Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás

Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás

Zahradní inspirace, vydáno 20. 03. 2014

Vytvořte pro svou zahradu něco velmi originálního. Pořiďte do ní branku nebo vrátka, jejichž pouhé otevření se stane romantickým zážitkem. Jakmile se taková vrátka otevřou a dýchne na vás ticho zahrady a uklidní vás pohled do zeleně nebo vás zalije optimismem radost ze vší té kvetoucí nádhery, budete mít jistotu, že vaše nová vrátka jsou doslova bránou do pohádky – květinové pohádky.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Hlavním důvodem pro zbudování branky do zahrady je samozřejmě umožnit vstup dovnitř. Vrátky nebo brankami lze ale oddělovat i jednotlivé části zahrady mezi sebou. Pokud máte zahradu prostornou, můžete v ní tak oddělit část zeleninovou od okrasné anebo díky vrátkům zabránit vstupu do některé z těchto částí vašemu čtyřnohému mazlíčkovi, který sem má vstup zakázán.

Vhodně zvolená branka v zahradě pomůže vytvořit nové dimenze, navede pohled návštěvníků tím správným směrem a z jednotlivých částí zahrady pomůže vytvořit intimnější části. Branky či vrátka vám mohou dokonce pomoci vytvořit několik různých stylů, což by na neodděleném pozemku bylo dosti těžké, ne-li nemožné.
 
Stejně jako při výběru plotu i při volbě branky se musíte nejdříve rozhodnout, zda chcete, aby bylo skrze branku vidět anebo by měla spíše sloužit jako zástěna skrývající další části zahrady. Průhledné vchody mohou potěšit oko nejen krásou ze zahrady, ale také tím, jak jsou vyrobené, zvláště, mají-li v sobě výjimečnost uměleckého díla. Jsou-li dílem, řezbáře, kováře, či přímo umělce, skýtají samy o sobě nádhernou podívanou. Pevné branky a vrata vám zase naopak pomohou snáze ve vaší zahradě navodit pocit soukromí a intimity.
 
Pro celkové vylepšení vchodu do zahrady je dobré vhodným způsobem vylepšit okolí branky, což lze nejlépe za pomocí okrasných květin a dřevin. Zvláště účinná je v tomto směru výsadba klasických popínavých růží, klematisu nebo břečťanu. Zvláště mají-li rostliny vonné květy nebo listy, znásobí to celkově příjemný dojem ze vstupu do zahrady, neboť každé sebemenší dotyky jsou pak provázeny příjemnou vůní, což působí na další vaše smysly. Zkuste například výsadbu jasmínu (Jasminum)nebo kaliny vonné (Viburnum farrei) či masoplodu změněného (Sarcococca confusa).

Nezapomeňte rovněž dobře uvážit, na kterou stranu by se měla branka otevírat, případně, zda bude branka po většinu času spíše otevřená.  Při výběru materiálu na výrobu branky či vrat se inspirujte v nejbližším okolí vaší zahrady. Je-li vaše zahrada blízko lesa, můžete do vaší zahradní branky začlenit větve, které v něm nasbíráte.

Ať už si vyrobíte zahradní branku porostlou bukem, břečťanem, vinnou révou, či vrátka z bambusu  nebo  pevnou branku z kovových mříží, přejeme vám, ať  se vám dílo zdaří a vaše vrátka do zahrady ať jsou vždy příjemným uvítáním pro milé hosty. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: etsy.com, pinterest.com, nicholsonsgardendesign.com, paradisexpress.blogspot.com, artknappsurrey.com, 6512andgrowing.com, dsgnwrld.com, google.com, nymag.com, midwestliving.com, indulgy.com, dyingofcute.tumblr.com, directory.bridalguide.com, zsazsabellagio.blogspot.com, outdoorsanctuaries.tumblr.com, finegardening.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha