Zahradní osvětlení - inspirace pro vás

Zahradní osvětlení - inspirace pro vás

Zahradní inspirace, vydáno 06. 06. 2013

Zahrada, i kdyby byla sebemenší, je skvělým obytným prostorem. S oblibou ji všichni využíváme nejraději v létě. Děti tu dovádí a my starší pokud se nevěnujeme nějakým zahradním pracím, zde rádi relaxujeme. Tak jako se v bytě neobejdeme bez dostatečných světelných zdrojů, ani na zahradě bychom neměli osvětlení podceňovat.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Za nejdůležitější je všeobecně považováno z hlediska venkovního osvětlení světlo u domovního vchodu. Významnou roli má také osvětlení v blízkosti komunikace, zvláště u příjezdové cesty, která nás dovede až ke vchodovým dveřím. Velmi podobnou, a zároveň důležitou funkci má osvětlení u zahradního altánu, pergoly anebo na terase. Ve všech těchto případech mohou být použita svítidla nástěnná, nebo zapuštěná podél chodníků, tak i svítidla ukotvená pevně na domě.

Ideální je naplánovat umístění zahradních svítidel již ve fázi zakládání zahrady, a to za dozoru odborníka. Jakmile bude zahrada osázená, bude nám líto ničit její porost budováním osvětlení. V případě, že již máme zahradu dávno zrealizovanou a dosud bez svítidel, nabízí se možnost využít solární svítidla. Ta se přes den nabíjí sluncem a v noci pak díky nakumulované sluneční energii vydrží svítit až 8 hodin. Dají se bez problémů přemisťovat z místa na místo, jelikož jsou ve spodní části vybavena trnem, který se zapíchne do půdy či trávníku. Zajímavá je i jejich cenová dostupnost. Jedno svítidlo přijde asi na 100 a více Kč.

Pevně zabudovaná venkovní svítidla musí celoročně odolávat nejrůznějším povětrnostním podmínkám, a proto je nutné jednoznačně volit výrobky vhodné do exteriéru. Ty jsou upravené tak, aby odolávaly, slunci, větru i dešti. Nejčastěji se jedná o tvrzený plast, případně o slitinu oceli s hliníkem.
 
Při výběru konkrétních svítidel je dobré zohlednit celkový vzhled domu, a to tak, aby s ním exteriérová svítidla korespondovala. Pamatujte, že k moderním stavbám se hodí spíše jednodušší tvary. Ke klasickému domu či chalupě zvolte spíše lampu v podobě lucerničky například s hezkým kováním.

Všechna venkovní svítidla jsou označována značkou IP, u které platí: čím vyšší číslo, tím také větší ochrana. Při výběru světelného zdroje pro vaši zahradu se tedy na tato čísla zaměřte. Za značkou IP následuje dvojčíslí, to je údaj, který nám sděluje stupeň ochrany před vniknutím cizího tělesa. Druhé číslo ukazuje stupeň ochrany před vniknutím vody, čili voděodolnost.

Na zahradě najde své opodstatnění i ryze užitkové osvětlení, které přijde vhod například u grilu anebo tam, kde připravujeme dřevo do ohniště. V zahradě, která již po celá léta plní dobře svou funkci, jistě její majitel velmi snadno odhadne, kde bude zapotřebí umístit osvětlení a naopak, která místa se bez něj obejdou i nadále.

Velmi často jsou v zahradách osvětlena zajímavá místa se zahradními dekoracemi anebo soškami, krásně vypadá osvětlené jezírko, kde upřednostníme spíše světlo rozptýlené. Zvláště u zahradního posezení dobře popřemýšlejte, kde světlo usadíte, neboť nesmíte zapomenout, že bude lákat hmyz, tak aby nebylo v přílišné blízkosti například u lavičky anebo židliček.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fence-supermarket.co.uk, wilmingtonncoutdoorlighting.com, gardenbuilders.co.uk,  happyhomeandfamily.com, oakleighmanorlighting.co.uk, blog.besthomelandscapedesign.com,  mylandscapes.co.uk, arch-ideas.com, amerinursery.com, plantnj.com, hghq.co.uk, parchoonbazaar.com, prolandscapermagazine.com, certified-lighting.com, pep-electric.co.uk, ledtape.co.uk, jamiehempsall.blogspot.com, myelectrician.ie, realhomesmagazine.co.uk, mydeco.com, meadelectricalservices.co.uk, tumblr.com, herbgardendesign.co.uk, eimprovement.com, arcadianhome.com, dickoatts.com, allseasonshomhekco.com, helpinghandshomeimprovement.com, homedecorbook.com, amazon.com, motiqonline.com, motiqonline.com, irepairhome.com, home-interior-designs.net, houzz.com,   homeguidesre.com, ovi100.com,leds-news.blogspot.com, decoratorshowcase.blogspot.co.uk,  worldofarchi.com, malibulandscapelighting.blogspot.com, yoursolarlink.com, inthered-design.com,  thegardenroomguide.co.uk, lushome.com, bossgardenscapes.com.au, bestgardendesign.net, diynetwork.com, lowes.com, marvingardensusa.com, lisklandscape.com, installitdirect.com, wanakalakehouse.co.nz, privatevillasandhouses.com, paradisewaterfountains.blogspot.com, squidoo.com, waterfeatures2go.co.uk, primrose.co.uk, uuldesign.com, hometrendesign.com, homeklondike.com, juiceelectricalsupplies.co.uk, solar-power-led-light.blogspot.com, freemans.com, 1800doorbell.com, beufl.com, hilltopgardencentre.co.uk, turbosquid.com, millumine.com, lights4fun.co.uk, china-led-lighting-outle.com, netlighting.co.uk, juiceelectricalsupplies.co.uk, housetohome.co.uk, chameleongardens.co.uk, gardenandlandscapelighting.co.uk, thegardenerseden.com, homeinnovationdesign.com, luxurylighting.co.uk, hearthomemag.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

25. 06. 2018 Reagovat
Anna: My jsme to vyřešili jednoduše. Koupili jsme solární svítidla, píchli je ke kytkám a výsledek vypadá nádherně :).
28. 11. 2017 Reagovat
Bára: To my jsme si na zahradu pořídili osvětlení od Philips.. přijde mi, že ty jejich žárovky mají mnohem příjemnější odstín než ty ostatní. Pokud o zahradním osvětlení uvažujete, zkuste pro inspiraci mrknout na tento článek - http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/rozsvite-si-venkovni-osvetleni-s-led-zarovkami-philips :)
01. 07. 2017 Reagovat
Pavla: Moc krasne osvetleni. Ja mam ale malou zahradku, ja si vystacim ted nove s temito dvema https://www.svitidla-intex.cz/venkovni-svitidla/eglo-94867-hilburn-1-venkovni-svitidlo.html a zahrada i s terasou cela osvetlena :-D

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha