Zahrada s nádechem nostalgie

Zahrada s nádechem nostalgie

Zahradní inspirace, vydáno 15. 01. 2014

Každý z nás si občas rád zavzpomíná na hezká místa, události, věci a vše, co do našeho života přineslo něco pěkného, něco, na co má smysl vzpomínat. A tak nám často i nejrůznější zákoutí připomenou, jak to vypadalo na zahradě či na zápraží u našich prarodičů anebo na naší první zahradě, případně některé krásné věci, které jsme mívali doma, je nám líto vyhodit, a tak je přemístíme na zahradu.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Nádech nostalgie na naši zahradu mohou stejně tak dobře přinést praktické věci jako například staré květináče, konve, žebříky, koše, cedníky, síta, ale i předměty dekorační, kterými jsou nejrůznější vázy, mísy, věšáky, stoličky, židličky, zrcadla. Zkrátka poklady z půdy, nebo po předcích mohou být cennou výzdobou v nostalgickém duchu pro vaši takto laděnou zahradu. 

Nostalgii na zahradě má většina z nás spojenou se zahradami venkovskými anebo zahradami v přírodním duchu a je to naprosto pochopitelné. Jak tedy na to, abychom docílili nostalgického vzhledu i na své zahradě? Jde to mnoha různými způsoby.

Především to bude chtít odpovídající skladbu rostlin. Léto na krásném místě uprostřed přírody nám připomenou zahrady osázené jako louky, ve kterých by neměly chybět kopretiny, vlčí máky a jemná tráva, jako je například psineček mlžný. Záhony osázené rostlinami určenými k sušení budou také správnou volbou. Hortenzie latnatá, ostrožky stračky, slunečnice, floxy, šťovík, zvonky, šeříky, lupiny, kohoutky nebo máčka, to všechno jsou rostliny vhodné k takto nostalgicky pojatým zahradám.

A další způsob, jak vytvořit v zahradě kout či alespoň zákoutí s nostalgickým nádechem, jsou jednotlivé předměty a jejich zařazení, ať už aktivní či dekorační funkce, které budou zapadat do celkového života a vzhledu zahrady. Zkuste si udělat v pracovní části zahrady zákoutí se starými konvemi, které už třeba neslouží svému účelu, protože jsou v nich díry anebo přišly o ucho, ale stále vypadají hezky a je vám líto je vyhodit. Další zajímavou věcí, která upoutá, může být například starý cedník, který se dá skvěle využít jako nádoba osazená rostlinami.

Vyspravená stará houpací síť skvěle poslouží, také konvička s nepatrným poškozením, které zakryjí čerstva natrhané květiny, může být skvělým doplňkem. Krásné květinové zákoutí se starou židlí, konví a kyticí velkokvětých růží bude místem, které přitáhne pozornost všech návštěvníků vaší zahrady, ba i vaše oko na takovém místě jistě rádo a často spočine při zasněném výhledu do zahrady.

Mohou to být ale i architektonické prvky, jako například stará cihlová zeď, kamenný můstek, zpola zarostlé zahradní jezírko nebo potůček, případně starý altánek, to vše velmi zajímavým způsobem přispěje k tomu, že se vám naprosto dokonale podaří vytvořit nostalgickou atmosféru takřka na každé zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ciaodomenica.blogspot.com, laurries.blogspot.com, asmwriter.blogspot.com, sbchic.com, juliafoggterrain.com, gardensupplyco.com, morestomach.com, mammasaurus.co.uk, amazon.com, gardensupplyco.com, hayneedle.com, housetohome.co.uk, country-days.co.uk, panoramio.com, bathgardendesign.blogspot.com, morwennahill.com, aroundbritainwithapaunch.blogspot.com, gravetyemanor.co.uk, gravetyemanor.co.uk, thetimes.co.uk, thesundaytimes.co.uk, gardenista.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha