Skrýše pro užitečné živočichy, které vás budou bavit

Skrýše pro užitečné živočichy, které vás budou bavit

Zahradní inspirace, vydáno 30. 10. 2015

Čím dál tím větší povědomí o ekologickém zatížení životního prostředí, které často způsobujeme my sami hospodařením na svých pozemcích, nám otevírá dveře k tvorbě přírodních zahrad přátelských nejen k rostlinám, ale také k užitečným živočichům. Právě oni nám totiž mohou pomoci s likvidací některých obtížných chorob a škůdců. Nastěhujte si užitečné pomocníky také na svou zahradu a připravte jim skrýše na přezimování. S jejich tvorbou vám mohou pomoci i vaše děti, a bude je to rozhodně bavit!

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Užiteční živočichové na zahradě nenastolí rovnováhu okamžitě, proto se hned první sezonu nenechte zklamat. Aby k vám na pozemek vůbec zavítali, bude nutné dodržovat několik pravidel, mezi nimiž je samozřejmostí absence používání synteticky vyráběných přípravků na „ochranu“ rostlin, hnojiv, postřiků proti plevelům a houbám a dalších prostředků, které se jinak běžně používají ve velkém na okrasných zahradách, v nichž je nejdůležitější estetické hledisko, zatímco otázka ekologie a ekologické stability ustupuje zcela do pozadí. Při používání chemických prostředků zůstávají v půdě rezidua těchto látek, která se poměrně dlouho odstraňují, v horších případech se může jednat i o desítky let.

Drobní živočichové přirozeně mnohem raději zavítají do takové zahrady, kde tyto hrozby nejsou, nebo se vyskytují pouze v minimálním množství. Pokud se rozhodnete pro tvorbu skrýší, ale přesto se nechcete vzdát hnojiv a postřiků, nepočítejte, že se na zahradu tito pomocníci budou hrnout ve velkém.

Co se užitečným živočichům líbí

Určitě ocení „divoká zákoutí“, v nichž sem tam roste i nějaký ten plevel a nehrozí zde pravidelný úklid. Dobrou práci odvádějí hromady dřeva, kamenů, staré cihly nebo třeba hromada listí. Právě tato stanoviště hmyz i drobné savce přitahují jako magnet. Stejně dobře ale fungují trvalkové záhony, kvetoucí keře a stromy nebo květnatá louka. Přírodě blízká zahrada ovšem nemusí znamenat nepořádek, okrasné funkce se nemusíte vzdávat. Pokud chcete i nadále sekat trávník na nízko, není problém, stačí udělat třeba menší kompromis s několika metry čtverečními, které necháte zdivočet na květnatý trávník nebo louku. I v okrasné zahradě se vždy najde nějaký ten kout mimo exponovanou část pozemku, kde může vzniknout ráj pro drobné živočichy.

Co se živočichům nelíbí

Rozhodně to příliš nepřehánějte s úklidem zahrady, mírný nepořádek, hromádky listí nebo kusy dřeva představují vhodné příbytky pro larvy hmyzu nebo třeba skrýše pro ježky. Asi největším nepřítelem je samozřejmě jakákoliv chemie v podobě hnojiv či postřiků a mnohdy i samotný přístup člověka.

Hurá ke skrýším

Pod skrýšemi pro živočichy si hned nemusíme představovat pouze hmyzí hotely, mnohdy si vystačíme s málem, které má každý v dílně nebo na zahradě. Ježkům vyhovují hromady starého dřeva prosypané listím v klidné části zahrady třeba pod korunami vzrostlých stromů, některé druhy žab přezimují v zahloubeném příbytku pod kameny a dřevem. Suché listí je poměrně dobrý izolant, proto i tento příbytek prosypejte tímto všestranným materiálem. Ještěrky vyhledávají hromady kamení na slunci, kde také kladou svá vejce.

Málokdo chce slyšet o tom, že je dobrým pomocníkem také škvor. Jemu se zavděčíte terakotovým květináčem vystlaným slámou, který zavěsíte dnem vzhůru. Květináč by se měl dotýkat kmene nebo větví stromu, aby se do připraveného příbytku hmyz snadno dostal. Poměrně všestranným příbytkem pro různé druhy hmyzu i pro jmenované škvory jsou hmyzí hotely.

Protože se jedná o poměrně atraktivní záležitost, jsou dostupné v mnoha verzích, často jsou ovšem chemicky ošetřené, takže hmyz naopak odpuzují. Pokud si budete domeček vyrábět sami, dejte přednost nenapuštěnému řezivu a chemicky nezávadným výplním. Pro zvýšení efektu lze domek umístit třeba do rozkvetlého trvalkového záhonu nebo také do květnaté louky, kde se hmyzu jistě velice brzy zalíbí.

Text a foto Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha