Z neúrodné hroudy relaxační zahrada

Z neúrodné hroudy relaxační zahrada

Zahradní inspirace, vydáno 07. 05. 2015

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou? Vaším cílem je jeho přeměna na pěknou zahradu plnou květin anebo na relaxační zahradu s posezením, rybníčkem anebo nějakým tím zeleninovým záhonem? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Chvíli to potrvá, ale výsledek bude stát za to

Než se stane udusaná nepoddajná hlína plná kamení rozkvetlou oázou klidu, bude to stát hodně úsilí, plánováním, času i energie, ale výsledek pak bude stát za to. Možná budete nakonec moci svou zahradu přihlásit i do nějaké zajímavé zahradnické soutěže. 

Co s menším nezpracovatelným pozemkem

V případě, že se jedná o menší pozemek, vyberou se kameny a půda se vylehčí pískem a rašelinou. Pokud ale i nadále působí pozemek neutěšeně, je potřeba s ním zacházet jako s pozemkem větším, nezpracovatelným. Na velký silně neúrodný pozemek, jenž je nezpracovatelný, se naveze v dostatečném množství zemina. Zbude-li přece jen úsek, kde se nevyplatí půdu navážet, můžete na něm zbudovat altán nebo pergolu. Později je možné si vytvořit třeba i terasovitou zahradu.

 

Na velký pozemek s navážkou zeminy

Je-li půda natolik tvrdá, nepoddajná a plná kamení, nezbývá, než si objednat zasypání patřičnou vrstvou zeminy. To je v takovém případě ten nejjednodušší způsob. Zeminu, která vám pomůže se zavážkou neúrodné půdy, získáte poměrně snadno a levně, pokud máte někoho známého, kdo právě staví. Často je možné takovou zeminu získat zdarma, pouze za odvoz. A na nejrůznějších soukromých farmách máte zase možnost získat velmi kvalitní kompost, substrát anebo koňský hnůj za příznivé ceny. Takový materiál lze využít jako špičkové hnojivo, které vám pomůže při zakládání jak nových záhonů, tak nových trávníků. Neodhadnete-li množství zeminy a dostane se jí k vám víc, než jste původně plánovali, můžete ji využít na vytvoření výškových teras, čímž pozemek získá na struktuře a tím pádem i na zajímavosti. Snadněji pak zde založíte i místo k posezení, ze kterého bude lepší výhled na zahradu. 

Než se pustíte do výsadby

 A ještě než na pozemku začnete s pěstováním plodin a výsadbou stromů, měli byste půdě dopřát zelené hnojení. Vysetím luštěnin, nebo jetelovin podpoříte půdu, která ve spolupráci s kořenovými systémy obohatí půdu dusíkem. Zelenou hmotu nemusíte ani zarývat, i tak splní svůj účel. Zelené hnojení, tedy rostliny lze ovšem i pokosit a přidat například k dřevinám jako mulč.
Kde si objednat závoz zeminou: zemina-ornice-nad.cz, zahrada.hyperinzerce.cz, dum.bazos.cz, prodejzeminy.cz.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ineterroirs.com, cdn.images.express.co.uk, i0.wp.com, pathtosustainableliving.com, worldinsidepictures.com, plantsgalore.com, teamhomemissions.com, pfgrenada.com, 4.bp.blogspot.com, telecomwiz.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha