Zahrada a různé druhy sportu

Zahrada a různé druhy sportu

Zahradní inspirace, vydáno 01. 04. 2010

Zahrada by měla být místem, kde si denně můžeme dostatečně zacvičit a protáhnout si tělo.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Jedna věc je fyzická práce na zahradě, které je pořád dost a dost, a jedna věc je sport. Obojí může být namáhavé a monotónní, zatěžující stejné svalové skupiny. Proto když je naše hobby rytí záhonů, jako sport zvolíme plavání nebo badminton, tedy to, při čem se zase pořádně narovnáme.
Co je nezbytné udělat

Co musíme udělat, abychom na nově budované zahradě mohli provozovat sporty? Jednoduše řečeno správně ji vymyslet, promyslet, počítat s tím, jaké sporty máme rádi, co bychom na zahradě nejraději provozovali, jaké sportoviště se sem vejde a jaké ne. Zahrada se musí zkrátka vyprojektovat jako relaxačně obytná zahradu a současně i jako místo pro sport. Některé sportovní disciplíny potřebují trávník, jiné pevnou plochu cest a podobně, jiné jsou na místo nenáročné. Musí nám být jasné, do čeho chceme investovat a jak dalece se o domácí sportoviště chceme starat.
Kvalitní plocha je základem

Především jako základ bychom měli vytvořit co nejkvalitnější trávník, který hodně snese. Vysejeme proto kvalitní zátěžové hřišťové nebo golfové travní směsi. Na takové trávě se pak dá hrát i domácí fotbalový zápas, partie badmintonu, kroket, může se běhat a skákat a tak dále. Na petangue vytvoříme jednoduchou písčitou plochu, dráhu, která má pevný podklad a měkký povrch. Raději nebude přímo sousedit s trávníkem, písek by se na trávník neměl přenášet.Na vzrostlé starší zahradě je možná těžší zřídit sportoviště, leccos je tu už dáno, ale leccos se dá také přebudovat a přizpůsobit. Nějaké malé sportoviště se jistě někam "vmáčkne".
I na malém místě lze provozovat sport

 Pokud máme menší zahradu, budou to sporty statičtější, při kterých se popochází nebo rovnou stojí: jako je třeba lukostřelba, šipky, kuželky, petangue. Když pomineme šachy, od věci ovšem vůbec není taiči, jóga nebo další východní fyzická i psychická cvičení, u kterých nám navíc velice prospěje, když je budeme provozovat v krásném zeleném prostředí zahrady, na čerstvém vzduchu. Samozřejmě zahrada je ideální místo k plavání, ideální je mít bazén nebo plovací jezírko a pořádně si v něm zaplavat jak to jenom počasí dovolí. Spojit to ovšem můžeme i s otužováním, takže se nám plavecká sezóna postupně může protáhnout až k zimě.
Tip na originální sport na zahradě najdete v článku: Dopřejte si parní lázeň nebo koupel na sněhu.

Alena Jansová

Foto: archiv autorky, UHS Jánské koupele, 
Zahradnictví Líbeznice, Acrasport


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha