Soukromí na zahradě, aneb když máte sousedy blízko

Soukromí na zahradě, aneb když máte sousedy blízko

Zahradní inspirace, vydáno 26. 07. 2013

Dosažení pocitu soukromí v zahradě může být někdy poměrně složité, ale existuje mnoho možností, jak takového řešení docílit. Je pochopitelné, že jinak budeme přistupovat k řešení tohoto problému v malé zahradě, jinak tam, kde máme dostatek prostoru, a kde se nabízí bezpočet možností.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

V prostorné zahradě není optické oddělení prostoru nijak složitou záležitostí. Naopak, práce s prostornou zahradou je vždy obohacující. Můžete zde odpočívat a stejně tak i dobře bavit hosty, kteří k vám v létě přijdou na zahradu. Samozřejmě stejně tak jako vy, tak i vaši sousedé toužíte každý po svém soukromí. Každý chce mít v takovém případě jistou bariéru, která opticky a pokud možno i zvukově oddělí váš prostor od dalšího okolního prostředí. Vytvoření jistého soukromého prostoru je pro nás všechny velmi důležité, abychom se mohli cítit dobře a uvolněně. Chceme se cítit pohodlně a být bez obav, že nás někdo uvidí anebo nás bude dokonce pozorovat.

Jednou z variant jak docílit soukromí v zahradě, je postavit plot. Plot však nemá být hradba. Takže otázku plotu vždy raději konzultujte se sousedem, berte ohled nejen na své požadavky, ale i na ty sousedovy. Asi by se vám také nelíbilo, kdyby soused svůj a váš pozemek od sebe oddělil nějakou betonovou zdí anebo jinou nevhodnou bariérou.

Vybudujte třeba klenuté mřížoví, po kterém necháte pnout růže. Oddělit se můžete třeba jen nízkou zídkou a shora spustit závěsy či dřevěné nebo bambusové rolety. Skvělým řešením může být přírodně vypadající dělící stěna. Ideální je skrýt své soukromí za poloprůhlednou zeď, která vám stále ještě umožňuje obdivovat krásu okolí. Velmi krásná a hlavně velice přirozená je živá dělící zeď obrostlá popínavými a pnoucími dřevinami nebo trvalkami. Mnohdy i letničky udělají v tomto směru dosti velkou práci. Pro jemnější a elegantnější vzhled lze použít závěsy anebo lehké záclony, se kterými si bude pohrávat každý závan letního větru.

Dostatečné soukromí, ale až po několika letech vám na vaší zahradě pomohou vytvořit některé druhy dřevin, které vytvoří vzdušnou, ale opticky neprůhlednou hranici mezi vaším a sousedovým pozemkem. Jakmile zelené ozdobné keře překročí v růstu určitou hranici, pusťte se do jejich zástřihu a proveďte ho netradičně, vytvořte si z živého plotu například kostky nebo kvádry. Anebo přeměňte zcela obyčejný plot doslova v umělecké dílo. Vytvořte si vertikální zahradu na své dělící stěně. Zdem můžete přidat na výšce i tím, že nad ně vysadíte například vysoké traviny, nebo umístíte trvalky vyššího růstu pěstované v nádobách. Využijte zkrátka kolem rostoucí vegetaci ve svůj prospěch. Zakryjte plot popínavkami, vzrostlejšími stromy, dovolte zkrátka vegetaci, aby kus práce udělala za vás a pomohla vám tak získat na vaší zahradě více soukromí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com, gardenguides.com, originál.garden.ru


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

31. 07. 2013 Reagovat
zahradnice: Nápady jsou to pěkné, ale je třeba se dohodnout se sousedy, že vaše počínání (stínící živý plot, popínavky vinoucí se na jejich plotě ) nevadí sousedům. Jakmile jim začnou vadit, pak musíte dodržet občanský zákoník, tj nestínit na cizí pozemek, nepoužívat cizí majetek(plot) a dle nového OZ dle §1017 vysazovat stromy 150 cm od hranice pozemku a udržovat je v takové výši, aby nestínily sousedovi a neobtěžovaly ho i jinak.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha