Vylepšete si příjezdovou cestu zelení a rostlinami

Vylepšete si příjezdovou cestu zelení a rostlinami

Zahradní inspirace, vydáno 30. 01. 2017

Máte garáž přímo u domu, nebo své auto parkujete pod stříškou či pergolou v blízkosti domu? Pak víte, že přístup na toto místo těsně souvisí se vstupní komunikací k vašim dveřím. Pokud bude váš domovní vjezd doprovázen svěží zelení listů a květy jasných barev, bude milou pozvánkou a zároveň srdečným přivítáním všech vašich návštěv.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Příjezdové plochy domovních vjezdů bývají nejčastěji vybetonované, dlážděné, vysypané štěrkem nebo je na nich položený kamenný koberec. Často zde bývají také položené zatravňovací dlaždice. Ty na rozdíl od betonu, štěrku a kamene vytvářejí nejen pevné podloží pro průjezd automobilu, ale dávají příležitost také zeleni, a to v podobě trávníku.

Meziprostory zatravňovacích dlaždic se nejprve vyplní kompostem. Ten by měl dosahovat přibližně 4 cm pod hranu dlaždice. Pak se kompost oseje trávou. Volíme spíše travní osivo pro zatěžované plochy.

Stabilitu zatravňovacích dlaždic zajistí vrstvy, které lze využít u kteréhokoli podloží pro komunikace. Tím bývá ve spodní vrstvě kamenný štěrk, jílovitá vrstva zeminy a písek, na něm pak zemina. Poté se položí zatravňovací dlaždice a ty se opět zasypou kompostem.

Popínavé rostliny na dřevěné trámy

Je-li váš vjezd k domu vybaven dřevěným trámovím, které má poskytnout vašemu autu úkryt v letních horkých dnech, je toto místo ideální k osázení pestrými popínavými rostlinami.

Zvolíte-li pestrost, budou scénu barev vašeho domovního vjezdu zdobit rostliny kvetoucí od jara až do podzimu. K dřevěným trámům se bude perfektně hodit vistárie a různé druhy plaménků. Ty dodají tomuto místu fialovou, růžovou a modrou barvu. Milovníci růží možná dají přednost kombinaci zlatožlutých a ohnivě červených pnoucích růží „Goldstern“ a „Flammentanz“.

Ke kořenům těchto půvabných popínavek je vhodné vysadit spíše robustnější trvalky, které se pěkně rozloží do šířky a zamezí přílišnému vysychání půdy. Vybírejte z těchto: rozrazil, hvozdíky, levandule, tymián, šalvěj, kakost.

Průjezd vlastní alejí zajistí sakury

Byla by velká škoda, kdyby okolí vašeho hezkého domu působilo depresivně jen proto, že zde nic nekvete. Pozemek protažený do roviny a bez jakékoli okolní výsadby navíc působí delší, než ve skutečnosti je. A bez dalšího osázení je jako vykořeněný z okolní krajiny.

Vysadíte-li do obou stran souběžně s jízdními pruhy řadu sakur (Prunus serrulata), budete okouzleni na jaře jejich záplavou růžových květů. V létě příjemně zastíní vydlážděnou příjezdovou plochu a na podzim se zbarví do zlatožluta díky svému listí. Jako podsadbu sakur využijte jarní cibuloviny, narcisy, montbrécie a samozřejmě také tulipány. 

Osázejte bohatě smíšený záhon u vjezdu

Krása výsadby nemusí nutně tkvět jen v souměrnosti a barevném sladění. Naopak pestrý záhon osázený různorodými rostlinami od vysokých keřů přes nižší až po nízké skalničky zajistí nejen záplavu květů během jara a léta, ale také spoustu motýlů, pokud mezi vysazenými keři bude i buddleia čili komule Davidova.

Neopomeňte ani kdoulovec, dřišťál, trojpuk, zlatici, rožec nebo čistec vlnatý. U kraje záhonu se vždy dobře vyjímá modrá kostřava. Zajímavou kulisu vytvoří i tařice, tařičky, rožce nebo tymián ve větším množství.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

02. 08. 2017 Reagovat
Radim: Příjezdová cesta je také důležitá co se podkladu týče http://www.puruplast.cz/dlazba-prijezdova-cesta/

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha