Vstupní prostor a předzahrádka

Vstupní prostor a předzahrádka

Zahradní inspirace, vydáno 13. 06. 2011

Zahrnují prostor mezi ulicí a domem. Jejich význam v některých případech splývá, v jiných tvoří dvě samostatně upravované plochy. Obě vyžadují výtvarné i funkční řešení, protože se jedná o plochy, které přímo navazují na veřejný uliční prostor, jsou sledovány zraky kolemjdoucích a tvoří vizitku majitele domu.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Ne vždy jsou plochy předzahrádek pohledově přístupné. V současné době je většina rodinných domů z důvodů pohledové a protihlukové izolace a zvýšených bezpečnostních opatření uzavřena vysokými zdmi nebo neprůhlednými ploty s branami. Z architektonického pohledu má toto uzavření negativní dopad jak na výtvarnou hodnotu ulice, tak na plochy mezi oplocením a domem. Pěkně upravené předzahrádky a vstupní plochy domů mají příznivý dopad na celkový vzhled uličního prostoru. Příznivě ovlivňují lidskou psychiku, protože zvyšují obytnou pohodu celého prostředí.

Ve starší zástavbě, zejména vilových domů, tvořily předzahrádky nedílnou součást uličního prostoru, opticky ho zvětšovaly a výtvarně zhodnocovaly. Bývaly s uličním prostorem spojeny přímo, s oplocením osazeným v úrovni domů, nebo od ulice odděleny jen nízkým, průhledným plotem. Úpravy tohoto typu byly zakládány ve dvacátých až třicátých letech minulého století ponejvíce v zahradních městských čtvrtích. S těmito úpravami se setkáváme i v současnosti v Holandsku, Německu, Belgii nebo Anglii. Navazují přímo na dům nebo jsou prostorově odděleny pouze nízkým tvarovaným živým plůtkem. Podobná řešení byla běžná i v našich městech. Známé jsou  široké zelené ulice s květinovými předzahrádkami některých městských vilových čtvrtí, které vytvářely vzájemný harmonický celek. Tyto úpravy by se měly stát opět vzorem pro plánování nových ulic v zástavbě rodinných domů. Vedle kultivovaného vzhledu poskytují příjemné prostředí pro celoroční vycházky zejména v málo frekventovaných městských částech. Jejich řešení musí být pro celou ulici jednotné co do výběru rostlinného materiálu i stylu řešení.

Obrázek Vstupní prostor a předzahrádka

Úprava vchodových prostorů, případně úzkých ploch mezi domem a oplocením vyžaduje celoročně působivé řešení, protože s těmito prostory přicházíme každodenně do styku. Charakter úpravy a typ oplocení musejí být v souladu s domovním stylem. Pozornost musí být věnována skladbě použitých rostlin. Protože se v mnoha případech jedná o úpravu malých a úzkých ploch, najdou uplatnění málo vzrůstné stromy okrasné květem, listem a plody a hlavně výsadba květin. Na fasádě domů je vhodný prostor pro uplatnění popínavých dřevin. Květiny mohou být vysázeny v záhonech nebo v nádobách. Součástí úprav je také kvalitně udržovaný trávník.

Obrázek Vstupní prostor a předzahrádka

O použití jednotlivých skupin rostlin rozhodují především stanovištní a prostorové podmínky. Na slunečných expozicích najdou větší podíl uplatnění světlomilné květiny a kvetoucí dřeviny, ve stínu jsou vhodné podmínky pro stálezelené dřeviny a stínomilné trvalky. Výběr stromových druhů je nutné provádět s ohledem na jejich cílovou velikost. Zanedbání této zásady vede postupem času k nepříjemným problémům, kdy dřevina přerůstá svůj prostor, narušuje dům nebo příliš stíní. Tato nedůslednost obvykle končí pokácením dřeviny. V žádném případě se nedoporučuje prostor předzahrádky přeplňovat. Stromy by měly vytvářet jen rámec domu a měly by být vysazeny od budovy co nejdále.

Obrázek Vstupní prostor a předzahrádka

Při plánování výsadby musíme brát ohled na sousední domy. Vztahy mezi sousedy upravuje občanský zákoník, případně územní plán, který je závazným pravidlem. Tyto závazné dokumentuje nezbytné dodržovat, neboť úprava předzahrádkových prostorů v mnoha případech zasahuje do veřejných prostranství. Rozsáhlejší uliční úpravy spojené s celkovou plošnou úpravou a výsadbami dřevin by měly být řešeny příslušnými stavebními úřady nebo odbory životního prostředí. Výsadbu vyšších dřevin se doporučuje s ohledem na přehlednost předzahrádky situovat podél hranic pozemku tak, aby mezi domem zůstal volný neosázený prostor upravený jako trávník nebo nízký okrasný záhon.

Obrázek Vstupní prostor a předzahrádka

Druhotný výběr se doporučuje zaměřit zejména na dekorativní dřeviny:
1.    S výrazným květenstvím – například magnólie, sakura, šeřík, rododendron, azalka, sadové, popínavé, pokryvné, stromkové a kalina růže.
2.    S výrazným habitem – například líska, zmarličník
3.    S výraznými plody – například okrasné jabloně, cesmína, hlohyně, muchovník a další.

Doporučené listnaté stromy a vyšší druhy keřů vhodné pro úpravu předzahrádky.
Charakteristika: méně vzrůstné, opadavé, stálezelené, stromy pyramidálního nebo úzce vystoupavého či kulovitého vzrůstu, kvetoucí, s okrasnými listy a plody.

Obrázek Vstupní prostor a předzahrádka

Dřeviny: Acer palmatum - javor dlanitolistý             
              Amelanchier – muchovník            
              Catalpa bignoides Aurea – katalpa obecná            
              Magnolia – magnólie            
              Prunus serrulata – sakura           
              Rhododendron – rododendron            
              Ilex - cesmína            
              Robinia hispida - trnovník chloupkatý, akátZdroj: Moderní zahrady, Drahoslav Šonský, cpress.cz

Obrázek Vstupní prostor a předzahrádka

Foto: rosalindcreasy.com, art-home-interior.blogspot.com, sciencephoto.com, findmeacure.com, revenaturel.com, thegardenhelper.com, blogrollcenter.com, edenmakersblog.com, rhsblog.co.uk, jeanniesgarden.blogspot.com, modernhouse.pro, ikiafurnitures.com, interimoo.com, besthomedecorators.com, gardenbuilders.co.uk, hamlife.blogspot.com, kitchenclan.com, picstopin.com, plantnj.com, picstopin.com, interleafings.blogspot.com, blog.shirlsgardenwatch.co.uk, northshorelandscapedesign.info, architecture.about.com, thegreenwichphantom.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 12. 2016 Reagovat
Ilona: Na http://homezin.cz/media/male-predzahradky-u-rodinnych-domu-fotogalerie-inspirace jsem se v diskuzi dozvěděla, že předzahrádka je vhodným místem i pro výsadbu bylinek. Jaké bylinky se však hodí na přímé slunce?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha