Zahradní osvětlení na léto

Zahradní osvětlení na léto

Zahradní inspirace, vydáno 07. 07. 2014

Exteriérové osvětlení řešíme nejčastěji právě v letních dnech, kdy si díky němu můžeme prodloužit den na zahradě a trávit venku příjemné večery a vlahé letní noci. Osvětlení zahrady přitom nemusí být časově ani finančně náročný úkol.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

I solární ptačí budka může také velmi dobře fungovat jako osvětlení zahrádky. Během dne se napájí slunečním zářením její solární panel nabíjející malou baterii uvnitř. Za soumraku se rozsvítí a poslouží třeba jako osvětlení při pozdní lehké večeři. 

Ideální prostředí mohou vytvořit například i světla ve venkovním kontejneru s bambusovými holemi (obr. č. 21). Jednoduše můžete zkusit navléknout na váš plot také řetěz se žárovkami určený pro venkovní použití.  Snadnou a levnou avšak ozdobnou variantu získáte, když malým žárovičkám vyrobíte okrasná stínítka například v podobě růžových květů nebo barevných kouliček. Možná, že takto nádherně vyzdobený plot uvítají i vaši sousedé (obr. č. 33).

Zapomeňte na svíčky. Na obr. č. 27 naleznete námět na skvělý levný způsob, jak snadno vytvořit z vašeho dvorku či zahrádky prostor určený k večerní letní zábavě.

Máte-li u chaty či chalupy molo vedoucí k vodě anebo zahradní jezírko (obr. č. 34) vyzdobte jej nebo jeho blízké okolí solárními světly. Možná vás to bude inspirovat k nočnímu koupání anebo alespoň zvýšíte bezpečnost pohybu v tomto prostoru i ve večerních a nočních hodinách.

Další dobrý tip je natřít mřížoví, původně určené k pěstování rajčat, na zlato ze všech stran a vytvořit z něj terasové osvětlení (obr. č. 23). 

Pro zvýšení bezpečnosti pohybu na venkovním schodišti je nejlepší použít vestavná bodová svítidla. Pro exteriérové použití se zvláště dobře hodí žluté světlo, které odpuzuje hmyz. Budete-li tedy v podvečer sedět na zahradě v blízkosti žlutého světla, měli byste být chráněni před dotěrným hmyzem. Bílé světlo je naopak vhodné k podtržení krásy květin anebo zahradních dekorací, soch a dalšího zahradního umění. Nasměrované vhodným směrem znásobí jeho krásu.

Pro exteriérové osvětlení se dobře hodí LED svítidla, která mají životnost blížící se k tisíci hodinám a navíc jsou odolná proti vibracím a nárazům a nevytvářejí takřka žádné teplo.

Zajímavou, i když pravda ne zrovna dlouhodobou světelnou dekoraci můžete na svou zahradu vytvořit také pomocí vody a nafukovacích balonků. Balonek nafouknete, nalijete do něj vodu a necháte ji v balonku zmrznout. Voda vytvoří částečný miskovitý útvar, který na zahradě postavíte na zídku anebo dlažbu, vložíte do něj čajovou svíčku umístěnou ve skleněném obalu a zajímavé osvětlovací těleso je hotovo. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, diynetwork.com, etsy.com, buzzfeed.com, hometalk.com, fab.com, deborahsilver.com, ext.homedepot.com, archello.com, myhomeideas.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 01. 2016 Reagovat
Veronika: Souhlasím, že solární světýlka hezky zahradu vyzdobí.
27. 01. 2016 Reagovat
Veronika: http://www.uni-svitidla.cz/svitidlo-philips-178239316

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha