Zahradní branka - opomíjený detail zahrady

Zahradní branka - opomíjený detail zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 03. 06. 2010

Vstup do zahrady můž mít zhruba tři podoby: kompaktní široká vrata, kterými projede auto a která jsou situována většinou poblíž domu; dále široké a lehké zahradní brány rozmanitějšího vzhledu, sloužící například jako vedlejší vjezd na velkou zahradu. A konečně jsou to zahradní branky pro pěší. Tři druhy vchodů do zahrady, tři díly seriálu, který začneme zahradními brankami.

Rostlina dne

Brambořík

Brambořík

Brambořík je dnes jednou z nejznámějších hrnkových rostlin pěstovaných v zimním období. Různé odrůdy se od sebe liší...

Z bezpečnostního hlediska zahradní branka (na opravdu velkém pozemku mohou být i dvě nebo tři) znamená starost navíc, protože je tento další vchod na pozemek potřeba zabezpečit. Z pohledu estetického je ale přínosem - dlouhá zahradní zeď vypadá lépe a dynamičtěji, když její jednotvárnou linii narušuje krásná tepaná zahradní branka. A konečně z hlediska praktického je to se zahradní brankou jednoznačné - nikdo ji nebude budovat jen pro krásu, vždyť vrátka a branky někam především vedou. Ve většině případů vytváří šikovnou zkratku třeba do vedlejší ulice, takže se nemusí nic zdlouhavě obcházet.
Efektní dřevo i kov

Zahradní branka vynikne lépe jako pokračování kompaktní zdi, nikoliv drátěného plotu. I starší kamenná nebo cihlová stěna je přitom ideálním sousedstvím kovové nebo dřevěné branky s efektním patinovaným vzhledem. Starožitnou branku i s kovovým obloukem na popínavky najdete kupodivu i tam, kde byste třeba nehledali: ve starožitnictví a bazarech.

TIP: K dosažení maximálního estetického dojmu je ideální umístit v sousedství branky nějakou popínavou nebo jinou vysokou rostlinu, která bude vchod lemovat; krásná je pnoucí růže nebo vistárie, jižní zeď může pokrývat i vinná réva.
Kovaná zahradní branka je doménou uměleckých kovářů - příkladně kovarstvi-divis.cz, umelecky-kovar-havel-cz, kovarstviuher.cz. Dřevěné branky vám na míru vyrobí v některém truhlářství, třeba  hsinterierexterier.cz. Poté, co objednáte finální zahradní branku, výroba v každém případě chvíli trvá. Aby byla zahrada uzavřená, dočasně můžete využít i jednoduchou levnou branku s kovovým rámem vyplněným pletivem - hotovou ji koupíte například na stavivahobby.cz.
Zahradní branka - opomíjený detail zahrady
O plotech lemujících branky, vrata a brány si přečtěte v článku Jaký zahradní plot si vybrat.

Alena Jansová
Foto: Kovářství Diviš, Woodengates.net, Kovářství Uher, Home&garden, Ateron, Metalic Art


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha