Zahradní povrchy určí charakter zahrady

Zahradní povrchy určí charakter zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 05. 06. 2012

Celkový dojem zahrady vylepší vhodně zvolené kombinace zahradních povrchů. Momentálně mezi nejžádanější materiály patří zahradní štěpka anebo kamenné šlapáky.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Tak jako určuje charakter zahrady výsadba stromků, keřů a rostlin, stejně tak jsou pro zahradu důležité nejrůznější plochy a cestičky s chodníky. Pokud se při jejich výběru budete řídit vlastními pocity a vkusem, vnesete do prostoru přesně takovou náladu, po jaké toužíte. Je však potřeba respektovat také již hotovou zahradní architekturu.
První otázka, kterou byste si měli při výstavbě zahradních cestiček položit je: pevné nebo nezpevněné? Zpevněné cesty a chodníčky bývají obvykle z kamenné, betonové nebo keramické dlažby. Jsou ideální pro místa, kde potřebujeme mít opravdu pevnou půdu pod nohama. Nejběžnějším příkladem jsou terasy anebo zákoutí s posezením.
Nezpevněné cesty lépe zapadnou do přírodního ladění celé zahrady. Ty, které budou z písku, mulčovací kůry, vysypané oblázky nebo štěrkem, jistě nijak nebudou rušit celkový přírodní vzhled zahrady.

Po dešti nebo i na jaře, když roztaje sníh, se voda běžně drží na snížených místech. Vzhledem k tomu, že většina materiálů používaná na zahradní plochy vodu nepropouští a ani nevsakuje, je potřeba při stavbě cest v zahradě vyřešit právě odtok vody.

Za mrazu anebo v dešti se zase nehodí plochy hladké a leštěné, které kloužou. Pokud takovéto plochy chcete na zahradě mít, pokládejte je pouze na místa, kam neprší anebo kam v dešti nechodíte.
Dostatek pozornosti je třeba věnovat i rozmístění zahradních povrchů. Toto je nejlépe udělat nejdřív v podobě nákresu na papír a pak při samotné práci podle potřeb a plánku zrealizovat. Při plánování cest a cestiček na zahradě postupujte podle toho, o jakou cestičku se jedná a k jakému účelu bude sloužit. Ve velké zahradě může být jedna terasa a třeba i několik (2-3) malých patií, vhodná třeba na postavení lehátka k opalování. Je možno je třeba i ze stran oddělit zídkou.

Nemusí být na škodu, pokud třeba i víc popustíte uzdu své fantazii, vytvoříte například něco tak neobvyklého, že vám budou nejen sousedi závidět. Je jen potřeba zohlednit všechny faktory ve vaší zahradě a vložit do práce kousek srdce.

Pokud jste vybrali ten správný povrch nezapomeňte, že i Zahradní schodiště je důležitý a stylový prvek zahrad


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: stevesnedeker.com, gardenbuilders.co.uk, gardenbuilders.uk.com, utahbotanicalcenter.org, roundfield.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha