Terasa s nádechem Středomoří

Terasa s nádechem Středomoří

Zahradní inspirace, vydáno 17. 07. 2015

Pohádkový odpočinek u šumějícího moře se vám už nachýlil ke konci? Možná jste letos k moři ani nevyrazili, nebo vás cesta za horkým písečným pobřežím teprve čeká. Ať tak, či tak, atmosféru Středomořského pobřeží si můžete vykouzlit hravě i na své terase. Počasí letošního léta se k tomuto čarování jen nabízí.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Dříve, než svou terasu vypravíte blíže ku mořskému pobřeží, je dobré vybrat si styl, který je vašemu srdci nejbližší. Pobřeží Středozemního moře lemují rozmanité národy s typickým přístupem k dekorování svých obydlí. Přitahuje vás spíše bílé Řecko s námořnicky modrými prvky? Uchvacuje v barvách rozehrané Španělsko, nebo dáváte přednost antikou opředené Itálii? A co takhle opačná strana moře - africké pobřeží připomínající Pohádky tisíce a jedné noci? Výběr je jen na vás, snažte se však zvoleného stylu držet.

Mořské pobřeží vám pomohou představit smysly

Společným pro země Středomoří je důraz na drobné prvky. Díky tomuto přístupu není nutné terasu od základů překopávat, kýženého výsledku hravě dosáhnete volbou zajímavých prvků. Nezapomínejte na drobnosti v přírodním duchu, které vám na terasu mohlo vyplavit moře, tedy originální kousky surového dřeva, kamínky a mušle.

Při dekorování terasy vycházejte z typického života obyvatel Středomoří. Jihoevropské terasy poslouží k odpolední siestě a především k večernímu posezení s přáteli. Snažte se tedy vytvářet terasu s ohledem na pohodlí v poledne i navečer. Vyhrát si můžete při přípravě večerního osvětlení, kdy vám mohou posloužit různě tvarované sklenice a zbytky svíček.

Atmosféru Středomoří posílíte stimulací svých smyslů. Pořiďte si na terasu vyšší palmu, s jejímiž listy si bude moci pohrávat vítr. Příjemným zvukem jsou i závěsné zvonkohry a vodní kaskády. Čichově vám pobřeží Středozemního moře přiblíží bylinky jako je rozmarýn či levandule.

 

K Středozemnímu moři vás přiblíží typické rostliny

Na terasu v duchu Středomoří se hodí přenosné rostliny, které v našich podmínkách nedorůstají své obvyklé výšky. Přesto vás při správné péči odmění záplavou barevných květů. Typickými květinami a keři středomořského pobřeží jsou oleandr, bugenvillea a levandule. Očekávanou atmosféru vám pomohou dotvořit olivovník, citrusy, rozmarýn a libora (lantana). Využít můžete i různorodé barevné kultivary petúnií. Rozmanitosti dopřejte i při volbě květináčů. Ideální jsou jednoduché terakotové různých tvarů a velikostí.

Především se neobávejte barevných kombinací. Keřům a polokeřům, jako je olivovník či citrusy, ponechte dostatek místa. Barevně kvetoucí středomořské květiny však můžete v květináčích různě promíchávat. Hlavně o vhodnosti barevných kombinací příliš nepřemýšlejte. Čím barevnější, tím více vystihnete typickou vlastnost obyvatel Středomoří - radost ze života.


Lenka Malá
Foto: Pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

04. 07. 2018 Reagovat
Jitka: to jsou nádherné terasy, je úžasné co udělá pár dekorativních prvků. jezdíme každý rok do chorvatska do stejného apartmánu a mají tam terasu, je to nádhera. uvažovali jsme že si taky takovou pořídíme ale oni ji mají z takového světlého dřeva, u nás jsme našli podobné jenom tady http://www.inoutic.cz/terasy-twinson dřevoplastové, žádné opravdové dřevo. nebo myslíte že to jejich je taky dřevoplast? e vůbec nějaké takové světlé šedé dřevo vhodné na terasy?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha