Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli

Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli

Zahradní inspirace, vydáno 02. 01. 2014

I když zahrada v lednu spí, my bychom rozhodně neměli zahálet. Právě teď je totiž vhodná doba pro plánování a dost důvodů ke kontrole spící zahrady a uskladněných rostlin.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Leden – měsíc uprostřed zimy je charakteristický tím, že teplota vzduchu i půdy neustále klesá a půda tak promrzá stále do větší hloubky. Zvláště nebezpečné je pro rostliny, pokud přijde poměrně teplý leden po studeném prosinci. Ideální je tedy leden chladný bez kolísajících teplot.

Lednové srážky jsou především sněhové a kolísají. Sníh a námraza jsou nebezpečné pro stálezelené rostliny, a to jak jehličnaté, tak listnaté a proto z nich námrazu i sníh odstraňujeme.

Další důležitou věcí, na kterou zahradníci nesmí zapomenout, je ochrana kmenů a silnějších větví před osluněním. V lednu se opět délka slunečního svitu začíná prodlužovat, a proto je ochrana větví a kmenů důležitá. Především je důležité odstranit suché a poškozené větve a také planě rašící výhony vyrážející z podnoží. V žádném případě však v lednu neřežeme rostliny stálezelené a ty dřeviny, které kvetou časně zjara, například magnolií, zlatice nebo dřín. V bezmrazých dnech začínáme s průklestem u okrasných dřevin i u drobného ovoce a pak také u starších a přehoustlých jádrovin.

Pokud sešel sníh z trávníku, zbavíme jej listí, abychom se brzy dočkali v trávě prvních kvetoucích sněženek a krokusů. Dále můžeme zmlazovat přerostlé živé ploty, ostatní jen upravujeme řezem.

Pravidelně kontrolujeme také vypuštěné vodní nádrže, a to zvláště za střídání oblev a mrazů. Nezapomínáme ani na lekníny a doplňujeme je vodou a pravidelně odstraňujeme zahnívající listy. Ani do umělohmotných nádrží by neměla zatékat voda ze zimních srážek, proto je přikryjeme silnější fólií zatíženou na okrajích kameny. Za bezmrazého poledne sklep vyvětráme. Po silnějším větru musíme zkontrolovat zimní přikrývku rododendronů a dalších okrasných rostlin. Při oblevě důkladně zaléváme stálezelené rostliny a keře.  

Obejdeme si v klidu všechny záhony a také stromy a keře a zaneseme je do svých nákresů i s poznámkami o jejich stavu. Doma v klidu a teple u krbu si pak promyslíme, čím zahradu na jaře a v létě vylepšíme, dozdobíme anebo co a kde v ní dosadíme.

Zimní období můžeme aktivně využít například k přípravě dětského zahradního koutku, můžeme natřít rám pískoviště nebo houpačku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: southernbellesimple.com, ellishollow.remarc.com, werandacountry.pl, furneysnursery.com, eachlittleworld.typepad.com, experimentalgardem.ncbeesnest.blogspot.com, jeffwendorff.com, wholelifegardening.com, alpinegardensociety.net, moderncrisis.com, mydreamsgardens.com, newsday.com, b.vimeocdn.com, scatscountrystores.co.uk, oklahomacitybotanicalgardens.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha