Zahradní sprcha osvěží po celé léto

Zahradní sprcha osvěží po celé léto

Zahradní inspirace, vydáno 11. 08. 2010

Jako neocenitelné zahradní letní osvěžení i jako designový i vysoce praktický doplněk k bazénu slouží zahradní sprchy. V zahradě se opravdu můžete sprchovat plnohodnotně a stejně pohodlně jako doma. Stačí si vybrat typ sprchy na míru. Pod jednoduchými sprchami se osprchujete studenou vodou (maximálně ohřátou v hadici), dražší modely mají nádržku na ohřátou vodu nebo jsou rovnou připojeny na teplou vodu z domu.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.
​Jak zahradní sprchy fungují

Plynulé nastavení výšky hlavice je u většiny zahradních sprch samozřejmostí stejně jako regulační a uzavírací ventil pro nastavení množství vody. Ovládání vody je řešeno několika způsoby. Komfortní typy sprch jsou vybaveny bezdotykovým ovládáním, teplota vody se nastavuje manuálně nebo pomocí termostatu; jednodušší sprchy mají většinou pákové baterie nebo kohoutek. Zvolit si lze prudký masážní proud vody, široký proud nebo jemnou mlhu. Luxusní zahradní sprchy mají ve své základně napojení na přívod teplé a studené vody, kterou lze vést z domu. Většina sprch ale pracuje na principu solárního ohřevu.

Zahradní sprcha osvěží po celé léto
​Instalace a používání

Jednoduchá solární sprcha se zapíchne koncovým bodcem do trávníku nebo má stativ (trojnožku) k postavení na trávník. Těžší a nákladné modely vyžadují montáž k pevnému povrchu - sprcha se přišroubuje na betonový podklad. Zahradní hadice se pak připojí ke sprše pomocí rychlospojky. Studená voda ve dvacetilitrové nádržce se ohřeje na jedno sprchování asi za hodinu, záleží samozřejmě na intenzitě slunečního svitu. Zahradní sprcha ale také může překvapit a člověka opařit, proto se musí nastavovat teplota vody opatrně, od studené k teplé.
Od nejlevnějších k nejnákladnějším...

Ceny zahradních sprch Claber se pohybují zhruba od 550 do 750 korun (hledejte na nakupka.cz). Jedna z mnoha sprch značky Gardena, model s trojnohým stojanem a regulací dvou rozdílných proudů vody, stojí 1150,- Kč. Solární sprchu Speedshower s nádržkou na 23 litrů vody koupíte na adrese bazenyshop.cz za 3900 korun. Sprcha má pákovou baterii na studenou i teplou vodu. Nabytek-jeko.cz nabízí novinku: nákladnou sprchu za 7000 korun, vyrobenou z kombinace plastu imitujícího dřevo (materiál polywood), hliníku a chrómu. Dumtechno.cz prodává luxusní sprchu s pákovou baterií za 19 000 korun. Zahradní sprcha z masivního dřeva a nerezu může ale stát i více než 28 000 korun, tak jako teakový model Oto (pekny-nabytek.cz).

TIP: Sprchy od  designerzeit.com vynikají krásou a nápaditostí tvarů, precizností provedení a kvalitou materiálů - každá část je promyšlená do posledního detailu.

O další vodě v zahradě si přečtěte v článku Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení.

Alena Jansová
Foto: designerzeit.com, douches-de-jardins.com, pekny-nabytek.cz,  Koska, Gardena

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha