Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě

Vyvěste si hnízdní ptačí budky i na vaší zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 04. 04. 2013

Počátek dubna je posledním termínem, kdy ještě můžeme na svou zahradu a okolí domu vyvěsit hnízdní ptačí budky. Letošní zima se poněkud protáhla, takže i veškeré dění v přírodě má letos opožděný průběh.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Nejvhodnějším obdobím pro vyvěšování ptačích budek je jednoznačně sice podzim, ale ani teď začátkem jara ještě není nic ztraceno. Budky vyvěšené na podzim totiž stihnou takzvaně opršet, což vlastně znamená, že splynou vzhledově více s okolím a nebudou tak nápadné. Některé u nás zimující ptačí druhy, například šoupálci a sýkory si vyhlížejí na podzim svá zimoviště, nejrůznější hnízdní dutiny, a pak budky vyvěšené na jaře mohou klidně přehlížet.

Vyvěšování budek v předjaří je vhodné pro druhy vracející se ze zimovišť, například pro krutihlavy. Těm se budky vyvěšují až v době, kdy se začínají ozývat svým zpěvem. Každý ptačí druh má sice svou oblíbenou výšku dutiny nad zemí, ale praxe již mnohokrát ukázala, že nakonec se osídlí i budky umístěné v rozdílných výškách. Výškou, která je nejčastěji využívána k umístění budek pro drobné pěvce, jsou 2 – 3 metry nad zemí. Tam, kde je však velký pohyb lidí a hnízdící ptáci by tam byli rušeni, je lépe umístit budky ještě výš. Budky zamýšlené pro větší druhy ptáků jako například sovy, holuby, kavky anebo dravce, umísťujeme až do výšky 6 – 8 metrů nad zemí. Dudek nebo uhelníček vám bude naopak vděčný za budku umístěnou nízko nad zemí.

Stejně jako my lidé, i ptactvo má své specifické požadavky na to, jak mají jejich příbytky vypadat. Mezi nejdůležitější požadavky, které musí hnízdní budky splňovat, patří jejich kompaktnost, která zaručí ptákům ochranu před nepřízní počasí, která je v tomto období běžná. Mohou kolísat teploty, začít sněžit nebo pršet a ani predátoři by neměli hnízdící ptactvo obtěžovat.

Hnízdní budka musí také samozřejmě svými rozměry vyhovovat velikosti ptáků, o jejichž uhnízdění máme na naší zahradě zájem. Budky, které nabízejí výhodné a bezpečné místo pro vyvedení mláďat se stávají vyhledávanějšími než přirozené hnízdní dutiny, což je náš opravdový příspěvek k ochraně ptactva. Ještě před začátkem konstrukce hnízdní budky je dobré uvědomit si všechny tyto požadavky a zjistit si přesné rozměry budek vhodných pro ten který typ ptactva.

Jedním z nejdůležitějších rozměrových parametrů je velikost vletového otvoru. Jejich správná velikost zaručí, že danou budku osídlí ten druh, pro který je opravdu budka určena a nikoli druh konkurenční. Často se například stává, že sýkora modřinka bývá vypuzena sýkorou koňadrou.  Nejčastějšími velikostmi vletových otvorů jsou průměry 28 mm, 34 mm a 45 mm. Naopak tvar vletového otvoru pro osídlení budky není rozhodující.

Ke zdárnému vyvedení mláďat dojde pouze tehdy, jsou-li vnitřní prostory budky dostatečné. Optimální vnitřní rozměry jsou 13 x 14 cm. Pokud mají mláďata v nedostatečně velikém prostoru málo místa, vzájemně se utlačují, za teplých dní se dusí a mohou i uhynout. Dostatek prostoru je důležitý i pro správný vývin peří, zejména letek, které svou dobrou funkci ukážou ihned, jakmile se mláďata poprvé pokusí vyletět z hnízda.S přicházejícím jarem vám přejeme krásné zážitky při pozorování zajímavých ptačích druhů a přejeme vám také, ať i ve vámi vyrobené ptačí budce co nejdříve zahnízdí ptačí rodinka, která ještě letos úspěšně vyvede své mláďata.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: avianweb.com, 2.bp.blogspot.com, hostedmedia.reimanpub.com, allaboutbirds.org, shopping.rspb.org.uk, jobwerx.com, birdwatchersgeneralstore.com, rspb.org.uk, 4. bp.blogspot.com, birds-out-back.com, castlebromwich.net, prairiefirenewspaper.com, quepolandia.com, images03.olx.com.pk, cdn.gardens.psddev.com, birdtablenews.com, nesting.backyard-birding-wildlife.com2.bp. blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

21. 02. 2017 Reagovat
M. Říha: Dobrý den, teď jsem dodělal třetí budku a podíval se na ty Vaše :o), které máte u článku. Prosím, lze takové budky někde koupit ? Máte je lepší, než já :o) Děkuji a těším se na odpověď. S přátelským pozdravem M. Říha

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha