Stínicí systémy překvapují mnohotvárností

Stínicí systémy překvapují mnohotvárností

Zahradní inspirace, vydáno 07. 07. 2010

Moderní stínící zahradní systémy jsou dnes tak různorodé, že už nikdo nemusí být odkázaný jen na obyčejnou markýzu nebo slunečník. Na trhu jsou třeba baldachýny, sluneční plachty, stínicí pergoly, designové slunečníky, markýzy s uchycením v jednom bodě a tak dále. Stačí si jen vybrat.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...
​Markýzy

Tyto velkorozměrové stínicí systémy se dnes vyrábějí v tolika variantách, že nejméně jedna padne přesně na míru vaší terase. Existují markýzy pevné, výsuvné, sklopné, kazetové, kloubové. Markýzy s uchycením v jednom bodě (viz foto) vypadají jakoby se vznášely v prostoru mezi domem a prostorem zahrady.

Sluneční plachty

Trojcípá sluneční UV plachta může být ukotvena dvěma body na fasádě domu a třetí cíp bývá uchycen na představeném stožáru. Jiné řešení představují tři stožáry; pevná a lehká polyetylenová plachta pak může krýt bazén nebo místo v zahradě určené ke stolování. Cena činí něco kolem 1000 korun, prodává italka26.cz; větší čtyřcípou plachtu můžete mít od lokki.cz za 5000 korun. 

Baldachýny

Baldachýny jsou zatahovací stínicí systémy, dají se často koupit samostatně a namontovat na libovolnou konstrukci na domě nebo v zahradě. Pojíždějí například po konstrukci, která nasedá na fasádu a dají se tak vytáhnout v libovolně širokou verandovou stříšku (viz foto). Baldachýny nabízí plastic-al.cz.
Stínicí systémy překvapují mnohotvárností
​Pergoly s textilní stříškou

Firma slunce-stin.cz  má ve své nabídce markýzy a také stínicí pergoly (viz první obrázek). Stínicí pergola Corradi je například důkazem, že tento zahradní stínicí systém nemusí být jednotvárný a nutně vždycky jenom ze dřeva, jak v našich zahradách vidíme nejčastěji. Její konstrukci sice mohou tvořit dřevěné trámy, ale vyrábí se i ve variantě kovové: použitím sloupů z hliníkových profilů ve spojení s lehkou impregnovanou stříškou už se dosahuje hodně moderního výrazu a pergola se dokonale hodí k novostavbám. Plastic - al.cz má na skladě také velké stahovací pergoly, které zakryjí před sluncem i deštěm kompletně celý balkon. Dále stínicí techniku prodává rolrols.cz, rollo.cz, flexoncz.cz .

O stínu na zahradě čtěte také v článku Jak vybírat zahradní slunečník?

Alena Jansová
Foto: samezaluzie, slunce-stin.cz, plastic-al.cz, archiv autorky

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

15. 12. 2017 Reagovat
Hmyzouš: Mě se dost líbí tyhle plachty https://www.houpanicko.cz/houpanicko-cz/eshop/8-1-Slunecni-plachty-hanSe/0/5/63-Slunecni-plachta-hanSe-3x3x3m. Je někdo, kdo má s nimi zkušenost?? Mají dlouhou životnost?
12. 07. 2010 Reagovat
: a je to firma SUN Professionals s.r.o. fakt hezky pergoly. Daji se u nich zatahnout i svisly steny :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha