Solární sprchy pro letní osvěžení

Solární sprchy pro letní osvěžení

Zahradní inspirace, vydáno 09. 07. 2014

Máte-li malou zahradu anebo z jakýchkoli důvodů si nemůžete dopřát osvěžení v bazénu, je ideální náhražkou vhodného osvěžení sprcha. Moderní sprchy jsou již řešeny formou solárního ohřevu, a tak se dnes zaměříme právě na tento typ.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Sluneční ohřev vody je dnes u takovýchto zařízení prioritou. Sprchy se slunečním ohřevem vody obsahují zásobníky, které pohlcují právě energii ze slunečního záření. Voda uvnitř se díky tomu prohřeje a již v průběhu dalších několika hodin může její teplota dosáhnout až  60°C. A to vše bez jakékoli další investice do nákladů za energii.

Z důvodu možného dosažení vysokých teplot vody jsou solární sprchy opatřeny zařízením zvaným směšovač, který má za úkol promíchat teplou vodu ohřátou v zásobníku se studenou vodou přiváděnou z vodovodního řadu. Studenou vodu je možné přivádět například i ze studny, a to pomocí ponorného čerpadla. Vnitřní objem zásobníku vody bývá v rozmezí od 8 do 35 litrů. Není to zdaleka tak malé množství, jak by se mohlo zdát, neboť je třeba myslet na to, že pro snížení teploty vody z 60°C na pouhých osvěžujících 25°C je potřeba větší množství vody studené, než teplé.

U některých typů solárních sprch se setkáváme i s vybavením v podobě ukazatele teploty vody v zásobníku. Díky směšovači vody se pak upraví výsledná teplota vody, kterou chceme použít na sprchování. Lehce umístitelnou náhradou solární sprchy může být i takzvaný solární vak, který dnes pořídíte prakticky všude. V sadě obdržíte k vaku ještě hadičku, ventil a sprchovací hlavici. Takový vak vám může nabídnout možnost ohřátí vody až objemu několika desítek litrů vody a po naplnění ho zavěsíte například na starou konstrukci od nepoužívané houpačky anebo třeba na strom a necháte vodu v něm po určitou dobu prohřívat. I zde může dosáhnout ohřátá voda vysokých teplot, tak na to pamatujte! 

Instalace solární sprchy na vaši zahradu není nikterak obtížná, spočívá ve správném napojení sprchy na přívodnou hadici, která zajišťuje rozvod vody buďto z vodovodu, anebo díky ponornému čerpadlu přímo ze studny. Dalším krokem, který je třeba podniknout je vydláždění plochy pod sprchou, pokud z vašeho trávníku nechcete mít mokřad. Odtok vody ze sprchy můžete zajistit buďto do nádrže na sběr dešťové vody anebo jej připojit na kanalizaci.

Mobilní sprcha je nejjednodušší variantou. Tu postačí vpíchnout do trávníku anebo ji zasunout do stojanu původně určeného pro slunečník a pak jen napojit na hadici. Přímý proud vody dodá obvykle jen studenou vodu, ale je-li tato ponechána po nějakou vodu v hadici, brzy se prohřeje a vy se pak můžete sprchovat již vodou o přijatelné teplotě. Máte-li v zahradě nerovnou plochu, můžete na ni zahradní sprchu umístit v takzvané trojnožce. Nastavitelná bývá jak výška sprchy, tak možnost jemnějšího stříkání vody anebo třeba jen jemného mlžení.    

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sanflorimal.de, pooldoktor.net, pool-discount.at, tuenni.ch, netpooler-shop.ch, maxversand.ch, unopiu.de, desjoyaux.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha