Zahrada do kruhu

Zahrada do kruhu

Zahradní inspirace, vydáno 24. 03. 2015

Neustále se setkáváme s výrokem, že krása je v jednoduchosti, a právě tak tomu může být i s rozvržením vaší zahrady. Často si nevíme rady právě s tím, jak správně zahradu rozvrhnout. I když je plocha vyčleněná pro zahradu malá, nebo dokonce úzká, nemá smysl ji dále zmenšovat nebo dokonce zužovat. Dejte jí dostatečný prostor tím, že ji budete koncipovat právě do kruhu.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Podstatná je harmonie

Věřte nebo ne, dosáhnout harmonie v zahradě lze poměrně snadno. Vybírejte do své zahrady jen omezené množství materiálů a rovněž omezte i výběr rostlinných druhů. Další podmínkou pro dosažení dobrého pocitu z vaší zahrady, je pravidlo volného průtoku. Tím je myšlena energie zahrady, která musí volně proudit a nesmí být narušována ani zastavována. V opačném případě by zahrada mohla vyvolávat jisté nepříjemné napětí.

Dávejte přednost oblým a plynulým liniím

Ostré úhly, rohy, velké vychýlení křivek, sbíhající se linie, s tím vším bychom měli být při plánování zahrady velmi opatrní. Pokud není možné vyhnout se v zahradě rohům zcela, je vhodné alespoň vyloučit ostré úhly. Ideální jsou pro zahradu celistvé útvary bez hran a mezi ně patří právě kruh. Kruhovité uspořádání dává v zahradě prostor rovnoměrnému rozmístění veškerých prvků v okrajové části trávníku.

Trávník jako středový prostor

Díky kruhu, který je geometrickým útvarem osově souměrným, vypadá zahrada z každého úhlu pěkně. Kruhovou zahradu můžeme volně procházet, pozorovat ji ze všech stan bez omezení. Zvolíte-li trávník jako středový prostor, každý váš pohled do zahrady nemine svěží zeleň trávníku a doputuje až k okrajům, které jsou ohraničené záhony.

 

Ani výškový rozdíl není překážkou 

Ani tehdy, pokud máte na pozemku více výškových úrovní anebo jde zahrada mírně do svahu, není nutné vzdávat se představy kruhové zahrady.  Celý prostor rozdělte na dva až tři úseky a na každém z nich vybudujte jednu kruhovou vyvýšenou terasu. Není třeba lpět na tom, aby všechny kruhy měly stejně velký průměr, částečně se mohou dokonce prolínat.   

Kdy je kruh dobrým řešením

Zahrada do kruhu není vhodným řešením pouze v případě úzkého pozemku anebo malé zahrady. Kruhové řešení je vhodné i tehdy, pokud jste úpravou zahrady dosti zaneprázdněni, dostupnost záhonů v kruhové zahradě je mnohem jednodušší a to zároveň urychluje její údržbu. Rovněž při dětských hrách se lépe uplatní kruhová zahrada, neboť na pravoúhlém útvaru bývají ve většině případů zatěžována více jen určitá místa, která pak mohou i vyholovat. Také nevidomým nebo hendikepovaným uživatelům umožňuje kruhová zahrada volnější pohyb. 

 Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bluewater-landscapes.co.uk, plantaliscious.janetbruten.co.uk, outerspace.org.uk, bhg.com, pinterest.com, gardengrovelendscaping.com, famousindiangardens.blogspot.in, hgtv.com, gardenista.com, gardendrum.com, nrgardendesign.co.uk, acerpaving.co.uk, gardeningle.com, cutedecor.info, gardendesign.com, corbisimages.com, allanbecker-gardenguru.squarespace.com, doityourself.leyhib.com, rightmove.co.uk, hambrooks.co.ukhouseandhome.com, gardensanctuaries.co.uk, jardindesign.co.uk, homestratosphere.com, oldhouseonline.com, pinterest.com, houz.com, frevandal.nl, diynetwork.com, ngs.org.uk, theownerbuildernetwork.co, pampas2palms.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha