Zahrada plná bambusu

Zahrada plná bambusu

Zahradní inspirace, vydáno 01. 07. 2010

Rozhodnete-li se založit orientální zahradu, můžete zde mít unikátní ukázku všestranného využití jedné rostliny - bambusu: od sazenice v květináči, přes vzrostlý bambus nebo i kus bambusového háje, až po zahradní nábytek a dekorace. Podívejme se, jaká je nabídka bambusových předmětů, které mohou přispět k orientální atmosféře vaší zahrady.

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...
Ve vaší zahradě, inspirující se zahradou japonskou, má své pevné místo bambus a to v mnoha podobách: dokonale se sem hodí bambusový nábytek i spousta dekorací - květináče, kádě, zástěny a paravány, zvonkohry, fontánky. Ale to nemusí být všechno - z bambusu se staví i ploty a branky a pak celé zahradní stavby: altánky, pergoly, můstky přes potok. Takový altánek, branku i pergolu najdete na adrese rosteto.cz. 

Přírodní nábytek z bambusu

Vkusný zahradní nábytek z bambusu prodává chinawall.cz. Zahradní lavice vyjdou na 1750 korun. Lavice až pro 3 osoby mají příčný výplet opěradla, je voděodolná, lakovaná a napuštěná proti plísním a parazitům. Také stůl ve stejné ceně je pevný a stabilní. Bambusový nábytek se jen setře vodou a pak se použije běžné leštidlo. Neobvyklým solitérem v nabídce je pak zahradní houpačka, napodobující zahradní houpací síť. Má koš z bambusového výpletu, který je opět opatřen nátěry proti hmyzu a vlhkosti.

Venkovní bambusová podlaha

Za pozornost stojí venkovní bambusová podlaha - vyjde těsně pod 2000 korun za metr čtvereční. Vyrábí se tak, že se rozdrcený bambus slepí pryskyřičným pojivem a slisuje do palubek. Tím získá na ještě větší pevnosti a odolnosti proti otěru, ale například i proti ohni. Svou tvrdostí se drcená bambusová podlaha například vyrovná ořechovému dřevo, zatímco přírodní nedrcený bambus předčí dřevo dubové. Podlaha je vhodná do altánků, na terasu, k bazénu a další místa zahrady - třeba  jako podlahové plato, na němž bude stát zahradní nábytek nebo houpačka. V nabídce tyto podlahy mají jezirka.info.
Zahrada plná bambusu
​Drobnosti do zahrady

Chcete mít v zahradě alespoň malý kousek bambusu, navíc spojený s vodním živlem? Pak sáhněte po zahradním bambusovém chrliči, přijde jen na 500 korun a prodává jej více prodejců. Jiným tipem je uklidňující  závěsná zvonkohra - zvonky tady ovšem nahrazují bambusové stvoly různé síly, zvuky pak vyluzuje vítr opírající se do nich. Zvonkohra stojí asi 100 korun a nabízejí ji dekoracedarky.cz. Bambusové obaly na květináče, bambusové prostírání na zahradní stůl i další drobnosti  - misky, vázy a lampy - mají v nabídce různí prodejci.

O pěstování bambusu čtěte v článku Pěstujeme bambus - jak začít.

Alena Jansová
foto: templetons, beautifulbamboo.com, bamboo.sk, tropicalgardenfurniture

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

04. 07. 2010 Reagovat
: Bambus mám na zahradě,je to super a zvonkohra je velmi příjemná,doporučuji, E.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha