Staré druhy trvalek pro novou dobu

Staré druhy trvalek pro novou dobu

Zahradní inspirace, vydáno 09. 06. 2016

Každý rok se na trhu objeví celá řada atraktivních kultivarů rostlin, které se oproti původním druhům liší v mnoha ohledech. Může to být výška rostliny, doba květu, délka kvetení, odolnost vůči nepříznivým podmínkám a mnoho dalších vlastností, které tyto nové kultivary předurčují pro zařazení do prodeje. Sortiment je ale už tak bohatý, že se v něm ztrácejí i samotní odborníci. Občas si určitě každý položí otázku, jestli není přeci jenom lepší se vrátit k původním druhům trvalek, které jsou nenáročné na pěstování a které tu byly již před mnoha lety.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Trvalkové záhony opět zažívají zlatý věk. Rádi s nimi pracuje odborná i laická veřejnost. Uplatní se téměř na všech stanovištích, od těch slunných a vysýchavých až po stinné mokřady. Proč máme trvalky tak rádi? Protože mají obrovský estetický potenciál, zahradu naplní záplavou barev, ale najdeme mezi nimi i takové, které jsou užitečné pro drobné živočichy i pro použití v kuchyni. Tyto nedřevnatějící rostliny jsou prostě univerzální. I do těch nejnepříznivějších podmínek naleznete vhodný druh.

Současná poptávka po trvalkách si vynucuje neustálé šlechtění nových odrůd a kultivarů, které budou i nadále přibývat, přesto se mnozí zahrádkáři raději ohlíží za dávnou historií, ještě do dob našich babiček, které pěstovaly květiny v drobných předzahrádkách. Kromě bylinek pěstovaly také druhy vhodné na výzdobu domu i kostela nebo ty, které se hodily jako dar třeba k narozeninám. Tento sortiment květin byl odolný, musel se obejít bez automatických závlahových systémů, bez hnojiv slibujících vyrovnaný poměr živin a navíc odolávaly útokům chorob a škůdců. Proč se tedy při tvorbě trvalkových záhonů neinspirovat těmito pestrými kráskami, které jsou ozkoušeny dlouhými roky?

Inspirace starými druhy trvalek

Mezi druhy trvalek, které označujeme jako „staré“ často patří rostliny domácího původu. Tyto rostliny dostaly do vínku vysokou odolnost vůči nepřízni počasí, poměrně snadno se rozmnožují a navíc skvěle vyhovují hmyzím opylovačům. Sice tyto druhy nedisponují pestrou škálou barev listů, plnými květy nebo jinými závratnými vzhledovými vlastnostmi, na druhou stranu dokáží okouzlit svou jednoduchostí a přírodním charakterem. V sortimentu starých osvědčených druhů trvalek se ovšem vyskytuje také celá řada introdukovaných druhů dovezených již před mnoha staletími na naše území.

Kam se hodí

Tyto osvědčené druhy peren nabízejí široké uplatnění při tvorbě trvalkových záhonů. Skvěle se doplňují také s novým sortimentem, s nímž mnohdy tvoří zajímavý kontrast. Nostalgické kouzlo dodávají také venkovským zahradám a předzahrádkám u zrekonstruovaných venkovských domů a venkovských usedlostí. Vyšší druhy se také uplatňují ve výsadbách s hlavním zaměřením na floristickou tvorbu, stejně jako je dnes oblíbený návrat k původním trvalkám, tak tyto trvalky rádi používají také floristé při tvorbě designových kytic zaměřených na venkovský styl.

Příklady vhodných druhů

Staré druhy trvalek často pěstujeme na svých zahradách a mnohdy ani netušíme, že tento druh není v českých zahradách žádnou novinkou. Mezi tyto květiny patří pivoňky (Paeonia sp.), plamenky latnaté (Phlox paniculata), žlutě kvetoucí kamzičník (Doronicum orientale) nebo třeba léčivý oman pravý (Inula helenium), který vyhledávají také čmeláci a motýli. Níže uvádíme krátký soupis starých druhů trvalek, které můžete vyzkoušet také na své zahradě.

Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá
Papaver orientale – mák východní
Iris sp. – kosatce
Aquilegia vulgaris – orlíček obecný
Campanula glomerata – zvonek klubkatý
Gypsophylla paniculata – šater latnatý
Lupinus polyphyllus – lupina mnoholistá
Malva sylvestris – sléz lesní
Leucanthemum vulgare – kopretina bílá
Tanacetum coccineum  – kopretina šarlatová

Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha