Světlo v zahradě

Světlo v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 27. 07. 2010

Bez večerního osvětlení si už dnes asi nikdo neumí zahradu ani představit. Tím, jak v zahradě přes letní sezónu stále více pobýváme, se také zvyšují požadavky nejen na množství a různorodost exteriérových svítidel, ale také jejich estetickou úroveň.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Světlo navečer vdechne každé zahradě život a změní dokonale její vizáž: přidá dramatické stíny i tajemně změní její kontury. Světlo v zahradě je dnes už nutností a zahradní stylové osvětlení představuje obsáhlý samostatný oddíl v nabídce svítidel, ať už v showroomech nebo třeba v hobby marketech. Zahradu lze osvětlit mnoha způsoby - shora, od trávníku, iluminovat můžete  zahradní schodiště, cestičky, pergoly. Samostatnou kapitolu už tvoří i světla vodní, ať plovoucí nebo fixní, kterými se navečer rozzáří bazén nebo zahradní jezírko. Zahradních světel je na trhu nespočetně. Je důležité vybírat stejně tak pečlivě jako lampy a jiná světla do interiéru. Vzhledem k bezpečnosti je především nezbytné skutečně sáhnout po osvětlení určenému do exteriéru, tedy do vlhkého prostoru. Instalovat se potom také musí takovým způsobem, jaký uvádí výrobce. A pak už záleží pouze na vašem vkusu.

Světlo v zahradě


Vkus se stále různí

Pokud odhlédneme od typů svítidel (solární, elektrické apod.) a všimneme si jenom vzhledu, zjistíme jednu věc. U nás jakoby se stále těšilo oblibě spíše světlo v zahradě strohé, geometricky pojaté, v zahraničí naopak není nouze o organické tvary, objemné lampy, mléčné sklo a vůbec větší imaginaci. U nás se tedy hodně prodávají svítící nerezové sloupky, sloupy, a také nástěnná konzervativní až historizující nástěnná zahradní svítidla. Příkladem je sortiment firem elektro-osvetleni.cz nebo eDekor.cz.

Designové venkovní osvětlení

Beauetbien.fr (beau&bien) stejně jako evaluz.es zaujmou efektními velkorysými kulatými zahradními lampami z mléčného skla. Svítící zahradní objekty inspirované létajícími talíři najdete na adrese stonebreakers.com. Dokonale ohlazená žula nebo naopak hruběji opracovaný pískovec jsou tady rafinovaně nasvícené různými mezerami a štěrbinami.

TIP:
Módní novinkou jsou \"svítící květináče\" -  květináče se zabudovaným světlem. Specializuje se na ně například firma vondom.com. Je to vysoce efektní solitér do trávníku, ke vchodu do domu i na terasu. Rostlinám ovšem světlo v noci vůbec neprospívá a tak s ohledem ně je nutné vybírat raději paprsky mířící k zemi.

O dalších prvcích, vytvářejících příjemnou atmosféru zahrady, si přečtěte v článku Keramika - půvabná součást naší zahrady.

Alena Jansová
Foto:  stonebreakers.com, slv.de, beauetbien.fr, vondom.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha