Vodní zahrádka v nádobě

Vodní zahrádka v nádobě

Zahradní inspirace, vydáno 17. 06. 2013

Vodní a bažinné rostliny nemusíme pěstovat jen v rozsáhlých zahradních jezírcích. Zvláště v případě, že nemáme zahradu, nás jistě potěší, že vodní zahrádku si můžeme vytvořit ze starého hrnce, vaničky, či dřezu, sudu anebo osadit pouze kamenné koryto.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Vzhledem k malému prostoru budou sice možnosti osázení omezené, ale můžete osadit třeba hned několik nádob různých velikostí, které poté umístíte vedle sebe. Pokud se rozhodnete pouze pro jeden až dva rostlinné druhy v jedné nádobě, nebudete muset rostliny každý rok protrhávat.
 
Počítejte s tím, že hloubka nádoby, kterou jste vybrali jako vhodnou pro vaše jezírko, by měla být nejméně 25 cm hluboká. Pokud zasadíte zakoupené vodní rostliny přímo v původních květináčích, nebudou se příliš rozrůstat, neboť květináče jejich rozrůstání omezí. Navíc v zimě vám to ušetří práci navíc, díky květináčům bude stěhování vodních rostlin výrazně snazší. I v případě, že pěstujete rostliny mrazuvzdorné, stejně bude nutné ochránit před mrazem nádoby. Dále se vyhněte osazování nádob bujně rostoucími rostlinami.

Jestliže jste vybrali k osázení terakotové nádoby, bude bezpodmínečně nutné je před zimou vyprázdnit a položit je dnem vzhůru na podložky, aby se do nich nedostával sníh a déšť a také aby nepromrzly od země. Rostliny po tuto dobu můžete přechovávat například v dřevěných neckách.

Proti roztržení mrazem se roky používá osvědčený fígl, který spočívá ve vložení malé otýpky slámy či rákosu, případně přikryjte alespoň půlku povrchu polystyrenem. Prostor nezamrzne a led bude svým tlakem působit v místech, kde bude mít nejmenší odpor. Tento trik spolehlivě funguje i u dalších dřevěných nádob, například soudků.

Pokud by se vám nepodařilo sehnat žádnou vhodnou nádobu, která by posloužila danému účelu, můžete si ji třeba i vyrobit sami. Stlučte si například dřevěnou bedničku, kterou zevnitř vyložíte pevnou 0,5 mm silnou fólií. Na horní okraj bedničky ji důkladně připevněte, bedýnku můžete z vnější strany klidně i natřít.V těchto typech miniaturních vodních zahrádek můžete pěstovat takřka všechny rostliny rostoucí ve vodách mělkých a středně hlubokých, a to například mělkovodní druhy leknínů, vachtu, šípatku, babelku, tokozelku, žabník, pomněnku bahenní, šáchor, pryskyřník velký anebo kosatec Kaempferův.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ucanr.edu, wter-garden-blog.com, home4lifenow.com, gardenamateur.blogspot.com, wunderground.com, fortyfour.typepad.com, maricopacountyhomeshows.blogspot.com, o5.com, cedarrunlandscapes.com, itsnotworkitsgardening.com, thelakewynonahhouse.blogspot,com, whatsurhomestory.com, motherearthliving.com, mulchmaid.blogspot.com, sheilazellerinteriors.com, gardenersblog.jerseyplantsdirect.com, jtdytravels.com, au.lifestyle.yahoo.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha