Úžasné zahrady ve střední Itálii

Úžasné zahrady ve střední Itálii

Zahradní inspirace, vydáno 21. 01. 2013

Na úpatí Monti Lepini leží nejvýznamnější romantická zahrada v Itálii, která zároveň patří i těm nejnavštěvovanějším – Giardini di Ninfa. Je to vlastně skupina zahrad, které najdeme přibližně 65 km na jihovýchod od Říma v oblasti zvané Lazio. Na jejich místě za dob říše Římské stávalo opevněné město, které mělo strategicky velmi významnou polohu na spojnici Říma s Neapolí, kde se potkávala se známou Via Appia.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

V roce 1159 zde byl korunován Alexandr III. Následně bylo toto místo zničené Frederikem Barbarossou. Rodina Caetani v roce 1298 toto místo o rozloze 8 ha zakoupila a nádherné romantické místo spravovala až do doby, kdy bylo asi po sto letech zničeno nejen vojenskými zásahy, ale i malárií. Místo zpustlo a upadlo v zapomnění. K opětovnému rozkvětu jej přivedla až ve 20. letech minulého století vévodkyně Ada Caetani, která zahrady nechala přebudovat v anglickém duchu.

Kromě někdejší radnice, která byla přebudována na venkovské sídlo, je zde mnoho zrestaurovaných budov. Mezi středověkými ruinami dnes návštěvníci najdou opravdovou rajskou zahradu, proměňující se v duchu daného ročního období. Zahrady se dnes mohou pyšnit 152 druhy ptactva, exotickými rostlinami, velkým množstvím dřevin a dalších zahradních rostlin, i ovocnou zahradou. Při tvorbě těchto zahrad majitelé respektovali nádheru tohoto místa na úpatí hor a zachovali z valné většiny i to, co zde příroda sama vytvořila.

Třicátá léta znamenala přechod zahrady do vlastnictví a správy syna pana Roffreda Caetani, který za choť pojal Margueritu Chapinovou, velkou milovnici těchto zahrad. Její cit pro plánování zahrady a láska k rostlinám i vodě pomohly jejímu manželovi s konečnou podobou zahrady. Vodu z řeky zde společně rozvedli do mnoha potůčků, kaskád a její břehy osadili dřevinami a ty původní ponechali v jejich přirozených tvarech. Přírodní charakter zahrady je tak dochován v podstatě dodnes.

Margueritina dcera Lelia Caetani upravila tuto zahradu do konečné podoby. Kromě toho, že je velmi schopnou zahradnicí, má i malířské nadání, a tak s nadšením umisťuje do zahrady nádherné keře, které jí v květu dodávají nejrůznější chybějící barevné prvky. Díky této skvělé zahradní architektce s uměleckými sklony dnes v zahradě návštěvníci najdou velké skupiny levandulí, žluté a růžové růže, magnólie, pivoňky, velkokvěté plaménky, vřesy, vistárie. K vidění je tu i bambusový les, záhony denivek a kosatců, kamélie, kaly a kaliny a také velké množství rododendronů. I dřeviny zde mají své zástupce v podobě cedrů, obrovských dřínů květnatých, skalníků, okrasných jabloní a mohutných mahónií.

Pokud byste se k návštěvě překrásných a inspirujících zahrad rozhodli také, měli byste vědět, že prohlídky jsou možné pouze po předchozím nahlášení, a to ve skupinách s průvodcem. Zahrady bývají zpřístupněné od dubna do října, a to vždy první víkend a třetí neděli vždy v těchto měsících. Přes poledne je přestávka a vstupné činí asi 10 Euro. Vstupenky lze zakoupit i v předprodeji. Za další příplatek ke vstupnému můžete po zhlédnutí zahrad navštívit ještě starou pevnost a vstoupit do zřícenin starého hradu obklopeného vodními plochami, po kterých jakoby klouzaly labutě a kachny mandarínské.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fondazionecaetani.org, trekearth.com, fondazionecaetani.org, latinacity.it, gardenclub.it, wallpapersbot.com, paraggi.blogspot.com, villasantostefano.com, members.virtualtourist.com, latinacity.it, obiettivonelmondo.com, istitutouruguay.it, levocidellanotte.forumfree.it, viaggi.tuttogratis.it, turismo.it, fototue.it, viaggi-e-vacanze.com, freeforumzone.leonardo.it


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha