Zahradní fontánky mají své kouzlo

Zahradní fontánky mají své kouzlo

Zahradní inspirace, vydáno 16. 05. 2013

Voda v zahradě vždy vykouzlí nenapodobitelná zákoutí a lehké šumění tekoucí vody vytvoří okouzlující dojem. Fontánky vytvořené na zahradě nebo i na terase navodí příjemný pocit, a pokud si je tam vybudujete, budete se divit, že jste to neudělali již mnohem dříve. Voda je zkrátka neodmyslitelnou součástí zahrady a její správné rozmístění v zahradě představuje opravdový komfort.

Rostlina dne

Čemeřice

Čemeřice

Čemeřice je stálezelená trvalka, vysoká až 60 cm. Její velké, miskovité květy jsou bílé, zelené, purpurové nebo karmínově...

Výběr fontánek je velmi široký, a to se týká tvarů i použitých materiálů stejně jako velikosti a způsobu zpracování. Fontánka připevněná ke zdi, nebo i ta volně stojící uprostřed trávníku mohou působit velmi přirozeným dojmem, pokud do zahrady dobře zapadnou a budou se hodit do jejího celkového pojetí svým vzhledem. A jestliže k fontánce přidáte malé vodotrysky automatického zavlažování, spojíte tak příjemné s užitečným.

Nemusíte se obávat složitých instalací. Jednoduché i složitější fontánky se instalují mnohem snadněji, než se zdá. Fontánky ve zdi bývají nejčastěji vyrobeny z kamene nebo slitiny, voda z nich vytéká do malé nádržky. Fontánka je připevněna do zdi a napojena na domovní rozvod vody. Vodovodní kohoutky taky často vidíme na dvorcích a dvorech, jejichž nezbytnou součást velmi často tvoří. Na zemi bývá nainstalován odtok vody, který zabraňuje vytvoření jezírka pod nádržkou.

V zahradě může mít své místo litinová fontánka, připomínající staré vesnické fontány. Pokud je opatřena správným typem kohoutku, můžete na ni našroubovat hadici určenou k zavlažování a další problém je vyřešen. Její přívod i odvod vody musejí být zabudovány do země, nebo do betonové dlažby.

Co se týče fontán a fontánek s výhradně dekorativní funkcí, jedná se hlavně o fontánky kamenné anebo pískovcové. Základem sochařského díla jsou vždy nádržky různých velikostí. Voda z nich pak prýští vodotrysky a fontánky tak fungují zcela samostatně.  Nepotřebují přívod ani odvod vody, neboť ve fontáně cirkuluje voda díky čerpadlu umístěnému v jejím podstavci. Voda je tu filtrována a zároveň vytlačována směrem vzhůru. Ideální je, můžete-li pro fontánku vybrat na své zahradě místo vzdálené od stromů s opadavým listím, to by pravidelně končilo v nádrži. A jestliže chcete mít vodu ve fontánce křišťálově čistou, zakupte do ní přípravek proti tvoření pěny. 

Pro ptáčky, kteří v průběhu léta často uvítají koupel ve vodě, můžete odlít anebo zakoupit například betonové nebo kameninové pítko. I to zahradu příjemně oživí a navíc uděláte pro drobné ptactvo velmi užitečnou věc.

Samozřejmě, že poblíž terasy anebo domu lze vybudovat nebo postavit i zahradní sprchu pro vás. Takovou sprchu můžete využívat rovněž k připojení zavlažovací hadice anebo k pevnému přívodu vody. Stále častěji jsou v zahradách využívány takzvané solární sprchy, jimiž proudí voda ohřátá za pomoci solární energie. Sprchy různých tvarů i systémů jsou připojeny k podpoře. Ta se připevní na terasu anebo zasadí do trávníku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mainegardens.org, codexapparition.com, codexapparition.cz, royalway.org, buzzle.com, 69.89.31.155, trendir.com, imgc.allpostersimages.com, mw2.google.com, regex.info, cdn.c.photoshelter.com, everyonestea.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha