Zahradní branka - opomíjený detail zahrady

Zahradní branka - opomíjený detail zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 03. 06. 2010

Vstup do zahrady můž mít zhruba tři podoby: kompaktní široká vrata, kterými projede auto a která jsou situována většinou poblíž domu; dále široké a lehké zahradní brány rozmanitějšího vzhledu, sloužící například jako vedlejší vjezd na velkou zahradu. A konečně jsou to zahradní branky pro pěší. Tři druhy vchodů do zahrady, tři díly seriálu, který začneme zahradními brankami.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Z bezpečnostního hlediska zahradní branka (na opravdu velkém pozemku mohou být i dvě nebo tři) znamená starost navíc, protože je tento další vchod na pozemek potřeba zabezpečit. Z pohledu estetického je ale přínosem - dlouhá zahradní zeď vypadá lépe a dynamičtěji, když její jednotvárnou linii narušuje krásná tepaná zahradní branka. A konečně z hlediska praktického je to se zahradní brankou jednoznačné - nikdo ji nebude budovat jen pro krásu, vždyť vrátka a branky někam především vedou. Ve většině případů vytváří šikovnou zkratku třeba do vedlejší ulice, takže se nemusí nic zdlouhavě obcházet.
Efektní dřevo i kov

Zahradní branka vynikne lépe jako pokračování kompaktní zdi, nikoliv drátěného plotu. I starší kamenná nebo cihlová stěna je přitom ideálním sousedstvím kovové nebo dřevěné branky s efektním patinovaným vzhledem. Starožitnou branku i s kovovým obloukem na popínavky najdete kupodivu i tam, kde byste třeba nehledali: ve starožitnictví a bazarech.

TIP: K dosažení maximálního estetického dojmu je ideální umístit v sousedství branky nějakou popínavou nebo jinou vysokou rostlinu, která bude vchod lemovat; krásná je pnoucí růže nebo vistárie, jižní zeď může pokrývat i vinná réva.
Kovaná zahradní branka je doménou uměleckých kovářů - příkladně kovarstvi-divis.cz, umelecky-kovar-havel-cz, kovarstviuher.cz. Dřevěné branky vám na míru vyrobí v některém truhlářství, třeba  hsinterierexterier.cz. Poté, co objednáte finální zahradní branku, výroba v každém případě chvíli trvá. Aby byla zahrada uzavřená, dočasně můžete využít i jednoduchou levnou branku s kovovým rámem vyplněným pletivem - hotovou ji koupíte například na stavivahobby.cz.
Zahradní branka - opomíjený detail zahrady
O plotech lemujících branky, vrata a brány si přečtěte v článku Jaký zahradní plot si vybrat.

Alena Jansová
Foto: Kovářství Diviš, Woodengates.net, Kovářství Uher, Home&garden, Ateron, Metalic Art


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha