás je, abychom je dostatečně připravili na zimní období. Naše kvalitní a včasná péče o ně v tomto období bude na jaře opět korunována krásou jejich květů.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Mnohé rostliny na podzim ve skalce ještě rozkvetou podruhé, jiné mají teprve nyní své období prvního kvetení například podzimní lomikámeny nebo rožec. Mnohé dřeviny i trvalky nás právě nyní překvapí svými nádhernými pestrými podzimními barvami, některé i stejně půvabnými plody.

Na podzim začíná opět doba sázení. Čas je nyní na vysazování hlíz a cibulí, které nás potěší opět v příštím jaru. Dřeviny bez balu vysazujeme v období vegetačního klidu, tedy od konce října do dubna, a to v bezmrazých dnech. U dřevin s balem se doba sázení prodlužuje od konce srpna až do května, a opět pouze v bezmrazém období. Trvalky s pevným balem z pěstební nádoby můžeme vysazovat od března do listopadu. Vyhneme se raději parným dnům v létě. Cibule na jaře kvetoucích rostlin se vysazují od září do října, těch na podzim kvetoucích druhů se vysazují v srpnu a září.

Tařičky, lomikámeny a další polštářovité rostliny můžeme nyní množit oddělováním růžic.

Při péči o skalku v podzimním období je nejdůležitější pečlivé odstranění spadaného listí. Ocitne-li se malá rostlinka či keřík pod pokličkou z listí, často odumírá. Nejnebezpečnější je příkrov listí pro stálezelené skalničky, které předčasně ukončí vegetaci. Obecně totiž platí, že pod napadaným listím je nejvhodnější klima pro vytvoření houbových chorob a škůdců. Proto je nutností spadané listí ze skalky pečlivě shrabávat nebo vybírat. Čištění provádějte po celou dobu opadu listí pravidelně. Ani později nepoužívejte listí ve skalce jako zimní kryt pro rostliny. Pokud by v zimě přišla obleva, opět by byly skalničky v nebezpečí vyhnití.

Některé druhy skalkových rostlin, jako je například lewisie, je zapotřebí chránit i před sněhem, a to po celou zimu. Velmi se v tomto případě osvědčily tabulky skla podložené kameny.

Ochranu skalniček před holomrazy je nejjednodušší zajistit pomocí větévek smrku buďto šikmo zapíchaných, nebo položených v jedné vrstvě. Postup je obdobný jako u okrasných trvalek nebo dřevin.  Můžeme však použít i jiné ochranné vrstvy. Pro bramboříky se doporučuje vrstva 5 cm silná z borovicového jehličí, kterou ještě chvojím můžeme ochránit před rozfoukáním zimním větrem. 

Při pohledu na krásnou skalku, které je věnována náležitá péče, jistě zaplesá každé srdce. Proto se snažme i o ty naše skalky a skalničky starat s péčí, která jim po právu náleží, a to v každém ročním období.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wrightmanalpines.com, botanicgardensblog.com, serenityinthegarden.blogspot.com, funfactory.spruz.com, floatproject.org, danilomaffei.org, garden-dream.blogspot.com, farm-tales.blogspot.com, photos-public-domain.com garden-share.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha