Zahrada plná vánoční atmosféry

Zahrada plná vánoční atmosféry

Zahradní inspirace, vydáno 17. 12. 2010

Předvánoční atmosféra je plná světel. Už dávno si nevystačíme s pár svíčkami na stromečku na Štědrý den. Je přeci tak příjemné podívat se večer z okna a pozorovat mihotavá světélka, která dávají vyniknout tvarům stromů, altánků, zídek i zákoutí a oslavují magický čas předvánoční i novoroční.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Také si chcete nasvítit vznosný smrk nebo červený dub, který stále ještě neshodil listí? Chce to každopádně dobrou přípravu. V zimě se nedá počítat se solárními panýlky, které možná využíváte v létě na osvícení cestiček, bodovek ve skalce nebo plovoucích barevných koulích na jezírku. Kdo chce ozdobit dům a zahradu světelnými řetězy, girlandami, sítěmi nebo dekorativními svítícími vločkami a hvězdičkami, musí počítat s tím, že zdrojem bude elektrorozvodná síť. Pokud máte na zahradě rozvedené chráněné zásuvky na používání sekačky nebo elektrického grilu, máte vyhráno – využijete je i na zimní osvětlení. Pokud ne, povedete připojovací kabely z domu nebo třeba z garáže – takže se raději omezte na dekorování objektů poblíž domu. Jak to jde ještě? Zásuvku můžete mít ukrytou také v rozvodné skříni. Ta bývá zabudovaná v plotě, takže od ní pak můžete vést kabely kolem dokola celé vaší zahrádky. Není snad třeba zdůrazňovat, že venkovní zásuvky je třeba mít bezpečně ochráněné proti vlhkosti, jen tak předejdete zkratu v domácí síti, která by vám mohla radostné blikací období pokazit.
Zahrada plná vánoční atmosféry
Z čeho vybírat? Rozhodně nakupujte jen světelné efekty certifikované pro venkovní použití. Vyvarujte se levného zboží ze stánků a dejte přednost osvědčeným značkám – Osram, Philips nebo třeba méně známá, nicméně vysoce kvalitní švédská Konstsmide jsou u nás běžně ke koupi, poskytují na své výrobky řádné záruky a to, co najdete v česky psaném návodu na použití, skutečně platí.

Můžete zvolit levnější žárovičky nebo o něco dražší, ale určitě trvanlivější a bezpečněji instalované LED diody. K těm budete ovšem potřebovat ještě trafo – u kvalitních prodejců dostanete vše zapakované podle vašeho přání. Nebo dokonce existují firmy, které vám na míru osvětlení domu a zahrady nainstalují. Pak se můžete spolehnout, že vše dělali profesionálové a když se něco porouchá, přiběhnou a opraví.

Zahrada plná vánoční atmosféry
Světelné řetězy jsou dráty, na nichž jsou rozmístěná světýlka v pravidelných rozstupech. Délka je prakticky neomezená, od 3 do 60 metrů, takže jedním osvítíte malý stromeček, jiný rozvěsíte na celý štít domu. Na výběr jsou žárovky i LEDy bílé, červené, modré, želené, žluté, nebo na jednom řetězu střídavě rozmístěné různé. Některé můžete zapojit přes měnič, takže budou blikat, či dokonce měnit barvy, což vytvoří jakési barvené vlny.
Světelné kabely mají LED diody ukryté uvnitř pružného průhledného plastového kabelu. Můžete jimi ovinout větve stromu nebo je přichytit úchytkami k okapům, kolem oken – kam se vám zlíbí. I kabely září nejrůznějšími barvami, diody mají blíž u sebe než řetězy, takže dávají pocit světelné šňůry. Délka je rovněž prakticky neomezená, navíc se dají spojovat, takže nepotřebujete na každý kabel vlastní adaptér – jen musíte dobře propočítat potřebný příkon.

Zahrada plná vánoční atmosféry

Světelné záclony jsou na konzolce visící řetízky jemných světýlek v různé délce i tvarech. Například obloučky záclon vytvoří půvabný efekt kolem oken, trojúhelníkové závěsy se zase krásně vyjímají na větvích vysokých stromů.

Zahrada plná vánoční atmosféry

Bodové blesky jsou jednotlivé LED diody, které problikávají bíle nebo barevně. Bílé a modré dávají stromům krásný ledový efekt. Světelné rampouchy, hvězdičky a sněhové vločky jsou vlastně svítící skleněné ozdoby sestavené z drobných diodek nebo vytvarované jako různě velké skleněné trubice.  Nápaditosti se tedy meze nekladou – kdo si chce pohrát se zapojováním, může vytvořit snový světelný svět, který promění zimní zahradu v kouzelné království. Ovinout můžete třeba v zimě vyschlou fontánku, kousek zídky a nad ní pár větví stromu, ale třeba i ze světel vytvořit zvířátka, postavičky… Každý dle svého vkusu a šikovnosti.

Text: Gabriela Koulová
Foto: MK Illuminaton, Sparklight, archiexpo.fr, fyzzcouk.com, Konstsmide, Sirius


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 09. 2017 Reagovat
Iveta: Tak to vypadá krásně, my si letos budeme dávat venkovní osvětlení poprvé. Už jsme si ho pořídili z https://www.t-zbozi.cz/vanocni-osvetleni , takže ho vytáhnem hned jak začne advent. Doufám že zasněží, pak by to totiž vypadalo úplně jako v pohádce :)
04. 03. 2016 Reagovat
vomo: Tak na těch fotkách je hoooodně světýlek. Já mám jednoho svítícího sněhuláka http://www.vanocni-osvetleni.net/ u domu a říkám si, zda to není moc :-)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha